Turistit vähenevät eestissä

Nordic Jedt Line lopetti

http://njl.ee/

Kuka vähentää seuraavaksi ?
Tallink ?
Kuinka paljon jättivät hyvinä aikoina porot rahaa tallinnaan ?

12

540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jos et tiennyt

      Samoin viime vuonna muualta maailmasta tulleet turistit paikkasivat suomalaisturistien silloisen aukon kokonaan.

      Laivakapasiteettia tällä välillä on yksinkertaisesti liikaa. Tallink ja Linda Line jyrää.

      Sellaista on elämä, mutta naura nyt vahingoniloisesti kuitenkin kun kerran halusit. Siitähän tässä on kyse.

    • hihihiihihihihih

      Julkaistu: 9.7.2008



      Viron valtion budjetti on kursittava kasaan. Miten se tehdään?

      Äripäev-lehden mukaan hallituksessa suunnitellaan, että majoitusalan arvonlisäveroa nostettaisiin nykyisestä 5 prosentista 18 prosenttiin. Asiaa ei ole vielä lopullisesti päätetty, mutta se näyttää todennäköiseltä.

      Näin rasitetaan sitä talouden alaa, jolla menee vielä paremmin. Ja tapetaan pienempiä hotelliyrittäjiä. Ja karkoitetaan turisteja. Viron hotelli-ja ravintola-alan liiton puheenjohtaja Felix Mägus on ymmärrettävästi tuominnut asian. Samoin tuntemani hotellialan ihmiset.

      Ymmärrän kyllä, että budjetin tasapainottaminen on äärimmäisen tärkeää. Mutta pitääkö budjetti saada tasapainoon tällä tavoin? Valtion kassaan saadaan rahaa, mutta samalla pienennetään matkailualan tuloja.

      Äripäev-lehden mukaan vuonna 2007 turistien määrä väheni Virossa 2 prosenttia verrattuna vuoteen 2006. Samaan aikaan maailmalla turistien määrä nousi 4 prosenttia. Suomalaisten turistien määrä on vähentynyt jo kolmatta vuotta peräkkäin. Suomalaisten osuus Viron matkailijoista on 40 prosenttia. Syitä turistien määrän laskuun on monia, mutta hintatason nousu on varmasti yksi suurimmista syistä.

      Vai mitä?

      • Sanonta kuuluu ,ei se määrä, vaan laatu. Kyllä niistä suomalais turistien jättämistä euroista (sadamarked ja merekeskus) joilla ostetaan piraatti lenkkarit ja t-paita,niillä ei paljoa valtion kassa kartu. Väitänkin että, jenkit / japsit(aasialaiset)/ muut ulkomaalaiset risteily vieraat jättävät yhdellä reisulla enemmän rahaa valtiolle kuin helsinkiläiset trokarit kuukaudessa.Tulee niitä trokareita muualtakin suomesta,ja suomesta tulee myös oikeita turisteja (vähänlaisesti kuitenkin)


      • restaurant
        xv-750 kirjoitti:

        Sanonta kuuluu ,ei se määrä, vaan laatu. Kyllä niistä suomalais turistien jättämistä euroista (sadamarked ja merekeskus) joilla ostetaan piraatti lenkkarit ja t-paita,niillä ei paljoa valtion kassa kartu. Väitänkin että, jenkit / japsit(aasialaiset)/ muut ulkomaalaiset risteily vieraat jättävät yhdellä reisulla enemmän rahaa valtiolle kuin helsinkiläiset trokarit kuukaudessa.Tulee niitä trokareita muualtakin suomesta,ja suomesta tulee myös oikeita turisteja (vähänlaisesti kuitenkin)

        Tallinnassa on nähty tänä syksynä asiakkaiden puutteen takia ensimmäiset ravintoloiden konkurssit? Eikö amerikkalaiset jättäneet tarpeeksi rahaa?

        Talvi tulee... ja Tallinnaan todella kylmä. :)


    • suree

      Kauhanjoen uhreja ja sä painat iloisena täällä pitkin päivää provoja? Mikä luuseri.

      • jos sinä..

        ..painelisit takaisin kotimaahan?


      • sairasta iloasi

        Yrität täällä peitellä sairasta iloasi 11 suomalaisen kuolemasta. Älä puhu mistään suremisesta vaan HÄPEÄ MOUKKA!


      • Mielipuoli riehuu palstalla
        sairasta iloasi kirjoitti:

        Yrität täällä peitellä sairasta iloasi 11 suomalaisen kuolemasta. Älä puhu mistään suremisesta vaan HÄPEÄ MOUKKA!

        Sinulle ilmeisesti epäselvää minkä kirjoitit itse ja mitä kirjoitti joku muu. No kyllä kaikki näkevät kuka kirjoitti juuri edellisen kommentin. Palstan mielipuoli.


      • älä hämää
        Mielipuoli riehuu palstalla kirjoitti:

        Sinulle ilmeisesti epäselvää minkä kirjoitit itse ja mitä kirjoitti joku muu. No kyllä kaikki näkevät kuka kirjoitti juuri edellisen kommentin. Palstan mielipuoli.

        Olet yksi niistä sairaista virolaisista, jotka avoimesti on iloisia Suomessa tapahtuneesta.


      • Pysy
        sairasta iloasi kirjoitti:

        Yrität täällä peitellä sairasta iloasi 11 suomalaisen kuolemasta. Älä puhu mistään suremisesta vaan HÄPEÄ MOUKKA!

        pois palstalta.


      • on rikos
        Pysy kirjoitti:

        pois palstalta.

        Suomessa tälläiset uhkaukset on rikos. Pääset aivan varmasti poliisin puheille, jos tästä ilmoitan.


      • MISS VIGA ? (!!!!!!!()

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      70
      5768
    2. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      72
      4091
    3. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      88
      3562
    4. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      114
      2968
    5. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      67
      2495
    6. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      111
      1893
    7. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      43
      1844
    8. Mikä ihmeen v&v megastore?

      Tulee Pohjoisväylälle. Mitä siellä myydään? Keski-uudessamaassa juttua.
      Järvenpää
      1
      1398
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1395
    10. Miksi kastetaan luterilaisia ?

      Tiesitkö että helluntailaiset ja jehovantodistajat kastavat luterilaisia saadaksen uusia maksavia jäseniä ? Tätä hellunt
      Kaste
      180
      1101
    Aihe