Heit!
Lähden muutaman viikon kuluttua Roomaan pidemmäksi aikaa ja juoksuun hurahtaneena tietysti kiinnostaa Rooman juoksukulttuuri(kin)...=) Ja mikäpä olisikaan parempi tapa katsella kaunista kaupunkia...kaksi kärpästä jne...
Eli onko roomalaisilla tapana lenkkeillä kujilla, Tiberin varrella, puistoissa vai missä?
Asustelen historiallisen keskustan liepeillä joten olisikin mahtavaa jos omalta ovelta voisi tassutella lenkkeilemään...mutta taidan jättää välistä jos saan osakseni kummastuneita katseita!:D
Kiitän vastauksista...
lenkkeily Roomassa?
6
1088
Vastaukset
- Reissaaja :)
Palasin juuri Roomasta viiden päivän matkalta, ja ainakin parina päivänä vastaan tuli juoksijoita, joten et ole kummajainen. Pahennusta aiheuttaa, jos kuljet shortseissa tai riisut kenkäsi yleisellä paikalla. Esimerkiksi yhteen ravintolaan emme päässeet päivällä, koska yksi seurueestamme oli pukeutunut tiukkoihin shortseihin, ja oli vielä sunnuntai. Paistattelimme päivää kirkon rappusilla ja suomalaisina tietysti potkaisimme kengät jalasta. Pitkistä katseista päätellen totesimme sen ilmeisesti olevan varsin sopimatonta.
Niin että maassa maan tavalla....- Rooman rouva
Tuskin he närkästyivät siitä että otitte kenkänne jaloista vaan siitä että istuitte kirkon rappusilla. Tai molemmista syistä ehkä. Santa Maria Maggioren rappusilla on jopa kyltti jossa lukee että rappusilla istuminen on kiellettyä. Usein kuitenkin näkee kerjäläsiä istuskelemssa kirkkojen rappusilla.
Ruokailu on melkin pyhä tapahtuma italialaisille. Kotonaankin he pukeutuvat asiallisesti ja siististi ruokailuun. Ei vapaa-ajanvarusteita, yöpukuja, pyjamia tai uimapukuja.
Muuten uuden lain mukaan voi saada sakkoja jos syö tai juo espanjalaislla rappusilla. - Reissaja taas
Rooman rouva kirjoitti:
Tuskin he närkästyivät siitä että otitte kenkänne jaloista vaan siitä että istuitte kirkon rappusilla. Tai molemmista syistä ehkä. Santa Maria Maggioren rappusilla on jopa kyltti jossa lukee että rappusilla istuminen on kiellettyä. Usein kuitenkin näkee kerjäläsiä istuskelemssa kirkkojen rappusilla.
Ruokailu on melkin pyhä tapahtuma italialaisille. Kotonaankin he pukeutuvat asiallisesti ja siististi ruokailuun. Ei vapaa-ajanvarusteita, yöpukuja, pyjamia tai uimapukuja.
Muuten uuden lain mukaan voi saada sakkoja jos syö tai juo espanjalaislla rappusilla.Koska rappusilla istui tungokseen asti väkeä, päättelimme että meihin luodut katseet aiheutuivat juuri siitä, että otimme kenkämme pois. Espanjalaisilla portailla oli niin paljon väkeä, ettei tahtonut mahtua sekaan. Onneksi meitä ei sentään sakotettu veden juomisesta siellä:)
- Vagabonda
Villa Borghesen puisto on roomalaisten suosima lenkkeily- ja virkistysalue. Puisto on todella upea, hiekkateitä kilometreittäin. Näkemisen arvoinen, vaikka ei lenkkeilläkään halua. Myös Enkelten linnan kiertävän vallihaudan polulla näkee paljon lenkkeilijöitä, samoin Circus Maximuksella.
- maximus
9pv roomassa 130km käveltiin aamusin näkyvät roomalaiset juoksevan elokuussa päivisin liian kuuma 35c.juoksivat siellä täällä liikenne vaarallista pitää kahtua etehensä.
- ......
..on ehdottomasti villa ada. paljon rauhallisempi ja suojaisampi kuin borghese, vaikka toki lenkkeilijöitä adassakin näkee. kuitenkin mun mielestä enemmän ehkä suomalaiseen makuun, eli saa reippailla "metsässä" yksin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on979113- 928826
- 167840
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1756223Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist585308En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛234325Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?54240- 384173
- 383965
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..843836