Haluan ihan oikeesti lihota, kaverit ja muut haukkuu anorektikoksi ja en tiedä mitä tehdä, syön paljon en liiku niin hirveesti mutta en oikeesti lihoo! oon kutosella olen 150 cm pitkä ja painan 39 ja olen siis tyttö.. itsetunto menee kun toiset sanoo tolleen ja se on ihan totta että olen laiha, olen kysynyt kavereiltani että olenko heidän mielestä liian laiha ja he vastaavat ei mutta he eivät tunne laihempiakaan
:(( mitä pitäis syödä että lihois, olen allerginen kaikille pähkinöille joten niitä ei voi syödä, saan myös todella pahaa ihottumaa jos syön karkkia, sipsejä, limua yms. auttakaa!!
:(( mitä pitäis syödä että lihois, olen allerginen kaikille pähkinöille joten niitä ei voi syödä, saan myös todella pahaa ihottumaa jos syön karkkia, sipsejä, limua yms. auttakaa!!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hei!
Olen saman kokenut, nyt jo yli 50 täti. En sanoisi, että tuohon on muuta ratkaisua, kun olla kärsivällinen, syödä terveellisesti ja SÄÄNNÖLLISESTI ja odottaa hiukan aikaa. Itselläni ongelma ratkesi näin, kun tuli hiukan ikää lisää. 13-vuotiaana se oli todella kurjaa, mutta jo 15 vuotiaana en enää muistanut koko asiaa. Muutos tuli pikkuhiljaa. Olen sitä mieltä, ettet liikaa stressaisi itseäsi , vaan keskittyisit nyt muihin seikkoihin itsessäsi, varmaan joku muu piirre sinussa ainakin tuntuu hyvältä ulkonäössäsi. Jos olet muuten terve ja hyväkuntoinen, ei syytä huoleen ole.
Nykyisin minä joudun painimaan jopa liikakilojen kanssa, en vaan halua ottaa siitäkään kovin suurta ongelmaa. Älä anna tuon asian vaikuttaa itsetuntoosi , koska se varmasti on ohimenevä vaihe elämässäsi, olethan vielä tosi nuori ja juuri siinä kehitysvaiheessa, jolloin laihuus voi olla tavallista. Oma 18-vuotias poikanikin on kasvanut hurjasti pituutta ja unohtanut sitten saada massaa, mutta luulen että sekin korjaantuu ajan kanssa. Toivotan sinulle hyvää syksyn jatkoa ja tsemppiä eteenpäin.
Älä ota paineita tollasesta. Kai se nyt on ihan ymmärrettävää, ettet lihoo, ku oot allerginen niin monelle epäterveelliselle. Joskus tulevaisuudessa, voit ehkä olla jopa tyytyväinen ettet voi syödä esim. karkkia.
olisit vaan tyytyväinen ettet liho helpolla. Mennään 10-15v eteenpäin niin nää kaveris jotka haukkuu sua laihaks on todennäköisesti näitä perus palleroita joidenka BMI on jossain 25-30 paikkeil ja ne itkee kuinka ei oo enää viehättävän näköisiä ja mässyttävät samal jotain big macii siin vierel.
Sä oot sen verran nuori(veikkaisin), että kerkeet vielä saada painoa ja veikkaisin että kun alat olemaan siellä 20v paikkeil nii voit olla aika hoikassa kunnossa ja voit arvaa kumpaa miehet mielummin kattelevat. Timmiä ja hoikkaa kroppaa vai mäkkiläskiä ;)
Minä oon 16v poika.Oon todella huonokuntoinen;en liiku paljoo yhtään,syön paljon,ryyppään,poltan,mutta en liho.Painan jtn. 55 kg. Ei se paljoa haittaakkaa;näyttää hyvältä ja ei oo läski.Mutta tappeluissa toiset saa minut helpommin matalaksi.Mutta en oo silti ihan avuton.Käyn joskus salilla ja oon riittävän vahva.Silti haluaisin vähä enemmän massaa vyötärölle.
Mun laihuus johtuu varmaankin geeneistä.Jos jatkuva ryyppäminen,syöminen ja liikkumattomuus ei lihota nii ei mikään :DD
Ryyppääminen, polttaminen ja tappeleminen eivät ole terveydelle hyviä.
Pyri lopettamaan ne.
Ei enää parin vuoden päästä muitakaan kiinnosta noi jutut.
Jos on pakko juoda niin sitten ei juo itseään känniin.
Polttamisesta on hyvä päästä eroon.
Mun mielestä olet ihan sopivan kokoinen. Eli ei kannata välittää noista kavereiden kommenteista.
Minä olen 14w 163cm ja painan 38kg eikä kukaan sano mitään... kaikki sanovat minulle että haluisivta olla yhtä laihoja kun minä... ole tyytyväinen siihen mikä olet minä en näytä itse mielestäni laihalta voi mennä aktosmaan kuviani irc-galleriaan ja ii2 nimimerkillä j-o-nn-a.. minullakin sii ongelma etten liho.
ja sitten kun vähän sinulle tulee ikää lisää niin painoa tulee kyllä....