Kaasutin vuotaa bensaa!

zazzazazzaz

Moponi kaasarista valuu bensaa hukkaputkien kautta ulos(2 kpl letkua tulee ulos kaasarin ala-osasta). Bensaa valuu vain jos on tyhjä käynnillä tai lähtee liikkeellle. Matka-ajossa ei bensaaa valu.

No...Tänään tukin toisen hukkatutken ja huomasin että vuorostaan toinen kusee. Entä jos tukin kummatkin? Kärsiikö mopo jos tukkii hukkaputket?

Eikös bensaa jää kaasarin sisään, voiko jokin tiiviste tai venttiili mennä hajalle? Ja se bensahan voi myös valua ilman putsariin.



Pääpointtini on se että KÄRSIIKÖ MOPO JOS HUKKAPUTEKT TUKITAAN? Ja jos joku nyt sattuu tietään missä vika ja kuinka korjata niin kerro ihmessä.

Kysyin jo asiaa mopo palstalla mutta olen huomannut, että porukka sielä ei paljoa tiedä tekniikasta, joten kysyin nyt täälä...

12

58868

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uimurin venttiili on rikki/kulunut taikka neulan välissä on jotain kakkaa.Voipi myös kohossakin olla reikä ja se ei enää kellu, jotenka venttiili on aina auki.
      Venttiili on kohokammiossa ja säätelee bensapinnan korkeutta kaasarissa.
      Jos tukit hukkaputket niin kone saa liikaa bensaa
      ja tukehtuu, hyvässä lykyssä koko kone on uitettu bensalla ja saattaa vaikka palaa koko mopo jos saa vaan kipinän jostain.

      • zazzazazzaz

        Mut miten pystyn tukkimaa sen sillee ettei vuoda bensaa? En rupee mitää osia vaihtamaa, enkä kaasaria aukasemaa, riittää kun saan sillee tiiviiks ettei vuoda! Kestääks epoxi bensaa, et jos tekis sellasen umpinaisen köntin siitä kaasarin päälle?


      • Kra
        zazzazazzaz kirjoitti:

        Mut miten pystyn tukkimaa sen sillee ettei vuoda bensaa? En rupee mitää osia vaihtamaa, enkä kaasaria aukasemaa, riittää kun saan sillee tiiviiks ettei vuoda! Kestääks epoxi bensaa, et jos tekis sellasen umpinaisen köntin siitä kaasarin päälle?

        Laita hana kiinni ja käynnistä moottori ja anna käydä kunnes bensa loppuu kaasarista. Silloin uimuriventtiili avautuu täysin auki ja hyvällä tuurilla roska putoaa neulaventtiilin välistä pois.
        Toinen mitä voit kokeilla on, että kopautat kaasarin kylkeen jollain suht kovalla esineellä kevyesti, mutta ei kuitenkan millään metallivasaralla moottorin käydessä. Tämäkin irrottaa neulaventtiilin väliin "jumittuneen" roskan pois.

        Jos kaasarissa on enemmän kökköä ei siihen auta kuin purku ja puhdistus. Jos tankista irtoaa vaikkapa ruostetta, niin voit laittaa bensaletkuun pienen suodattimen estämään kaasarin sotkeentumisen.

        Älä nyt ainakaan mene tussaroimaan niitä ylivuotoletkuja tukkoon!


      • Käteen kuules
        zazzazazzaz kirjoitti:

        Mut miten pystyn tukkimaa sen sillee ettei vuoda bensaa? En rupee mitää osia vaihtamaa, enkä kaasaria aukasemaa, riittää kun saan sillee tiiviiks ettei vuoda! Kestääks epoxi bensaa, et jos tekis sellasen umpinaisen köntin siitä kaasarin päälle?

        Jos yläkerran huoneistossa on vesivuoto, ei silloin kannata ruveta alakerrassa kattoa tiivistelemään. Kyllä syy ja vika pitää korjata. Hukkaputket ovat ovat juuri sitä varten, että vuoto näkyy ja vuotava polttoaine saadaan turvallisempaa reittiä ulos. Kaasutin kouraan ja neulaventtiili irti. Roskahan se todennäköisesti vain on. Ei nykyiset muovikohot reikiinny. Toista oli tinalla kasatut messinkikupit. Siitä tämä vuotavan kohon "kansanperinne".


    • vielä tarkennuksena

      kysyn että onhan se siis todella ylivuotoputki mistä sitä bensaa tulee? Tuo maininta "kaasarin alaosasta" kun voi tarkoittaa myös sitä että kohokammion tyhjennysruuvista lähtee joissain pyörissä letku ja siinä tapauksessa tyhjennysruuvi olisi kenties löysällä. Eli miten on? Joka tapauksessa, laita mopo kuntoon äläkä tee mitään pielavetisiä virityksiä. Jos tukit letkun josta ei pitäisi normaalioloissa mitään tulla, mitä luulet onko vika silloin korjattu? Mihin se bensa menee sen jälkeen kun se letku on täynnä?

    • zazzazazzaz

      Tein nyt silleen että ajoin hana kiinni, niin kauan että kone sammui. Sitten vetelin kaasukahvasta parisen kymmentä kertaa. Ja testasin ajaa. Kaasari ei enää kusenut. Eli vikana oli oletettavasti vain roska.

      Kiitos avusta!

    • Minicrössi

      Miten minicrossin hana toimii pitääkö se olla alhaalla että se on päällä vai?

      • kouksu

        alhaala


      • kakkaalumella

        yleensä sillai et menee ylös ja alas nii jätät se sillai et se vipu on ylä ja ala asennon keskellä 90 asteen kulmassa


    • Alapäävuotaa

      Sma juttu kävi Samurai 70cc crossissa.
      Ylivuoto putkesta tuli bensaa norona.
      Laitoin hanan kiinni ja kaasuttelin hana kiinni niin että sammui ja sen jälkeen kuivana kaasuttelin parikytä kertaa.
      Sitten hana auki ja käyntiin. Loppu vuoto siihen...
      Säästyi purkamiselta.

      • Riajumiäs

        Tämä sama konsti auttoi myös Riejuunkin. Kaasarista tuli bensaa ylivuotoletkusta nii menin purkamaan sen ja puhistamaan ja säätelee bensantasoo mut mikää ei auttanu. Kokeilin sit tota nii loppu siihen vuoto ja muutenkin alko käymää paljo paremmi


    • Anonyymi

      mulla vuotaa 72cc mönkijän kohokammion pikku letku päästää kaikki ulos siis bensat

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      229
      15147
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      132
      10553
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      122
      10122
    4. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9351
    5. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      53
      9175
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7079
    7. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      56
      6955
    8. Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      182
      6517
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      173
      6197
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5612
    Aihe