Elikä oon menos perjantaina eli 26.09.08 Hakee Labradorin pentuu :)
Nii mietin et mitä sinä ekana päivänä kannattais tehä?
Et mentäiskö toho lähi mettää leikii vai annaks sen olla koko päivä ihan yksi ?
Kiitti jo etukätee :>
Nii mietin et mitä sinä ekana päivänä kannattais tehä?
Et mentäiskö toho lähi mettää leikii vai annaks sen olla koko päivä ihan yksi ?
Kiitti jo etukätee :>
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kahdeksan viikkoinen pentu ei vielä hirveästi jaksa touhuta, lähinnä nukkuu.
Koiran tulisi antaa tutustua uuteen ympäristöön rauhassa. Pienen pennun kanssa on helppo uppoutua siihen sylissäpitoon ym, mutta pennun täytyy muistaa antaa esim nukkua rauhassa. Tämä ei kuitenkaa tarkoita, että koira jätetään yksin koko päiväksi.
Pennun virtsanpidätyskyky ei ole vielä kehittynyt, joten pentua kannattaa käyttää pihalla aina ruuan, juoman, leikin ja unien jälkeen. Toki vahinkoja sattuu sisälle silti. Suosittelen hankkimaan uuden mopin ja käyttämään vanhaa vain pissojen siivoamiseen :) "Toho lähi mettää leikii" ei kuitenkaan nyt vielä tule kyseeseen noin pienen pennun kanssa.
anna pennun olla omissa oloissaan ja tutustua uuteen kotiin.
teen sänky johonkin rauhalliseen paikkaan.
me laitettiin peti tuolin alle ja nurkkaan luomaan turvallisuutta.
Ei viety ulos ekana päivän, nukkuin paljon.
älä ota sänkyyn vaikka itkeekin ekoina päivinä, mene vaikka lattialle viereen vähäksi aikaa nukkuu ja anna vaikka sinun paitasi pennulle.
Sitä pissaa ja kakkaa sitten tulee sisälle, joten lehtiä vaan paljon ulko-oven eteen :-)
ja sänky kannattaa tehdä jostain vanhasta peitosta, sillä pisut tulee varmaan myös sinne!!
mukavia hetkiä vaan uuden tulokkaan kanssa ja täytyy sanoa, että nyt minun tyttöni on 6,5 kk ikäinen ja en vaihtaisi osia sinun kanssasi ;-)
TOi eka päivä meni ihan kivasti ku pentu kerjäs päästä pihalle koko aja : >
just ku oltiin tultu tunnin leikeiltä pihalta nii pentu alko ihan innoissa raapii ulko ovee ja ku pääsi pihal nii juoksin joka paikka,
mut pysy silti lähettyvil : )