help!!!!!

miten selviin kun mun koira ei suostu millään syömään normaalia ruokaansa!!!?????se vaatimalla vaatii vaan sitä mitä mie syön. annan aina sen ruuan ekana,sitten vasta meen itte pöytään,niin ei se vaan syö ja tulee pöytään narisemaan ..äiti antaa sille kaikkea pöyästä vaikka olen kieltäny.onko se paha tapa..??eikö olekin?! äiti sanoo ettei koiraa saa kiusata ja pitää sitä nälässä.siks antaa pöyästä.olen aivan neuvoton..
4323
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

söisi omaa terveellistä ruokaansa, kun äitisi syytää sille pöydästä ihmisten herkkuja? Ei koira mikään tyhmä ole. Kyllä lapsikin mieluummin valitsee karkkia kuin terveellistä ruokaa, jos itse saa päättää.

Äitisi on ihan hakoteillä. Se ei ole koiran kiusaamista, ettei anna sille epäterveellisiä ihmisten ruokia, vaan sehän sitä kiusaamista on, että syöttää sille kaikkea peetä, jolloin se ei saa tarvitsemiaan ravintoaineita oikeasta ruoasta. Koirasta ei kasva terve pelkillä ihmisten jätteillä.

Meillä on koiran kanssa sellainen toimintamalli, että jos oma laadukas koiranruoka ei kelpaa, niin kuppi otetaan pois ja ruokaa saa sitten kun on seuraavan kerran ruoka-aika eli illalla tai vasta seuraavana päivänä. Kyllä maistuu, eikä monesti ole tarvinnut kuppia ottaa pois. Ei ole nirsoja koiria, vaan omistajia jotka antavat koiran päättää mitä syövät. Ei terve koira kuole täyden ruoka-astian viereen, se on varma.

Äänestä

on äitisi. Syö aina itse ensin ja sitten vasta koiralle ruokakuppi eteen. Eikä ruokapöydästä tosiaankaan saa antaa koiralle kerjuu palkkaa.
Koira pitää komentaa pois pöydän luota silloin kun ihmiset syö.
Ottakaapa nyt uusi tyyli ruokailuun ja muistakaa, etta ihminen on laumassa ylempi, kuin koira, joten se syö sitten, kun ihmiset ovat syöneet. Kyllä se pikkuhiljaa oppii syömään omaa ruokaansa.

Äänestä
  • pelleilevät ihan selkeillä asioilla.mun siskollakin on selkee linja koiransa kanssa.ei missään tapauksessa,milloinkaan ruokaa päöyästä. ei ees samas huoneesssa saa olla kun oma väki syö..mutta..meiän äiti tekee siin poikkeuksen. se tuli jopa mun luo kylään ja anto mun koiralle pöyäsytä.sillon raivostuin. sanoin ihan niiku asia on et se ei meil vetele kertaakaan. ei tajua ni ei.

    Äänestä

Kuten tuolla edellä mainituissa viesteissä sanotaan että IHMISET SYÖ ENSIN JA SITTEN KOIRA, tämä perustuu siihen että laumanjohtaja eli SINÄ syöt parhaat palat ja vasta sitten muut, koirasi käytös on dominointia eli "hallintaa" tällä tavoin se muokkaa sitä mitä se syö ja sinä LAUMANJOHTAJA menetät arvokkuutesi koiran silmissä jolloin se todellinen dominointi alkaa eli koirasi alkaa määräilemään, jotkut eivät tätä laumanjohtaja asiaa sulata vaan pitävät koiraa jonain pikkulapsena joka ymmärtää puhetta vaan EI! koira on eläin joka myös osittain toimii vaistojen varassa se ei ymmärrä puhetta, yleisesti koiran käytös häiriöt johtuvat ihmisestä itse eikä koirasta. Suosittelen lukemaan kirjan "koirani vai minä" ja "mitä koirani ajattelee" niistä saa pientä suuntaa asiaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onneton-82 kirjoitti:

miten selviin kun mun koira ei suostu millään syömään normaalia ruokaansa!!!?????se vaatimalla vaatii vaan sitä mitä mie syön. annan aina sen ruuan ekana,sitten vasta meen itte pöytään,niin ei se vaan syö ja tulee pöytään narisemaan ..äiti antaa sille kaikkea pöyästä vaikka olen kieltäny.onko se paha tapa..??eikö olekin?! äiti sanoo ettei koiraa saa kiusata ja pitää sitä nälässä.siks antaa pöyästä.olen aivan neuvoton..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu