Halpaa tullee olemaan. Sähkön hinta kipuaa ylös kun ihmiset eco-puuskissaan ostavat energiaa säästäviä lamppuja ja laitteita. Samalla energiayhtiöiden on pakko nostaa sähkön hintaa koska päästökauppa lisää kustannuksia ja energiansäästölamput vievät vähemmän energiaa ja tulot näin laskevat samasta kilowattimäärästä. Sitten kun kallista sähköä viiden vuoden päästä autoonsa lataava eco-autoilija kiroaa sähkölaskua saattaa jollain muulla energialähteellä ajava myhäillä mielessään. Saa nähä kuinka äijien käy. Ydinenergialla on puhdasta ajella? Vai onko?
0Äänestä
visiisori
No jokatapauksessa polttomoottorin hyötysuhde on murto-osa sähkömoottorista. Eli jos lasketaan absoluuttista energian käytön hyötysuhdetta on polttomoottorin käyttö aivan idioottimaista ja pitäisi kieltää lailla.
0Äänestä
häviötöntä?
visiisori kirjoitti:
No jokatapauksessa polttomoottorin hyötysuhde on murto-osa sähkömoottorista. Eli jos lasketaan absoluuttista energian käytön hyötysuhdetta on polttomoottorin käyttö aivan idioottimaista ja pitäisi kieltää lailla.
Niin, se töpseliin tuleva sähkö on tuotettu ja siirretty siihen täysin häviöttömästi - vai onko?
0Äänestä
voi tsissus
nyt maksaa sähköllä ajaminen n. 2 euroa / 100km. Jos nousee 20% ( joka on kova nousu), maksaa 2,4 euroa / 100km. Esim. bensalla ajo maksaa n. 10 euroa / 100km, dieselillä hiemna vähemmän.
0Äänestä
2009--2010 markkinoille!.
Englantilainen energiayhtiö EDF ja Toyota testaavat yhdessä vuoden ajan Toyotan sähköverkosta ladattavaa hybridimallia. Oikeanpuoleisella ohjauksella varustettu PHV-malli (Plug in Hybrid Vehicle) otettiin syyskuussa energiayhtiön yritysautoksi normaaliin jokapäiväiseen arkiajoon. Testaamisesta saatavat tulokset edesauttavat maailman ympäristöystävällisimmäksi massatuotantoautoksi nimetyn hybridimallin jatkokehittelyä. Ensimmäiset ladattavan hybridimallin testit Euroopassa käynnistyivät vuosi sitten Ranskassa. Englannissa keskitytään arvioimaan auton suorituskykyä kaupunkiympäristössä, auton vaatimaa infrastruktuuria sekä kuljettajan toimintaa ja hänen odotuksiaan. Plug-in-hybridin latausjärjestelmä on yhteensopiva uuden sukupolven julkisten latausasemien kanssa. Julkiset latausasemat edesauttavat sähköautojen yleistymistä ja vähentävät siten autoilun kustannuksia. EDF-energiayhtiö on osallistunut ensimmäisten 40 latauspisteen asentamiseen, ja suunnitelmissa on lisätä niiden määrää tulevien kuukausien aikana. Plug-in-hybridin ajoakkuja voidaan ladata normaalilla verkkovirralla. Lyhyet ajomatkat voidaan ajaa pelkällä sähkövoimalla nollapäästöin. Pitemmillä matkoilla PHV toimii normaalin hybridiauton tavoin. PHV saavuttaa poikkeuksellisen polttoainetalouden ja ennätyksellisen alhaisen päästötason. (Esimerkiksi 25 kilometrin matkalla PHV kuluttaa karkeasti (60)% vähemmän polttoainetta, kuin Prius)!. Kokeilun tarkoituksena on myös lisätä kuluttajien tietoisuutta uudesta teknologiasta ja valmistaa tietä sen kaupallistamiselle tulevaisuudessa. Toyota on vahvistanut, että se tuo litium-ioni-akulla varustetun plug-in-hybridin yritysautomarkkinoille ensi vuoden loppuun mennessä. -Toivotan kokeilun tervetulleeksi maahamme. On mieluista nähdä, miten eri alat kykenevät tekemään yhteistyötä energiatehokkuuden lisäämiseksi ja hiilidioksidipäästöjen vähentämiseksi. Toivon, että tämä testi antaa arvokasta tietoa Englannin sähköyhtiölle ja plug-in-hybridin kehitystyölle. Kokeilu johtaa meidät askeleen lähemmäksi tavoitettamme olla ensimmäinen maa, jossa vähäpäästöiset ajoneuvot ovat osa todellisuutta, sanoi parlamentin jäsen John Hutton. - Olemme tyytyväisiä voidessamme laajentaa plug-in-hybridin testausohjelmaa yhdessä EDF-energian kanssa myös Englantiin, sanoi Toyotan kehityspäällikkö Koei Saga. -Sähkövoima yhdistettynä hybridijärjestelmään on käyttökelpoinen ratkaisu mietittäessä tulevaisuuden liikenneratkaisuja. -(Yhtiömme on sitoutunut vähentämään liikenteemme CO2-päästöjä (20)prosentilla vuoteen (-2012) mennessä. Siksi olemme ilahtuneita merkittävästä roolistamme Toyotan innovatiivisen auton testauksessa. Voimme myötävaikuttaa sähköautojen yleistymiseen liikenteessä. Sitoumuksemme mukaisesti olemme lisänneet latauspisteiden määrää sekä Ranskassa että Englannissa ja kokeilemme itse niiden käyttöä käytännössä, sanoi EDF:n johtaja Vincent de Rivaz.
