mäykkyni puree omia jalkojaan

Minulla on sellainen onelma, että puolivuotias kääpiömäyräkoirani on ruvennut jyrsimään jalkojaan ja tekee sitä melkein koko ajan.. nyt on myös sellainen kitinä alkanut samalla kuin puree.. Kävin eläinlääkärillä ja ehdotti toisen ruuan kokeilua, joten ostin uutta laadukkaampaa ruokaa.. ja se ei ole tahtonut oikein maistua.. syö kyllä mutta ei sellaisella tyylillä kuin ennen..
Muuten kyllä iloinen ja eikä ole laihtunut.. Onko kellään tietoa tai kokemusta vastaavasta???

kiitos etukäteen =)
51103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kokemusta ja ois kyllä kantsinut antaa tutkia eikä vaan hutkia. Koiralla voi olla vaikka furunkuloosi tai hiiva, nämä kyllä selviää kokeilla, tulis heti oikea ruokinta ettei ihan kaikkia merkkejä tarttis käydä läpi. Sitä paitsi, nuo aiheuttaa tassunpohjissa koiralle kipuja.

Äänestä

Toi vois olla kyllä merkki siitä, että on kovasti kipeä jostain, meillä ainakin aikoinaan vanha narttu alko tekemään sitä, että puri etuhampailla takajalat ihan punasiks ja vikaakin siitä löyty sitte selästä :(
eli viepäs se toiselle eläinlääkärille tutkittavaks, kalliiks tulee tosiaan jos kaikki laadukkaat ruuat aiot käydä testaamaan!

Äänestä

...stressi saattaapi myös laukasta jalkojen jyrsintää. Muuttunut emännän/isännän elämäntilanne kuten uusi työpaikka, parisuhde, työaika, muutto jne. Koissit kun ei ymmärrä aina missä mennään, mutta vaistoavat omistajiensa stressin hyvinkin herkästi.

Äänestä

anaalit?
anturat?
hammaskiven?

elämän muutos? (kuten ed.)

turkki?


Jalkojen jyrsimisestä - ??

Sun täytyy kertoa enempi.
Stressi?
Se on erilaista mitä me ihmiset sen tunnemme kuitenkin samanlaista.

Mäykät nuolee enempi tassujaan kun ovat kipeempiä ja kun ovat tosi kipeitä ovat kipeitä.

Miten muuten ihmessä et kysy tätä sieltä mistä voisit eli mäyrisfoorumilta. Stigma mennä sinne vai mitä?
Oli miten oli saisit sieltä parhaimmat vastaukset.

...

Äänestä

Jyrsii tai ajaa jalkojaan on stressin alla.

Ota yhteys kasvattajaan tai ihmiseen joka voi opastaa sinua koirasi kanssa irl.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiiti_Hupsu kirjoitti:

Minulla on sellainen onelma, että puolivuotias kääpiömäyräkoirani on ruvennut jyrsimään jalkojaan ja tekee sitä melkein koko ajan.. nyt on myös sellainen kitinä alkanut samalla kuin puree.. Kävin eläinlääkärillä ja ehdotti toisen ruuan kokeilua, joten ostin uutta laadukkaampaa ruokaa.. ja se ei ole tahtonut oikein maistua.. syö kyllä mutta ei sellaisella tyylillä kuin ennen..
Muuten kyllä iloinen ja eikä ole laihtunut.. Onko kellään tietoa tai kokemusta vastaavasta???

kiitos etukäteen =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu