Moponi kaasarista valuu bensaa hukkaputkien kautta ulos(2 kpl letkua tulee ulos kaasarin ala-osasta). Bensaa valuu vain jos on tyhjä käynnillä tai lähtee liikkeellle. Matka-ajossa ei bensaaa valu.
No...Tänään tukin toisen hukkatutken ja huomasin että vuorostaan toinen kusee. Entä jos tukin kummatkin? Kärsiikö mopo jos tukkii hukkaputket?
Eikös bensaa jää kaasarin sisään, voiko jokin tiiviste tai venttiili mennä hajalle? Ja se bensahan voi myös valua ilman putsariin.
Pääpointtini on se että KÄRSIIKÖ MOPO JOS HUKKAPUTEKT TUKITAAN? Ja jos joku nyt sattuu tietään missä vika ja kuinka korjata niin kerro ihmessä.
Kysyin jo asiaa mopo palstalla mutta olen huomannut, että porukka sielä ei paljoa tiedä tekniikasta, joten kysyin nyt täälä...
Kaasutin vuotaa bensaa!
12
54974
Vastaukset
Uimurin venttiili on rikki/kulunut taikka neulan välissä on jotain kakkaa.Voipi myös kohossakin olla reikä ja se ei enää kellu, jotenka venttiili on aina auki.
Venttiili on kohokammiossa ja säätelee bensapinnan korkeutta kaasarissa.
Jos tukit hukkaputket niin kone saa liikaa bensaa
ja tukehtuu, hyvässä lykyssä koko kone on uitettu bensalla ja saattaa vaikka palaa koko mopo jos saa vaan kipinän jostain.- zazzazazzaz
Mut miten pystyn tukkimaa sen sillee ettei vuoda bensaa? En rupee mitää osia vaihtamaa, enkä kaasaria aukasemaa, riittää kun saan sillee tiiviiks ettei vuoda! Kestääks epoxi bensaa, et jos tekis sellasen umpinaisen köntin siitä kaasarin päälle?
- Kra
zazzazazzaz kirjoitti:
Mut miten pystyn tukkimaa sen sillee ettei vuoda bensaa? En rupee mitää osia vaihtamaa, enkä kaasaria aukasemaa, riittää kun saan sillee tiiviiks ettei vuoda! Kestääks epoxi bensaa, et jos tekis sellasen umpinaisen köntin siitä kaasarin päälle?
Laita hana kiinni ja käynnistä moottori ja anna käydä kunnes bensa loppuu kaasarista. Silloin uimuriventtiili avautuu täysin auki ja hyvällä tuurilla roska putoaa neulaventtiilin välistä pois.
Toinen mitä voit kokeilla on, että kopautat kaasarin kylkeen jollain suht kovalla esineellä kevyesti, mutta ei kuitenkan millään metallivasaralla moottorin käydessä. Tämäkin irrottaa neulaventtiilin väliin "jumittuneen" roskan pois.
Jos kaasarissa on enemmän kökköä ei siihen auta kuin purku ja puhdistus. Jos tankista irtoaa vaikkapa ruostetta, niin voit laittaa bensaletkuun pienen suodattimen estämään kaasarin sotkeentumisen.
Älä nyt ainakaan mene tussaroimaan niitä ylivuotoletkuja tukkoon! - Käteen kuules
zazzazazzaz kirjoitti:
Mut miten pystyn tukkimaa sen sillee ettei vuoda bensaa? En rupee mitää osia vaihtamaa, enkä kaasaria aukasemaa, riittää kun saan sillee tiiviiks ettei vuoda! Kestääks epoxi bensaa, et jos tekis sellasen umpinaisen köntin siitä kaasarin päälle?
Jos yläkerran huoneistossa on vesivuoto, ei silloin kannata ruveta alakerrassa kattoa tiivistelemään. Kyllä syy ja vika pitää korjata. Hukkaputket ovat ovat juuri sitä varten, että vuoto näkyy ja vuotava polttoaine saadaan turvallisempaa reittiä ulos. Kaasutin kouraan ja neulaventtiili irti. Roskahan se todennäköisesti vain on. Ei nykyiset muovikohot reikiinny. Toista oli tinalla kasatut messinkikupit. Siitä tämä vuotavan kohon "kansanperinne".
- vielä tarkennuksena
kysyn että onhan se siis todella ylivuotoputki mistä sitä bensaa tulee? Tuo maininta "kaasarin alaosasta" kun voi tarkoittaa myös sitä että kohokammion tyhjennysruuvista lähtee joissain pyörissä letku ja siinä tapauksessa tyhjennysruuvi olisi kenties löysällä. Eli miten on? Joka tapauksessa, laita mopo kuntoon äläkä tee mitään pielavetisiä virityksiä. Jos tukit letkun josta ei pitäisi normaalioloissa mitään tulla, mitä luulet onko vika silloin korjattu? Mihin se bensa menee sen jälkeen kun se letku on täynnä?
- zazzazazzaz
Tein nyt silleen että ajoin hana kiinni, niin kauan että kone sammui. Sitten vetelin kaasukahvasta parisen kymmentä kertaa. Ja testasin ajaa. Kaasari ei enää kusenut. Eli vikana oli oletettavasti vain roska.
Kiitos avusta! - Minicrössi
Miten minicrossin hana toimii pitääkö se olla alhaalla että se on päällä vai?
- kouksu
alhaala
- kakkaalumella
yleensä sillai et menee ylös ja alas nii jätät se sillai et se vipu on ylä ja ala asennon keskellä 90 asteen kulmassa
- Alapäävuotaa
Sma juttu kävi Samurai 70cc crossissa.
Ylivuoto putkesta tuli bensaa norona.
Laitoin hanan kiinni ja kaasuttelin hana kiinni niin että sammui ja sen jälkeen kuivana kaasuttelin parikytä kertaa.
Sitten hana auki ja käyntiin. Loppu vuoto siihen...
Säästyi purkamiselta.- Riajumiäs
Tämä sama konsti auttoi myös Riejuunkin. Kaasarista tuli bensaa ylivuotoletkusta nii menin purkamaan sen ja puhistamaan ja säätelee bensantasoo mut mikää ei auttanu. Kokeilin sit tota nii loppu siihen vuoto ja muutenkin alko käymää paljo paremmi
- Anonyymi
mulla vuotaa 72cc mönkijän kohokammion pikku letku päästää kaikki ulos siis bensat
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3147894Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne926164Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1733611Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee322147Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san222056- 391963
Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1961954- 751706
- 441514
En mä itke
sun perään mies. Tykkäsin kyllä. Tykkään vieläkin, mutta kyllä tä tästä. Mun sisällä kuplii kuitenkin jo ilo kesästä ja311470