Käsiampuma aseet

ehdottomasti

pois kaikilta, jotka eivät harrasta rata ammuntaa niillä ja rata ampujiltakin aseet talteen, kun sillä ei ammuta.

20

1518

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tadzio de Santis

      Huolto, kuivaharjoittelu, puhdistus... eipä siinä, turha minun on täällä luetella syitä miksi esitykselläsi ei ole mitään tekemistä käytännön elämässä.

      Tuossa juuri sain yksinkertaisen huoltotoimenpiteen valmiiksi, piti taivuttaa liipasinvarren takempia korvakkeita aavistuksen verran taaksepäin. Nyt pelaa kaksitoiminenkin laukaisu taas kuin uutena. Purkamiseen meni ehkä vartti, kokoamiseen toista tuntia. Jos tämä olisi pitänyt tehdä radalla, olisi siellä ollut säkkipimeää jo tunteja sitten ja hiuksenpaksuiset jouset jotka kuuluvat luistin stoppariin ja liipaisinlukkoon olisivat olleet käytännössä mennyttä kalua... huomenna radalle, pekkasvapaa.

    • Activius Stupidius

      En todellakaan haluaisi tuollaista käteenampumisasetta. Kuulostaa todella Dudesonilta.

    • oi kaikkitietävä

      missä niitä sit säilytettäisiin ja huollettaisiin?? Poliisilaitoksellako? Eli poliisilaitokset auki vähintään klo 22.00 saakka, että aseiden omistajat saavat aseet huollettua. Vai rakennetaanko ampumaradoille asianmukaiset kuivat ja lämpimät säilytystilat, joihin ympärivuorokautinen vartiointi???

    • kaikille terveille aikuisille

      Käsiaseen hankinta täytyisi asettaa äänioikeuden ehdoksi. Jos et hanki pistoolia tai revolveria niin äänestysuurnille ei ole asiaa. Äänestyspaikalla ei tarvita henkkaria, mutta käsiaseen lupa täytyy olla mukana.

      Hulluille voidaan tarjota erikoiskohtelu. Asetta heille ei voi antaa, mutta täytyyhän heidän silti päästä äänestämään. Tosin on paljon mahdollista että enemmän tuhoa he äänestyspäätöksillään tekevät kuin aseella koskaan.

      Luonnollisesti aseiden turvallinen käsittely kuuluisi oppivelvollisuuden piiriin. Jos et 16:nteen ikävuoteen mennessä ole oppinut turvallista aseen käsittelyä niin jäät kouluun kunnes opit.

      Asevelvollisuuden suorittaneiden täytyisi myös säilyttää rynkkyä kotona. Kaikille ei valtion rynkkyjä varmaan riitä, joten joidenkin täytyy ostaa sellainen itse. Tämä nopeuttaa liikekannallepanoa.

      • olkoon

        Onneksi olkoon kirjoituksesi on ehdolla kuukauden typerimmäksi mielipiteeksi. Onnea kisaan.


    • ..,,

      Ennen sitä pitäisi kuitenkin kieltää tv kaikki ohjelmat joissa ammutaan pistooleilla tai muilla aseilla. Myös kaikki tietokonepelit täytyisi kieltää. Ainakin Aku Ankka ja Nakke Nakuttaja pitäisi kieltää, eihän niillä ole edes housuja päällänsä.

    • huonoa suomea

      kirjoitat, olet mitä luultavammin esim. Venäjältä muuttanut? Ei tule tapahtumaan toiveesi tv. n. 500 000 ampumaurheilun harrastajaa..

    • pyssy222999

      Laittomia aseita on paljon ja sellaisen saa helposti. Mitä auttaa kerätä pistoolit rehellisiltä ihmisiltä, joilla on ollut lupa vuosukymmenet kuten minulla. Onhan joka miehellä kikkeli, mutta harva käyttää sitä raiskaukseen. kohtuus typeryyksissäkin. tuolla lailla ei onnistu

    • Hau-Pitsia

      poliiseilta kans aseet pois. Bobbyn kypärä ja patukka jääköön. Niiltä poliiseilta, jotka toimivat kaunaisten, ja kostonhimoisten akkojen juoksupoikina, soveltamassa"lakia"kiusantekotarkoitusten toteuttamiseksi...Niille riittäköön se"patukka"joka on housuissa...
      Sillä pärjää häiriintyneiden akkojen kanssa.

    • Jotta jotkut

      Puuttuu toisten harrastuksiin, vaikket sinäkään oo nähny yhtä ainutta ihmistä ase kädessä.

      Mistä helevetistä sinunlaisia puuropäitä oikein sikiää.

      • Taano Eno, huonsti anto Keno

        Meekäkäenen uamusell iso laatasellise "Mylly Paras Kaarahiutale"-puuroo nuamaa kietasee ja par kertoo iänekkäästi pierasee.
        Nuapurkii kuuloo ja haestaa jotta kohta määkäläene ampuraalle mäännöö ja tännäe päevänä votkanjuonni laestaa.
        Toeset onnetomat räkälöessää kittuttaa, Kyllä heekälesii meekäläese ammunnat vituttaa.


    • trollaaja.

      Opettelisit ensin oikeinkirjoituksen ja tulisit sitten tänne kertomaan perutelemattoman mielipiteesi.

      • hillbergmounting

        Tre små troll. De lekte med en boll. Bollen var av gold och de hette Trip, Trap och Troll.
        Vad menar du, var de här, den här eller det här blott, endast eller bara?
        Vilken lustig kurre var icke lilla Dick?


      • hillbergmounting
        hillbergmounting kirjoitti:

        Tre små troll. De lekte med en boll. Bollen var av gold och de hette Trip, Trap och Troll.
        Vad menar du, var de här, den här eller det här blott, endast eller bara?
        Vilken lustig kurre var icke lilla Dick?

        "perutelettoman"!!! Was soll denn dass heissen. Ein Hund deine Arsch beissen soll.


    • olisi minun mielestäni

      ehdottomasti kiellettävä!

      • hillbergmounting

        Jalkajousi hyvä peli!!!!!!!


    • kannalla

      Ehdottomasti täyskielto koko käsiaseille, ei ole mitään järkevää syytä miksi siviilien pitäisi pitää sellaisia hallussaan. Nyt kaavaillaan kaikenmaailman lupakäytäntöjä, joissa tuhraantuu kallispalkkaisten viranomaisten työaikaa sen pähkäilyyn kenelle aselupa pitäisi antaa ja kenelle ei. Mikään kontrolli tai viranomaismenettely ei kuitenkaan pysty seulomaan riskitapauksia luvanhakijoiden joukosta.

      • hillbergmounting

        ja terästäydy äläkä ota enää sinä "täyskiellon kannalla". Absolutistina saattaisit vielä pelastuakin.


      • aseita elokuvissa

        nähnyt ei ole asiantuntija.


    • nunnyt vois lopettaa

      käsiaseista puhumisen.Säälittää noi naisten ohjaamat juoksupojat. Enhän minä ,mutku vaimo käski.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      104
      3374
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      88
      3073
    3. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      20
      1923
    4. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      69
      1896
    5. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      38
      1847
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      21
      1741
    7. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1687
    8. Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!

      Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi
      Tv-sarjat
      34
      1429
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1339
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1337
    Aihe