eli lähden ensi viikolla nyw yorkiin..paljonko saan viedä ihan lähikaupasta ostettua olutta ja entä kirkkaita.
onko se nyt sitten litra vai kaksi.
onko se nyt sitten litra vai kaksi.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
jos haluavat toisen pois so...
Eli tietääkö joku miten toimitaan jos suomalainen kärähtää ratista niin tuleeko sakkoa, lähteekö kortti, onko puhallus vai verikokeet, entä miten vaikuttaa taas ajoon suomessa?
Ensin tienvarressa esitutkimus, kavely suoraa viivaa, jne. sitten puhalluskoe. Jos siita kieltaytyy, pakollinen verikoe. Jos promilleraja ylittyy, niin siita vain vankilaan. Auto menee sailytykseen. Vankilasta paasee takuuta vastaan, mutta yo tulee ainakin vietettya, jos viikonloppu niin maanantaihin asti. Kortti jaa kuivumaan. mita muuta tapahtuu riippuu osavaltiosta. Vahin rangaistus on sakko ja kortin menetys maara-ajaksi, torkeydesta riippuen vankilaa. Ulkomaalainen voi olla "pakoriski" joten takuuta vastaan ei saata paasta pois, vaan saa jaada vankilaan odottamaan oikeudenkayntia (riippuen torkeydesta).
Jos on amerikkalainen kortti niin se menee kuivumaan mutta mitaan linnaa ei tule eika autoa oteta pois ellei ole useita rattijuopumuksia tililla.
Tietenkaan jonkun ukka pukka-maan pidatykset eivat mitenkaan vaikuta Suomen korttiin.
Jos olet puhaltanut tarpeeksi et kylla silla autollasi enaa mihinkaan mene. Se hinataan pois paikalta ja saat kyydin poliisiauton takapenkilla.