En tiedä onko ihan täysin oikea keskustelualue kysyä tätä, mutta en oikein sopivampaakaan löytänyt. Luin tässä tänään erään mielenkiintoisen artikkelin, missä oli juttua miehen "PC-lihaksesta (PC-muscle)". Eli sitä "harjoittamalla" ja "oikein käyttämällä" pystyisi kontrolloimaan siemensyöksyä.
Itse uskon kyllä täysin tuohon että miksi ei noin pystyisi tekemään, mutta kysyisinkin että onko täällä joku joka olisi tuohon aiheeseen hieman perehtynyt ja opetellut tuon hallitsemisen että kuinka siitä todellisuudessa on hyötyä?
Kiitos etukäteen vastanneille, lapset: tämä on K-18 alue!
Itse uskon kyllä täysin tuohon että miksi ei noin pystyisi tekemään, mutta kysyisinkin että onko täällä joku joka olisi tuohon aiheeseen hieman perehtynyt ja opetellut tuon hallitsemisen että kuinka siitä todellisuudessa on hyötyä?
Kiitos etukäteen vastanneille, lapset: tämä on K-18 alue!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minäkin vilkaisin sitä mutta en lukenut. Siis mistä sen löydän. Muistatko.
Aikuis opiskelija
Tosin osaava nainen ei anna sun tulla liian aikasin.
Mullon toistaseks ainakin pelannu, että nainen on 2. ja joskus jopa yhtaikaa (nainen räjähtää ja mä nään tähtiä).
Väittäsin että koko juttu on kiinni ihan psyykestä.
Reenaamisen arvonen homma. Ite en tosin alkanu harjottaa tota PC-lihasta siemensyöksyn kontrollointi mielessäni. Oli vähän jännityksen aiheuttamaa erreeektio-ongelmaa, ja tuohon tepsii kyllä kiitettävästi. Tulee luottoo ja tuntumaa. Sitten kun meinaa lipsahtaa turhan varhain, niin puristaa vaan pirusti jotain viistoista sekuntia. En kyl ite sitä ainakaan mitenkään huomaamatta pysty tekeen. "Oota, OOTA! Nyt ihan paikallaan..." ja sit kauheeta jäpitystä hengittämättä.
Nih purista perseellä käytä sitä kun sitä sulla on...
Tässä linkki, josta voi katsella vähän tietoa alkuun (en löytänyt sellaista artikkelia jonka olisin osannut ajatella olevan mainitsemasi):
http://www.tohtori.fi/?page=6771267&id=5228569
Kegel-harjoitukset, Kegel lihasharjoittelu, pc-lihasten harjoitukset, lantionpohjanlihasten harjoittelu.. siinä hakusanoja aiheeseen. Suomen- ja englanninkielistä aineistoa löytyy ihan mukavasti, ja kannattaa katsoa nekin sivut, joilla ensin vaikuttaa olevan asiaa vain virtsankarkailusta.
Harjoitusohjeita annetaan paljon virtsankarkailusta kärsiville (naisille ja miehille), mutta samat ohjeet käyvät myös orgasmittomuudesta (naisille ja miehille), heikosta erektiosta ja ennenaikaisesta siemensyöksystä kärsiville. Samoin kostumattomuudesta ja synnytyksen jälkeisestä "löysyydestä" kärsiville naisille.
Ja pc-harjoituksista on todella apua! Ihan kaikki eivät apua niistäkään saa, tai ihan täydellistä apua, mutta yleensä syynä on silloin jokin sairaus, hermovamma tms. johon tarvitaan lisäksi myös muuta hoitoa.
Kannattaa tehdä harjoituksia, ei niistä ainakaan haittaa ole! Kaikki kiinnostuneet kokeilemaan, saattaa seksielämä parantua monta pykälää :) !
Ps. Tässä vielä yksi linkki keskusteluun ja yksi yleisönpalstalle, joista voi olla jotain apua:
http://itsetyydytys.org/keskustelu/index.php?topic=4425.5;wap2
http://www.hs.fi/keskustelu/post!reply.jspa?messageID=2166496
Jos harjoittelun aloittaa liian rankasti heti alkuun niin seurauksena on kuten muustakin liiallisesta lihasharjoittelusta: kipuja! Kivut siis lähinnä alavatsalla (naisilla voivat tuntua vastaavilta kuin kuukautiskivut). Myös tihentynyttä virtsaamisen tarvetta voi olla jos virtsarakko ja sitä ympäröivät lihakset ärtyvät liikaa harjoituksista.
Harjoittelu pitää myös tehdä oikein. Heikkojen PC-lihasten takia (tai kun ei tiedetä vielä oikeita lihaksia) harjoitukset tekee helposti väärin eli alavatsan ja pakaroiden lihaksilla.