Valtavia kurkiauroja on lentänyt viime päivinä tästä yli.
Kaikenlaisia muitakin lintuja on näkyy matkalla etelään.
Oletteko sattuneet näkemään lintujen muuttoa ja seuraatteko yleensä luontoa.
Onkohän Kägönenkin lähtenyt kun ei näy missään, vai olisiko haavin kanssa juoksemassa ympäri metsiä hirvikärpäsiä jahtaamassa.
Kaikenlaisia muitakin lintuja on näkyy matkalla etelään.
Oletteko sattuneet näkemään lintujen muuttoa ja seuraatteko yleensä luontoa.
Onkohän Kägönenkin lähtenyt kun ei näy missään, vai olisiko haavin kanssa juoksemassa ympäri metsiä hirvikärpäsiä jahtaamassa.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Pilivinen uamu tiällä-viime yönä kovempi halla,kun uamulla oli nurmikot ja auton ikkunattii jiässä.Koira tuli kesken yön tuppaan nukkummaan kuistilta.Niin olj kirkas ja kaunis tähtitaivas.Niin,tiällä ei oo vielä kurki-eikä hanhiauroja näkynä.Äsken olin kuulevinani kurkkiin iänen.Mut varmasti lähipäivinä ne ne valtavat aurat liikkeelle lähttööt.Metissä oon kuleksina,enkä yhttää hirvikärpästä oo vielä tarvinna hivuksistain täijjellä.Talitintit hakkeettuu jo pihapiirriin;sanoin eilen yhelle tirpalle,joka tuossa koivun oksalla kahttoo killitti minnuu,jotta ei oo vielä ruokinta alakana,mut ei se ollu uskovinnaan,vaan koputtel ikkunoita suutuksissaan.Kaunis ruska,mutta viimeöisen pakkkasen jäliltä nyt,kun tuulloo,niin lennättää jo koivuloista lehttii aikatavalla.
Mut kaikille-aivan kaikille-oikkein hyvvee ja renttouttavvoo viikonloppuu-piettään lippu korkkeella!
Preiz zimi zeel mama lookystre jae aseluma aake tu klos tu me laik ö fyrtsyri kät on tö sanana skve friduna skikuna fooraba loba hima hoplaa friduna skikuna hoplaa friduna skikuna nou nou nou friduna skikuna jee Sentama lovo simo velka tuu tapuri taasee tu aki tuu sanana skikunavolumi taa sentama lovo simo skeeronaa velma hoplaa friduna skikuna hoplaa friduna skikuna nou nou nou friduna skikuna jee.
on-kaikki kunnia Eekille:D
.. ja niinpä se ötökkä onkin jo karvoissa kiinni. Joka metsäreissulta tänänkin syksynä pari sattuu kotiin asti, perkiisi että ovat inhottavia vermeitä. Hämähäkkejä eikä muita vastaan mulla ole mtn, mutta torakat ja hirvikärpäset voisi iso Raid hävittää maanpinnalta. Karvat nousee pystyyn ja viluttaa. Yäk.
Etkö ole lukenut mustaleski -hämähäkistä, jonka puremaan voi jopa kuolla, ainakin Ruotsissa jo on tätä hämähäkkiä nähty. Että se hämähäkeistä.
on suuri ilo lukea keskustan kerrostalossa voi kuvitella itsensä mukaan sinun luonto kuvaukseesi..
lisää palstalle tälläista kirjoittelua;)
Suomessa ei ole.
