Ihan tällainen pieni havainto vain yhdestä yksittäisestä asiasta, mutta pikkujutuistahan ne isot kokonaisuudet muodostuvat.
Olin menossa omaishoidon yhdyshenkilöä tapaamaan ja kun sosiaalitoimen vahtimestari ilmoitti kerroksen ja huonenumeron, minun ei tarvinnut enää toistaa niitä tai kirjoittaa numeroita muistiin!
Ilman muistiinpanoja en pärjännyt lapsen hoidollisen huostaanoton jälkeen, keskittymiskyky oli pelkästä huostaanoton järkytyksestä tipotiessään. Jos ei ole itse kokenut sitä, ei ymmärrä, että tuskatila voi olla niin voimakas, että lyhytkestoinenkaan muisti ei toimi kunnolla.
En tosiaan edes toistanut numeroita, vastasin vain "kiitos" ja samassa tajusin, miten suuri muutos edistymisen myötä on tapahtunut. Ehkä me toivumme siitä kauhukokemuksesta vielä joskus kumpainenkin...
Kannustukseksi vain muille samassa tilanteessa oleville:
Siitä toipuu kyllä, ajan kanssa, aina ei edistystä huomaa ja tunne, mutta eteenpäin menoa tapahtuu vähitellen, hitaasti ja varmasti.
Meidän kauhukokemuksesta tulee pian lapsen kotiutumisesta laskien 2 v 5 kk.
Huomasin taas vähän toipuneeni
5
168
Vastaukset
- että hidas toipuminen
alkaa lapsen toipumisen myötä. Kun näkee, että hän alkaa olla jaloillaan hirveistä kokemuksistaan, silloin alkaa myös vanhemman toipuminen.
Esim. viime sunnuntaina hän totesi äkkiä: "Äiti, minulla on ihan jouluinen olo." En voinut olla nauramatta, koska tajusin, mitä hän tarkoitti. Tunnelma oli ollut silloinkin koko päivän levollinen ja rauhallinen molemmilla.- Lapsen etu - tapetaan äiti
Ennenkuin siitä ehti tointu, pistetiin seuraava päälle. Oli juuri sovittu kotilomat alkaviksi, ehdin olla pari päivää uudessa työpaikassa ja ilmoitettiin, että kotilomat perutaan. Tämäkin syy oli perusteeton, mutta anteeksipyyntöä ei edes tullut.
Sitten taas aloitettiin toipumaan ja taas tuli tapaamisoikeudenrajoitus. Jos vielä jotain sellaista yrittävät, kun tämä on purkaantunut, myyn kaiken omaisuuteni ja tavarani ja palkkaan tämän maan parhaat lakimiehet avuksi. Enempää en kestä. Enkä kestä tätä huostaakaan, sen saavat purkaa, kiitos!
Lapseni tointui vasta pitkän ajan kuluttua päästyään pois hdl:ltä, jonne häntä ei ikinä olisi saanut laittaa, se on niin hirveä paikka meidän molempien mielestä. - mielestä, joiden pieni
Lapsen etu - tapetaan äiti kirjoitti:
Ennenkuin siitä ehti tointu, pistetiin seuraava päälle. Oli juuri sovittu kotilomat alkaviksi, ehdin olla pari päivää uudessa työpaikassa ja ilmoitettiin, että kotilomat perutaan. Tämäkin syy oli perusteeton, mutta anteeksipyyntöä ei edes tullut.
Sitten taas aloitettiin toipumaan ja taas tuli tapaamisoikeudenrajoitus. Jos vielä jotain sellaista yrittävät, kun tämä on purkaantunut, myyn kaiken omaisuuteni ja tavarani ja palkkaan tämän maan parhaat lakimiehet avuksi. Enempää en kestä. Enkä kestä tätä huostaakaan, sen saavat purkaa, kiitos!
Lapseni tointui vasta pitkän ajan kuluttua päästyään pois hdl:ltä, jonne häntä ei ikinä olisi saanut laittaa, se on niin hirveä paikka meidän molempien mielestä.lapsi on sinne laitettu muka hoitoa saamaan.
Myös päihdepuolelta on kuultu tosi huonoja uutisia, eikä hääviä ole heidän perhetyönsäkään.
- Anonyymi
siis juttu oli että minulla on hervoton piereskelyhepuli
t. avaaja - Anonyymi
Minä nimim. K&H kärsin lisäksi peräaukun kutinasta. Se tekee hulluksi ja kaadan käsidesiä kankkuvakoon, Kirvelee mutta hyvää tekee
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 263038
- 681487
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa761073Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää140998- 45921
- 61882
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.45858Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe171842- 42826
Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis135746