En ole itse

metsäsätäjä vaan

vaan meillä on kotikoirana tälläinen ajokoira,no
tämän kaverin kanssa tulee ulkoiltua tuolla korvenkätköissä ja luontohan näillä tosiaan pistää ajamaan ainakin jänistä:) kiinnostaa nyt ihan teiltä metsästäjiltä kysyä että onko näillä koirilla
tarkoituksena yleensä ajaa tätä jänistä siellä missä omistaja itse on,eli yrittääkö se tuoda sen
pitkäkorvan siihen meikäläisen eteen vai onko se aivan päätöntä ajoa?
itselle tuo tuli mieleen siinnä kun tuo meidän karvaturri on ajanut 2 jänöä aivan siitä 5 metrin päästä allekirjoittaneesta että melkein lautaselle:)
ja onko mielestänne hyväkin koira metsälle tuo sillä olisin tässä kuussakin saantut ainakin 7 jänöä pataan tuon kaiffarin avulla.
mut nyt annan puheenvuoron teille.

2

540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • todellakaan toimi niin?

      katsos se kun saa vainun tästä rabbitista niin oikeaopisesti se lähtee sen jäljille ilmoittaen haukkumalla että
      missä se menee. sitten tää metsästäjä kuuntelee että minne tää koira on tän haukun mukaan menossa ja tsekkailaa kartasta että missä olis sopiva aukea tai metsätie minne mennä passiin. sit sinne voi mennä joko autolla tai kävellen ja siellä venataan ku tää pitkäkorva tulee treffeille siis tän koiran ajamana. siis jos toi juttu menis silleen et se älyis ajaa riistan suoraan sulle niin sit me voitas yhtä hyvin ruveta sijoittaa noita doggeja vaikka yritysmaailmaan jos ne niin viisaita olis.

    • harmaa parta

      Aluksi kannattaa jäädä kuuntelemaan ajoa jäniksen makuupaikan lähistölle. Hyviä paikkoja on saada ajettava näkyviin suosalmekkeissa eläinten kulkureiteillä, metsäpoluilla ja kaikentyyppisillä teillä.

      Ajokoirametsästyshän perustuu siihen, että ajettava pakenee omalla asuinalueellaan koiraa ja kiertelee eriasteisia ympyräreittejä yrittäen karistaa ajajan kannoiltaan. Metsästystilanteessa metsästäjät asettuvat sellaisiin paikkoihin, joistä saaliseläin oletettavasti kulkee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      176
      1219
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      644
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      305
      562
    7. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      557
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      539
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      510
    Aihe