pistoolit, poliiseilla vaan saa olla ne, ei muilla, ei enää.
niillä ei tavallinen kaduntallaaja tee mitään, paitsi joissakin ampumatiloissa, joissa aseet aina kerätään talteen kun äijä on ensin pyssytellyt tarpeeksi.
Tätä olen odottanut
13
2032
Vastaukset
- Monet...
ovat kanssasi samaa mieltä. Väkivaltaa tulee vähentää kaikin keinoin.
- tosiaan_
aivan. yksilön vapautta tulee vähentää kaikin mahdollisin keinoin. toivottavasti saadaan lähiaikoina tekosyitä myös muiden potentiaalisesti vaarallisten asioiden kieltämiseen, että kaikilla olisi kohta turvallinen olo.
- Mistä puhut
Oot unissasi höpöttävä papukaija.
Miksi pitää "väkivaltaa" vähentää, ja vieläpä kaikinkeinoin?
Mitkä ovat ne "kaikinkeinoin" keinot?
Olisiko ne vaikkapa siinä, jotta laitat ravintolasta tulevat humalaiset käsirautoihin ulko-ovella. Pääseväthän ne taksilla kotiinsa, vaikka kädet ovatkin seläntaakse lukittu.
Vai auttaisiko se, jotta kaikille kansalaisille annetaan päivittäin ruisku perseeseen, jolla tehhään ihmisistä täysiä tzombeja?
Vai pitäiskö laittaa koulujen ja kauppakeskusten ympärille piikkilanka-aidat, ja metallinpaljastimet ja läpivalaisu tutkan kautta joka oppilas viedään kymmenen vartijan saattamana räjähdyksen kestävään yksityiskoppiin, josta hän pystyy osallistumaan opiskeluun vain monitorin ja mikrofonin kautta?
Ja voitaisiinhan oppilaat sulkea jo koulun ulkopuolella semmoiseen yhden hengen koppiin, ja kärrätä siinä luokkaan,-vai mitä, olisko väkivalta sillä hoidettu. häh?
Ja kyllähän kaupat voidaan muuttaa semmosiksi, joihin asiakas ei pääse sisälle, vaan huutelee ostoksensa seinässä olevan reiän kautta, ja kohta tumpsahtaa ostokset kaaressa pihalle jostain luukusta.-häh?
- kirjoittaa
joku, joka ei ole ikinä asetta kädessään pitänyt. Tiedoksesi, että asetta pitää myös huoltaa ja joskus huoltotoimenpiteet voivat kestää pari tuntiakin. Missä mielestäsi tämä pitäisi tehdä? Hämärän aikaan huonossa valaistuksessa korpiradallako? Mihin pistoolit kerätään talteen? Korpiradan parakkikoppiinko?? Kuka niitä vartioi?? Tiedoksesi, että Suomessa ei ole kuin pari sisäampumarataa, jossa aseita voi laillisesti ja turvallisesti säilyttää. Suurin osa ampumaradoista on ns. korpiratoja.
- avarru sinäkin
Muuta Kiinaan asumaan, siellä asiat ovat toivomallasi mallilla. Liityt tietysti siellä heti kommunistiseen puolueeseen ja kuljet vihreissä Mao-haalareissa. Rintataskussasi pilkottaa puhemies Maon pieni punainen kirja.
- TaseRR
Englannin malliin myös poliisilta aseet pois.
Eikö pippurisumuttimet ja lamauttimet riitä.
Mitä tai ketä poliisi niin pelkää, että tarvitsee
automaattipistoolin. Eikö kansalaiset kunnioitus takaa heidän turvallisuutta.....................- touhua.....
Ei aseita Englanissa kerätty pois.
Ne ostettiin pois. Tuli melko kalliiksi. Ihmiset hakivat nurkista kaikki vähänkin aseensorttiset vehkeen tallin ylisiltä, joilla oli ammuttu viimeksi herra ties koska. Näille kaikille
romuille sitten omistajat asettivat hinnan. - jos kultaa kaipaa ken
touhua..... kirjoitti:
Ei aseita Englanissa kerätty pois.
Ne ostettiin pois. Tuli melko kalliiksi. Ihmiset hakivat nurkista kaikki vähänkin aseensorttiset vehkeen tallin ylisiltä, joilla oli ammuttu viimeksi herra ties koska. Näille kaikille
romuille sitten omistajat asettivat hinnan.Ja Suomen valtioko maksaisi käyvän tai omistajan määräämän hinnan käytetyistä käsiaseista? Sallikaa minun nauraa! Valtio pettää aina.
- doc.
Hienoa, että koet vihdoin mielihyvää. Ihmiselle on tärkeää olla onnellinen.
Ehdotan kuitenkin, että hakeudut hoitoon, sillä voimakas vuosia kestänyt viha on varmaankin jättänyt psyykkeesi vamman. Saatat pian kokea elämäsi tyhjäksi ja kanavoida vihasi johonkin muuhn, joka aiheuttaa kanssaihmisille vaaraa.- Tadzio de Santis
Pyssykammo on hoidettavissa ns. siedätysterapialla. Pelko tunnetusti aiheuttaa vihantunteita ja patoutumia.
- olisikohan
tässä myös paikka/esimerkki lopettaa rattijuoppojen"hyysääminen".Jos ajat autolla elävän päälle varmuuden vuoksi kaikilta kielletään autot. Jos kärähdät ratista henkilön ajoneuvo otetaan poliisin huostaan josta voit sen tarpeeseesi lunastaa 0 promillen puhallustulosta vastaan ja sitten ajon päätyttyä palauttaa poliisille.Noh,ajatuksia on monia mutta tässä Kauhajoen valitettavassa tapauksessa uskoisin että aseen puuttuessa ko.henkilö olisi surffaillut netissä ja ohjeiden mukaan rakentanut Myyrmannin vastikkeen.Kielletäänkö sitten sen esimerkin mukaan netti josta TODELLA HELPOSTI LÖYTYY APUA MONENMOISEEN"TARPEESEEN"?
- sadankilometrin
ajorupeama eri aseella ammuttaessa
- aseharrastaja
Nuo "asevihaajat" vihaavat aseita, koska eivät itse luultavimmin ole koskaan saaneet lupaa aseeseen vaikka kuinka ovat poliisille itkeneet. Nyt he syyttävät niitä täysjärkisiä joille on annettu luvat, ja iloitsevat siitä, että enää ei moni voi saada lupia, kun eivät hekään saaneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä822678IPCC romahtaa
Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl531930Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri1051922Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al321584- 911510
Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t251508- 1401237
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4161103Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet
Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa254997Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha624966