Lentelemään

Undujen omistaja

Kirjoittelin täällä jo kerran, olen siis kaksi undulaatti poikaa jotka on nyt lauantaina ollut viikon meillä. Mulla ois suunnitelmana päästää ne maanantaina lentelemään ulos häkistä.

Onko vinkkejä miten saada ne ulos? Epäilen että eivät uskalla välttämättä lähteä ollenkaan häkistä. Tulevatko takaisin häkkiin sitten ruoan perässä? En haluaisi alkaa pyydystelemään niitä, etteivät saa huonoja kokemuksia. Millaisia nää ekat lentokerrat yleensä on? Varmaan aikamoista sähläystä. Toivottavasti eivät mee mihkään nurkkiin piiloon :O

4

446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on valttia.

      Itse en ajaisi häkistä väkisin pois, vaan antaisin poikien tottua ympäristöön ja tulla ihan rauhassa sitten kun tuntevat sen tarpeeksi turvalliseksi.

      • alkuperäinen kirjottaja

        avasin pari luukkua ovesta ja laiton herkkuja ja orren häkin ulkopuolelle, mutta silti pysyvät turvallisesti sisällä. Tässä voi vissiin mennä kauan. Ny vasta pari päivää oon tehnyt niin että päivällä avaan luukut muutamaksi tunniksi. No kai se tästä


    • homma hienosti

      linnut tulivat kotiin ja jo seuraavana päivänä päättivät lähteä lentelemään. Eli olin avannut häkin ovet jolloin tekivät itse päätöksen lähdöstä. Hiukan oli hapuilevaa ne ensilennot ennen kuin löytyi hyvät laskeutumispaikat. Häkkiin eivät illalla osanneet mennä vaan annoin kädellä vapaakyydin.

    • risaa

      Voithan koittaa laittaa jotain herkkua oven suulle tai häkin ulkopuolelle, kuten esimerkiksi hirssiä.

      Takaisin menoon voi käyttää samaa keinoa paitsi herkku tietenkin sisäpuolelle. Kyllä luulisi lintujen menevän sisälle kun nälkä tai jano tulee. Voit myös koittaa pimentää valoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      289
      11337
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      133
      7020
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      100
      5761
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      38
      5118
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      52
      4291
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      3989
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3544
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3511
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3045
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      79
      3020
    Aihe