0Äänestä
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Halpaa tullee olemaan. Sähkön hinta kipuaa ylös kun ihmiset eco-puuskissaan ostavat energiaa säästäviä lamppuja ja laitteita. Samalla energiayhtiöiden on pakko nostaa sähkön hintaa koska päästökauppa lisää kustannuksia ja energiansäästölamput vievät vähemmän energiaa ja tulot näin laskevat samasta kilowattimäärästä. Sitten kun kallista sähköä viiden vuoden päästä autoonsa lataava eco-autoilija kiroaa sähkölaskua saattaa jollain muulla energialähteellä ajava myhäillä mielessään. Saa nähä kuinka äijien käy. Ydinenergialla on puhdasta ajella? Vai onko?
No jokatapauksessa polttomoottorin hyötysuhde on murto-osa sähkömoottorista. Eli jos lasketaan absoluuttista energian käytön hyötysuhdetta on polttomoottorin käyttö aivan idioottimaista ja pitäisi kieltää lailla.
Niin, se töpseliin tuleva sähkö on tuotettu ja siirretty siihen täysin häviöttömästi - vai onko?
nyt maksaa sähköllä ajaminen n. 2 euroa / 100km.
Jos nousee 20% ( joka on kova nousu), maksaa 2,4 euroa / 100km.
Esim. bensalla ajo maksaa n. 10 euroa / 100km, dieselillä hiemna vähemmän.
Englantilainen energiayhtiö EDF ja Toyota testaavat yhdessä vuoden ajan Toyotan sähköverkosta ladattavaa hybridimallia.
Oikeanpuoleisella ohjauksella varustettu PHV-malli (Plug in Hybrid Vehicle) otettiin syyskuussa energiayhtiön yritysautoksi normaaliin jokapäiväiseen arkiajoon.
Testaamisesta saatavat tulokset edesauttavat maailman ympäristöystävällisimmäksi massatuotantoautoksi nimetyn hybridimallin jatkokehittelyä.
Ensimmäiset ladattavan hybridimallin testit Euroopassa käynnistyivät vuosi sitten Ranskassa.
Englannissa keskitytään arvioimaan auton suorituskykyä kaupunkiympäristössä, auton vaatimaa infrastruktuuria sekä kuljettajan toimintaa ja hänen odotuksiaan.
Plug-in-hybridin latausjärjestelmä on yhteensopiva uuden sukupolven julkisten latausasemien kanssa.
Julkiset latausasemat edesauttavat sähköautojen yleistymistä ja vähentävät siten autoilun kustannuksia.
EDF-energiayhtiö on osallistunut ensimmäisten 40 latauspisteen asentamiseen, ja suunnitelmissa on lisätä niiden määrää tulevien kuukausien aikana.
Plug-in-hybridin ajoakkuja voidaan ladata normaalilla verkkovirralla.
Lyhyet ajomatkat voidaan ajaa pelkällä sähkövoimalla nollapäästöin.
Pitemmillä matkoilla PHV toimii normaalin hybridiauton tavoin.
PHV saavuttaa poikkeuksellisen polttoainetalouden ja ennätyksellisen alhaisen päästötason.
(Esimerkiksi 25 kilometrin matkalla PHV kuluttaa karkeasti (60)% vähemmän polttoainetta, kuin Prius)!.
Kokeilun tarkoituksena on myös lisätä kuluttajien tietoisuutta uudesta teknologiasta ja valmistaa tietä sen kaupallistamiselle tulevaisuudessa.
Toyota on vahvistanut, että se tuo litium-ioni-akulla varustetun plug-in-hybridin yritysautomarkkinoille ensi vuoden loppuun mennessä.
-Toivotan kokeilun tervetulleeksi maahamme.
On mieluista nähdä, miten eri alat kykenevät tekemään yhteistyötä energiatehokkuuden lisäämiseksi ja hiilidioksidipäästöjen vähentämiseksi.
Toivon, että tämä testi antaa arvokasta tietoa Englannin sähköyhtiölle ja plug-in-hybridin kehitystyölle.
Kokeilu johtaa meidät askeleen lähemmäksi tavoitettamme olla ensimmäinen maa, jossa vähäpäästöiset ajoneuvot ovat osa todellisuutta, sanoi parlamentin jäsen John Hutton.
- Olemme tyytyväisiä voidessamme laajentaa plug-in-hybridin testausohjelmaa yhdessä EDF-energian kanssa myös Englantiin, sanoi Toyotan kehityspäällikkö Koei Saga.
-Sähkövoima yhdistettynä hybridijärjestelmään on käyttökelpoinen ratkaisu mietittäessä tulevaisuuden liikenneratkaisuja.
-(Yhtiömme on sitoutunut vähentämään liikenteemme CO2-päästöjä (20)prosentilla vuoteen (-2012) mennessä.
Siksi olemme ilahtuneita merkittävästä roolistamme Toyotan innovatiivisen auton testauksessa.
Voimme myötävaikuttaa sähköautojen yleistymiseen liikenteessä.
Sitoumuksemme mukaisesti olemme lisänneet latauspisteiden määrää sekä Ranskassa että Englannissa ja kokeilemme itse niiden käyttöä käytännössä, sanoi EDF:n johtaja Vincent de Rivaz.