Hei!
Mitä mieltä olette Ibera-lentoyhtiöstä ja sen koneista? Jos on kokemusta niin oletko tuntenut olosi turvalliseksi tai onko ilmennyt jotakin ongelmia?
Toivottavasti tulisi vastauksia teiltä joilla on kokemusta Iberan koneilla lentämisestä..
Mitä mieltä Iberasta?
7
2108
Vastaukset
- Iberia Iberia
moi,usein lentanyt iberialla,koneet siistit ja aina ollut ajallaan. tarjoilu hyva ja emannat tehokkaita.
hyvin oganisoitu,ei koskaan mitaan ongelmia. - plöö
Ja anteeksi kirjoitsuvirheeni. Iberiaa tosiaan tarkoitin. No kiva tietää, kun olen kuullut vain negatiivista palautetta kyseisestä yhtiöstä!
- yhtiö
Olen pari kertaa lentänyt Iberialla. Ei valittamista. Täältä näet yhtiön onnettomuudet:
http://www.planecrashinfo.com/Airline/AL H-I.htm
Kauan sitten (1968) Keihäsmatkat lensi ensimmäiset Kanarianmatkansa Iberialla, ja yhtiö harhautui kerran Nesteen öljyjalostamon liekkien päälle Porvooseen. Kerran se yritti laskeutua Tuusulantielle luullen sen valoja kiitoradan valoiksi. Kerran se muuten vaan hurautti turhan läheltä Seutulan, kuten lentokenttäämme silloin kutsuttiin, lennonjohtotornia.
Tuohon aikaan lähestyminen oli mahdollista myös ilman tutkaa. Madridiin lähetettiin kysely ja kummastelu asiasta, mutta Iberian ilmoituksen mukaan vika oli suomalaisessa lennonjohdossa ja tutkassa. Kaikki muut yhtiöt laskeutuivat kiitoradalle ensimmäisellä yrityksellä.- Iberia Iberia.................
Hehe heh heeeeee
Toi on vanha lengenda juttu.
Iberia ei ole lentänyt tilauslentoja suomesta,paitsi 80-luvulla muutaman Hassen matkojen lennon Las Palmasiin Boeing 747 koneella.
Keihäsmatkoja lensi joskus Spantax ja Aviaco,kumpaakaan ei ole enää olemassa.
Nesteen öljynjalostamojen ja moottoritien valojen mukaan ei kukaan ole edes yrittänyt laskeutua tai edes erehtynyt.......se on sitä vanhaa seuramatkojen alkuaikojen legendoja,jotka mitkään eivät pidä paikkaansa. - yhtiö
Iberia Iberia................. kirjoitti:
Hehe heh heeeeee
Toi on vanha lengenda juttu.
Iberia ei ole lentänyt tilauslentoja suomesta,paitsi 80-luvulla muutaman Hassen matkojen lennon Las Palmasiin Boeing 747 koneella.
Keihäsmatkoja lensi joskus Spantax ja Aviaco,kumpaakaan ei ole enää olemassa.
Nesteen öljynjalostamojen ja moottoritien valojen mukaan ei kukaan ole edes yrittänyt laskeutua tai edes erehtynyt.......se on sitä vanhaa seuramatkojen alkuaikojen legendoja,jotka mitkään eivät pidä paikkaansa.Niinhän nuoriso saattaa ajatella. Olen itse syntynyt vuonna 1945 ja katsellut Iberian DC-8 -konetta Helsingin lentokentällä 60-luvun lopussa. Y-matkat ja Spies käyttivät Spantaxia, jolla olen itsekin lentänyt neljä kertaa Las Palmasiin.
Näistä Iberian töppäilyistä oli tietysti maininta suomalaisissa lehdissäkin. Ilta-Sanomat tapansa mukaan revitti suurimmat otsikot.
- Anonyymi
Iberian lentoyhtiö kertoo infoa viime tipassa. Yhdellä kerralla, kun meillä oli iberian lento, se myöhästyi, ja sitä siirrettiin koko ajan, ja lopulta peruttiin.
- Anonyymi
Muuten hyvä ja paikat siistit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1831279
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 84824
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?49690Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t248594Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311580Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 52552
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7550