villa+harkko

lisäeristystä

Hei,

Jos vaihtoehtona on nyt vaikka

- Lammin 400 mm valuharkko, tai

- 350 mm valuharkko noin 50mm villaa

Niin kumman laittaisit, jos puuverhoilu?

8

1310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varmasti

      400 kiven, sillä työn määrä kokonaisuudessaan on paljon pienempi ja hintaero noissa on materiaaliltaan (400 vs 350 villa) varmaan aika sama, joten kokonaisuudessaan 400 harkko on halvempi.

      400 harkko on myös helpompi mitoittaa modulimittaan, kuin 350 kivi, jossa kulmakivet ovat 550mm pitkiä.

    • Katsos

      Jos haluat kivitaloosi puuverhouksen niin käypä katsomassa tätä:
      http://www.vabetalot.fi/ulkoseina.php?vabe=rankaelementti
      Elementissä on valmiina kaikki mahdollinen, työmaalla vaan naulataan laudat kiinni rankoihin ja elementin sisäpinnan voi vaikka maalata. mm. sähkövaraukset on elementissä valmiina. Me toteutamme ensi kesänä tällaisen..

      • taas minä

        tunget tota vabetaloa joka keskusteluun! Lopeta jo! Sinusta se on paras mutta kun referenssit on huonoja niin älä tuputa kaikille tota.


    • tämäkin vaihtoehto

      (15-)20 sentin siporex-harkko kestää kantavana rakenteena ja siihen ulkopuolelle saman verran villoja lisäeristeeksi. Paras U-arvo ja itse toteutettuna todella nopea pystyttää sateensuojaan (kevyet harkot) ja vielä edullinen. Sipoa voi liimailla -15C saakka, joten siitä vaan turaamaan. Välipohjaksi variax tai jos lattialämmitys, niin sipopalkit. Yläpohjan voi latoa lapojen suuntaisena, niin säästät kattotuolit:- Ulkovuori joko puusta tai rapaten, oman mieltymyksen mukaan. Säästö syntyy pienistä puroista, ei kulkemalla (betoni)massojen mukana:-

      • lisäeristystä

        Tässä ratkaisussa on yksi ongelma: puuverhoilu on pahuksen hankala tehdä, koska sitä ei saa mitenkään järkevästi villan läpi kiinni kantavaan seinään, jos eristävyydeksi haluaa tuon LL400-harkon luokkaa... Jos tuolle tielle lähtee, niin sitten voisi saman tien tehdä kantavan rungon puusta, ja muurata sisäpuolelle ei-kantavana jostain vähän ohuemmasta (vaikka sitten sipo-väliseinälaatasta). Tai vaihtoehtoisesti jos on kantava kiviseinä niin verhoiluksi tiiltä tms. maahan tuettua.

        Ja toinen ongelma saattaisi olla kosteuskäyttäytyminen paksun eristeen kanssa. Noin ohut sipo kun ei ole mikään paras mahdollinen höyrynsulku. Ja matalenergiatason eristeillä ei noita ratkaisuja taida juuri olla tehtynä, joten kokemusperäinen tieto rakenteen toimivuudesta on vähän niin ja näin.


      • minulla on
        lisäeristystä kirjoitti:

        Tässä ratkaisussa on yksi ongelma: puuverhoilu on pahuksen hankala tehdä, koska sitä ei saa mitenkään järkevästi villan läpi kiinni kantavaan seinään, jos eristävyydeksi haluaa tuon LL400-harkon luokkaa... Jos tuolle tielle lähtee, niin sitten voisi saman tien tehdä kantavan rungon puusta, ja muurata sisäpuolelle ei-kantavana jostain vähän ohuemmasta (vaikka sitten sipo-väliseinälaatasta). Tai vaihtoehtoisesti jos on kantava kiviseinä niin verhoiluksi tiiltä tms. maahan tuettua.

        Ja toinen ongelma saattaisi olla kosteuskäyttäytyminen paksun eristeen kanssa. Noin ohut sipo kun ei ole mikään paras mahdollinen höyrynsulku. Ja matalenergiatason eristeillä ei noita ratkaisuja taida juuri olla tehtynä, joten kokemusperäinen tieto rakenteen toimivuudesta on vähän niin ja näin.

        tehtynä jo 1980-luvulla, villaa 17cm. Mitään ongelmaa ei ole vielä esiintynyt. Villat ovat ristiinkoolattuna kahdessa kerroksessa, päällä tuulensulkubituliitti, ilmarako ja puuvuoraus (kaavamääräys). Sisäpuolelta sipo on tasoitettu vetonitilla ja osin maalattu, osin tapetoitu. Kellaritilassa on pieni uima-allas, seinissä panelointi. Talossa on ollut alusta asti LTO ja allastilassa lisäksi pieni ilmankuivain. Aluksi vaihtoivat useasti kaukolämpömittaria, kun eivät uskoneet kulutuslukemia, mutta nykyään on jo ollut vähän rauhallisempaa.

        Milloin niitä ongelmia mielestäsi alkaa esiintyä
        ja mikä on niin ja näin, osaisin varautua!


      • eihän

        siposta kukaan järkeväihminen rakenna.!


    • ******

      valitsin Lujan 380 valuharkon ja toimii...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      462
      2848
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2675
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      272
      1618
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1204
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      441
      1145
    6. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1098
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      980
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      938
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      909
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      895
    Aihe