kas kun kukaan ei ole tajunnut yhtä asiaa:
Kauhajoella ampuja tuli NAAMIOITUNEENA paikalle.
Jokelassa ei.
Naamioituminen viittaa siihen että ampuja alunperin ajatteli PAKENEVANSA paikalta.
Sitä tukee myös tulipalojen sytyttäminenkin.
Tässä asiassa ainakin media on aivan hakoteillä asiassa.
Kyse ei siis ollut itsemurhaajasta vaan massamurhaajasta.
Jokelassa oli selvästi kyse itsemurhasta.
Asioissa on siis suuri ero.
Kauhajoella ampuja tuli NAAMIOITUNEENA paikalle.
Jokelassa ei.
Naamioituminen viittaa siihen että ampuja alunperin ajatteli PAKENEVANSA paikalta.
Sitä tukee myös tulipalojen sytyttäminenkin.
Tässä asiassa ainakin media on aivan hakoteillä asiassa.
Kyse ei siis ollut itsemurhaajasta vaan massamurhaajasta.
Jokelassa oli selvästi kyse itsemurhasta.
Asioissa on siis suuri ero.
Vastaukset 9
Vanhimmat
ja miksiköhän tämä ampuja olisi soittanut kaverilleen ja kertonut ampuneensa 10 ihmistä ja pyysi kaveriaan järjästämään itselleen polttohautauksen eli siis itsemurha oli kyllä suunnitteilla
Naamio tarkoittaa sitä että henkilöllisyys oli tarkoitus salata. Polttopullojen tarkoitus on helppo arvata. Niillä oli aie järjestää sekasortoa tulipalon muodossa jonka turvin paeta paikalta.
Murhaaja huomasi kuitenkin pakotien katkenneen, ja hetken, sekaisessa ja paniikin omaisessa tilanteessa, asioita mietittyään teki itsemurhan.
Surmien ja itsemurhan välinen aika, tulipalojen sytytys ja murhaajan löytöpaikka viittaavat enemmän massamurha - pako suunnitelmaan kuin massamurha - itsemurha.
Alkuperäisen suunnitelman epäonnistuttua ( pako ) jäljelle jäi vain epätoivoinen taistelu, antautuminen tai itsemurha. Valinta oli itsemurha.
Sama kuvio löytyy maailmaltakin.
Mitään varsinaista itsemurhavietiä ei ole löytynyt.
On löytynyt kirjoituksia joita pyritään tulkitsemaan itsemurhaviesteiksi.
Kyseiset kirjoitukset voidaan tulkita monella tapaa ja niiden varsinaista kirjoittamisajankohtaa ei ole voitu määrittää.
Ilta-Sanomien haastattelema restonomiopiskelija kertoo, että Kauhajoen kouluampuja Matti Juhani Saari olisi mennyt seisomaan luokan uloskäyntien eteen ja aloittanut tulituksensa sieltä.
Näin hän varmisti, ettei luokasta päässyt pakenemaan.
Tilanne muuttuukin huomattavasti vakavammaksi kun emme voi puhua pelkästään itsarista.
että pelastushenkilöstöä kohti oli ammuttu ovelta?
Ampujalla ei siis ollut pakoreittiä joten vaihtoehtona olisi ollut jäädä kiinni tai ampua itsensä.
Enemmänkin asia viittaa kylmäveriseen massamurhaan kuin Vanhasen lanseeraamaan "laajennettuun itsemurhaan"!
ja mihinköhä tämä murhaaja olisi paennut kun oli jättänyt niin paljon tietoa itsetään nettiin ja sitä paitsi oli jättänyt kotiinsa viestin mitä aikoo tehdä. voisit vaikka ajatella ennen ku alat täällä selittämään jotai omia huonoja teorioitas
ja maski oli tietenki vaa sen takia että se luo pelkoa ihmisiin
mitä sinä teit?
Kerroit oman mielipiteesi ja siinä samalla neuvoit minua ajattelemaan ennenkuin kirjoitan.
Jos sä pidät maksalaatikosta niin minun ei tarvitse pitää siitä!
"ja maski oli tietenki vaa sen takia että se luo pelkoa ihmisiin"
Mistä tiedät??
Eikö ase ole tarpeeksi pelottava ? varsinkin jos sillä ampuu kohti tappaakseen.
Miksi naamioitua ?
Itsemurhaajat eivät naamioidu.
Ja faktallisesti: ei ole löytynyt selvää itsemurhaviestiä tai selvää uhkausta aiotusta asiasta. Ei netistä tai muualta. Nyt asioita vain tulkitaan, lähinnä median toimesta.
On helppo olla nyt jäkiviisasa ja nähdä kaikessa Saaren touhuissa selvät merkit asioiden kehittymisestä.
Todellisuudessa selviä merkkejä ei ollut.