Minne mennä Prahassa lasten kanssa? Vai pitäisikö muksut jättää suosiolla kotiin? Lapset on ala-asteella ei siis enää ihan pieniä.
Lasten kanssa
3
829
Vastaukset
- zizkov
Itse otin lapseni mukaan vasta kun olivat liki murrosiässä. Mielestäni Praha ei ole ihan pikkulasten paikka.
Mutta aivan ehdoton kohde on Prahan eläintarha!!Petriinin kukkulan "eiffeltorni" on kanssa kiva. Sitten Zizkovista löydät korkean Tv-tornin, sieltä ylhältä näet puol Tzekkiä- alkup.
Kiitos!
- tietenkin
Lapsethan yleensä tykkäävät kaikenlaisesta kiipeilystä yms. ja sitähän Prahassa voi harrastaa. Voi kiivetä Petrinin kukkulan "Eiffel-torniin", Prahan linnaan nousevat portaat, Vanhan kaupungintalon näkötorniin; sama jonka kyljessä Astronominen kello sijaitsee, joka myös kiinnostaa lapsia tasatunteina avautuvine luukkuineen, apostoleineen, kelloa soittavine luurankoineen, jne jne.
Kaikki tämä ja paljon muuta on viime viikonloppuna omakohtaisesti koettu 10-vuotiaan poikamme kanssa ja reissu meni todella hyvin. Kolme päivää kierreltiin jalkaisin, ratikalla ja metrolla ympäri kaupunkia aamusta iltaan, eikä kertaakaan tarvinnut kuunnella kitinöitä, ettei enää jaksa, eikä kiinnosta.
Prahassahan ei lapsia näe ainakaan näin syksyllä, mutta en näkisi siinä mielestäni mitään estettä, miksei heitä voisi sinne ottaa mukaan. Ainakaan meillä ei käynyt edes mielessä, etteikö poikaa olisi otettu mukaan. Siellä on niin paljon erilaista katseltavaa ja nähtävää, mitä täältä löytää, että jo se itsessään on lapsillekin näyttämisen ja kokemisen arvoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17222227Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant739430Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.287421Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3216610Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va796281SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1805884Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot324908HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.944555Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm974319"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770