Varattiin kaverin kanssa paketti matka Arealta Pariisiin syyslomaksi, ja vasta jälkeen päin ruvettiin sitten tutkimaan tarkemmin hotellia yms. Kävi ilmi että Hotelli on jossain 20 kilsan päästä keskustasta.Meillä oli hankaluuksia löytää koko paikkaa edes kartalta. Jossain La Defence paikan lähellä. Millaista metrolippua tässä tilanteessa kannattais harkita? Paljonko sellanen tulis maksamaan? Kiitos.
Kaukanako?
8
902
Vastaukset
- kaukana ole
jos ottaa huomioon että Pariisissa asuu noin 11 miljoonaa ihmistä. Pariisi ei ole mikään pikku kylä.
Tässä metrolinjakartta. Katso vasenpaan reunaan niin sieltä se La Defence löytyy. La Defencessä on kaksi metroasemaa, Gran Arche ja Esplanade de La Defence.
La Defence on hyvin moderni alue. Upeita rakennuksia ja hyvät shoppailumahdollisuudet.
http://recherche.ircam.fr/equipes/repmus/SMC04/picts/metro.gif
Metrolla numero 1 sieltä pääsee hyvin ja nopsaan keskikaupungille. La Defence sijaitsee zoonilla 2 joten ihan tavallinen kertalippu kelpaa. Niitä voi ostaa 10 kappaleen nipun (un carnet) kerrallaan.
http://www.visitingdc.com/paris/paris-metro.asp
Se riippuu ihan kuinka kauan meinaatte viipyä Pariisissa että minkälaisen lipun ostatte. Jos olette vain muutaman vuorokauden ettekä aio matkustaa keskustaa ja hotellia kauemmaksi niin tuo "carnet" on kätevin. Sillä voi vaihtaa metrosta toiseen, bussiin tai jopa RER junaankin kunhan ei matkusta toista zoonia kauemmaksi eikä välillä nouse maanpinnale.
http://fi.wikipedia.org/wiki/La_Défense
http://fi.wikipedia.org/wiki/Grande_Arche
http://fromparis.com/html/panoramas.php?pano=000005_01 - - - - -
Saisikos nimen, niin voisi yrittää antaa ohjeita ja neuvoja.
- Voi Sääli
Joo, elikkä hotellin nimi on Apparthotel Citea La Defense Place Charras. Osoite 1 Rue Bitche. Viikoksi olemme tosiaan menossa. Ihan kiva jos jollain ois kokemuksia tuosta hotellista. Kuvissa ainakin näytti ihan kivalta. Saa nyt nähdä mitä todellisuus on.
- Mademoiselle S
Vähän turhan syrjässä minun makuuni tuo hotelli on. En ole majaillut, mutta tripadvisorin arvostelujen perusteella ei ihan mikään huippupaikka. En myöskään viitsisi kuluttaa kallista loma-aikaani kulkemiseen.
Mutta jos vaihto on mahdoton, niin sen mukaan on sitten elettävä - hyvää lomaa joka tapauksessa. Pariisi on ihana kaupunki.- Voi sääli
Vaihtaminen ei kuulemma onnistu enään näin lyhyellä aikavälillä ja kun oli kerta paketti matka. Täytyy nyt yrittää pärjätä näin.
- Mademoiselle S
Voi sääli kirjoitti:
Vaihtaminen ei kuulemma onnistu enään näin lyhyellä aikavälillä ja kun oli kerta paketti matka. Täytyy nyt yrittää pärjätä näin.
Sitten vaan asenteella! Kannattaa kuitenkin päiväretket suunnitella niin, että aamulla lähtee ja illalla tulee. Säästyy aikaa itse kaupungille.
- pääseeee
Mademoiselle S kirjoitti:
Sitten vaan asenteella! Kannattaa kuitenkin päiväretket suunnitella niin, että aamulla lähtee ja illalla tulee. Säästyy aikaa itse kaupungille.
metrolla pääsee sieltä helposti keskustaan ja joka paikkaan! suosittelisin ottamaan carte orange-lipun. maksoi ainakin pari vuotta sitten 30e ja sai viikon ajan mennä niin paljon kuin sielu sietää, sekä metroissa että busseissa! joku aluerajoitus siinä oli mutta ei sen yli kauheesti tuu mentyä
- on oltava
"Pariisi on ihana kaupunki."
Pakko sanoa: niin samaa mieltä. :D Tää on muuten aika hauska: Par(at)iisi. Ja sama toimii myös enkuksi, Par(ad)is(e).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512254Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖251008Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82962Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914- 68873
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54863Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me121842Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10773vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22753Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749