Se ei muuten ole Euroopan myrkyllisin hämähäkki.
kurjet meni jo menojaan jokuviikko sitten,nyt muutama joutsenaura viimepäivinä,eilen parvi tilhiä nähty pihlajassa.Yksi merkillinen havainto tälle kesälle en ainuttakaan leppäkerttua tai seitenpistepirkkoa minä en nähnyt ja täällä niitä on yleensä jokakesä ollu.Maanantaina taas alkaa tiputuksella mun sytökuuri pariviikkoo syön ja viikon huili,nyt alkaa väsyttää ja huimatata jo tää hoitokuuri.Jos kägi huilailee soffalla ja haaveilee millonkahan liihottelisi sinne Mompassaa,tai sitte varastoja haalimassa talaven varalle tiijäppä tuosta saisihan hää täälläkin aikaansa kuluttettuu jos tahtoopi niin.
lueskelin noita muita ketjuja niin huomaan että surulliseksi on menny jutut vanhalla vakkarilla nyt tilanne on vissiin niin jumissa että ei apua pysty antamaan tätä kautta ainakaan vaikka varmaan moni muukin haluaisi,itse epäilen psykoosia,sehän ei parana kuin ammattiauttajan avulla vai mitä sinä luulisit?
Kyllä näin on ja vaatii aika pitkän teran.
Olisi muutama muukin mielipide, mutta en viitsi tänne laittaa, siis ei pahoja vaan asiaan vaikuttavia.
vaikka oottii luontoimmeinen,niin ihan pittää kyssyy,jotta millonkapa out nähny,jotta käki juosta hurnottaa huavin kans?Ei kuule,kyllä mie lenttee rumpsutan ja nokkasa ku auki pittää,niin ainnaa sinne suuhun jokunen kärpänen sotkkeettuu:)
No jos ei ne juoksijat olleet käkiä niin mitä ne sitten oli.
Lauloivat ainakin mennessään "kukkuu kukkuu kaakana kukkuu".
tietennii niitä kaakanoita-ne on sammoo sukkuu,ku käit,mut ne erottaa siitä,kun ne syksyllä juokssoot metässä ja niillä on punaset kumisuappaat jaloissa.Sit on vielä se yks sukulaisrotu-kuukana-mut senhän erottaa meistä muista sokkee Reettakkii,kun sillä kuukanalla on ne avarruusvehkkeet piällä:D
On sinulla värikäs tuo sukupuu.
Niitä kaakanoitahan ne olikin sitten.
Tiedätkö onko ne rauhoitettu vai voiko niitä metsästää vaikka samaan aikaan kuin hirviä.
Olisko hyvää reseptiä kaakanapaistiin.
Sitä kuukanaa ei taida asua aivan etelässä eikös se ole lähinnä Ptroskoin vaalipiirissä siellä Tsalnan kylän seutuvilla.
on pistetty semmosseen häkkiin,jotta rauhallisena pyssyyt!Kuukanat on jossaa tuolla tsepnobylin takana--oottelloot luppoo lenttoon lähöstä!
Hei-muistatsie Elisama,kun meillä kummallaa olj uuvvet HAI-saappat-siulla siniset ja miulla punaset ja kiistelttiin siitä,kummatko on paremman näköset!?Ja sittä siihen tulla tepastel se tehttaan johtajan nuorin tytär,jolla olj ne keltaset Hai-suappaat ja sie läksit niihen perrään!?KYllä miusta nää punaset on viellää niin soman näköset!
vieläkö sinulla on ne samat saappaat jalassa.
On sinun jalkasi pysyneet sirona.
Minulla on nuo kasvaneet niin että numerot liikkuu siinnä 47 ja siitä ylöspäin.
Niin sen tehtaan johtajan tytön minä vaihdoin hevoseen Kalajoen kevätmarkkinoilla.
Näin karhuna vaihdoin hevoseen että saan eväät kuljettaa mukana kun ei ne lihat pilaannu siellä nahan sisällä.
jo lapsuudesta asit ja mikä juttu tuo on josta kerroit.
kuullu siitä johtajan tytöstä-vaikka lie siun jäläkkeen joku hänet kamelliin vaihtana?Mie vain arvelin,kun näin tuolla Turkissa kamelin ja sillä olj semmoset keltaset haisuappaat etujaloissa!
voi veikkosella tunnettaan!Se tuo Elisama minnuu koulussa ainnaa lettilöistä kisko ja laitto miun tuolille nastan,jonka piälle mie istuin!
täällä joka päivä ja kaikenlaisia pikkulintuja.tulisitko pitämää jonkinlaisen luontoillan . kiinostaisi tietää enemmän noista.