Korpit paljastivat hirven salakaadon.
Kerälänkylässä.
171597
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
varma tieto!Vieneet kaikki lihat vai mitä ne oli?
Poliisi vai mikä se on,!? haluaa tietoa vai mitä se on? Korpit ne paljasti sen kaadon vai oliko se.
Joko juhannukselta ovat alkaneet lihaa tehdä heinäväelle?
nimittäin se että on Kerälän Erä ja Sakaran Sala. :D
On oltava,jotta jahdissa jaksaa.
mitkä eivät kuulu enää mihinkään maksulliseen hirviporukkaan
lopeta tuo pitämän mollaaminen
enemmän kusipäitä asuu muualla kuin pitämällä
laettaa aena jotta pitämällä jos jottae pahhoa on sattunna
miksei laeteta ruukinkankaalla, tervakaknkaalla, siikararannassa, ämmänsaaressa, jalonkankaalla tai joku muu kuin yleistyksenä suomussalmella
pitämähi raohuttunu kovasti kun vuokratalot saevat myytyö kipparien viereiset kerrostalot poes yksityisille
monet vielä sotkoo hakatalot pitämmän vaekka ne eivät oo siellä koskaan olleetkaan voan taevalalasella ja niissähi näöttää assiet olovan peremmassa reilassa kuin monessa yksityisessä kerrostaloyhtiössä
olemaan noilla teillä useammankin kerran autometsällä. Pitämäläisille tuttuja köllejä. Ensin puhdistivat Emäjoen pohjoispuolen tiet linnuista ja siirtyivät sitten eteläpuolelle. Samallahan siinä hirvikin luovuttaa parhaat palasa... Eikö työn jäljestä muka voi päätellä jotain?
kukapa sitä omaa pesäänsä sotkemaan..
Kaleva 22.9.2008:
Työmaalta katosi työkaluja Suomussalmella
Varkaat iskivät Kainuun ympäristökeskuksen työmaalle Suomussalmen Akonvaaraan. Kadoksissa on agrekaatti, työkaluja sekä erilaisia sähkötyövälineitä, esimerkiksi porakone ja hiomakone.
Osassa omaisuudessa on merkintä "Kainuun Ympäristökeskus". Poliisin mukaan omaisuus on voitu kuljettaa pois paikalta maitse tai vesitse. Varkaus on tapahtunut 18. syyskuuta kello 15.00 ja 22. syyskuuta kello 07.00 välisenä aikana.
Poliisi kaipaa vihjeitä mahdollisista tekijöistä numeroon 071 876 56 42 tai 112.
ja siellä onkin taimittajat ammattilaisia ja aivoilla ajattelevia
ylä kainuuseen laittavat tietenkin jotta jäljet lähtevät pitämälle päin
Viime vuonna oli sama juttu. Eikö sitä porukkaa saada kuriin?
Van näöttöä vaella taetaa olla...Ei vissiin poliisit voi mennä pakastimie penkomaan?!Vai eikö lie haluo,en tiijä...
Mettämiehillä,jotka teitä pitkin metästellööt.Tietäs vähän pittää silmällä jos tuolla syömailla liikkuu.
Näkkyipi olleen tumma tahi harmaja tojautti eli ransiitti. Kovasti oli ruosteen pilikottama ja sakijat savut pölläytti. Suattasi olla verestä hirvenlihhoo myytävänä.Ja sitä ihtijäsä palampainikkeeks. Ee kai se kukkaan naapuriaan käkkäötä.
Missä päin Suomussalmea on Kerälänkylä?
Hallitus tekee sellaisen lain, että kukaan ei saa asetta. Sala- ja muukin metsästys loppuu.
Kun joku nälkäänsä hakee lihaa niin miksi olla kade ??