En ole itse

metsäsätäjä vaan

vaan meillä on kotikoirana tälläinen ajokoira,no
tämän kaverin kanssa tulee ulkoiltua tuolla korvenkätköissä ja luontohan näillä tosiaan pistää ajamaan ainakin jänistä:) kiinnostaa nyt ihan teiltä metsästäjiltä kysyä että onko näillä koirilla
tarkoituksena yleensä ajaa tätä jänistä siellä missä omistaja itse on,eli yrittääkö se tuoda sen
pitkäkorvan siihen meikäläisen eteen vai onko se aivan päätöntä ajoa?
itselle tuo tuli mieleen siinnä kun tuo meidän karvaturri on ajanut 2 jänöä aivan siitä 5 metrin päästä allekirjoittaneesta että melkein lautaselle:)
ja onko mielestänne hyväkin koira metsälle tuo sillä olisin tässä kuussakin saantut ainakin 7 jänöä pataan tuon kaiffarin avulla.
mut nyt annan puheenvuoron teille.

2

498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • todellakaan toimi niin?

      katsos se kun saa vainun tästä rabbitista niin oikeaopisesti se lähtee sen jäljille ilmoittaen haukkumalla että
      missä se menee. sitten tää metsästäjä kuuntelee että minne tää koira on tän haukun mukaan menossa ja tsekkailaa kartasta että missä olis sopiva aukea tai metsätie minne mennä passiin. sit sinne voi mennä joko autolla tai kävellen ja siellä venataan ku tää pitkäkorva tulee treffeille siis tän koiran ajamana. siis jos toi juttu menis silleen et se älyis ajaa riistan suoraan sulle niin sit me voitas yhtä hyvin ruveta sijoittaa noita doggeja vaikka yritysmaailmaan jos ne niin viisaita olis.

    • harmaa parta

      Aluksi kannattaa jäädä kuuntelemaan ajoa jäniksen makuupaikan lähistölle. Hyviä paikkoja on saada ajettava näkyviin suosalmekkeissa eläinten kulkureiteillä, metsäpoluilla ja kaikentyyppisillä teillä.

      Ajokoirametsästyshän perustuu siihen, että ajettava pakenee omalla asuinalueellaan koiraa ja kiertelee eriasteisia ympyräreittejä yrittäen karistaa ajajan kannoiltaan. Metsästystilanteessa metsästäjät asettuvat sellaisiin paikkoihin, joistä saaliseläin oletettavasti kulkee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2155
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      336
      1358
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1315
    4. 157
      1198
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1021
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      958
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      909
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      878
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      26
      832
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      819
    Aihe