Oikea rengaskoko???

Maantiekiitäjä

Mikä mahtaa olla oikea rengaskoko, kun kyseessä on Renault 4D Laguna 2.0 RXE ??? Tai tarkemmin kysyttynä onko mahd. käyttää monenkin kokoista rengasta (esim. 175/65 tai 185/65)?

Pikaisia vastauksia; kiitosta vaan jo etukäteen!!!

7

986

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rellunpippana

      Varmaan siis I-korimalli kyseessä. 175/65/14 on ihan liian pieni rengas siihen. 185/65/14 just ja just menee,mutta mieluummin 205/50/17 tai 245/45/17 tai 195/65/15. Mulla oin rekisteriotteeseen merkittynä 185/65/14 tai 245/45/17, mutta alla kesällä 205/50/17, mitkä ihan hyvät ja talvella 185/65/14 jotka hieman pienet, mittarivirhe aika iso niillä.

    • rellupate

      195/60/15 tai158/65/14 ovat normaaleja rengaskokoja.
      nämä 50 ja 45 sarjan renkaat eivät ole mitää ha. renkaita, niissä ei ole mitään hyviä puolia.kuluvat nopeasti huonot ajoominaisuudet, erittäin jyrystä kyytiä, on kuin autossa ei olis jousia ollenkaan.ne on niitä nuorisonlapsellisia kotkotuksia.

      • astal

        Tiedäthän että renkaan korkeus ilmoitetaan prosentteina leveydestä, jolloinka 50 ja 45 sarjan kumit eivät välttämättä ole matalia!


      • maantiekiitäjä

        Eli oisko 175/65 R14 sitten ihan selkeesti epäsopiva rengasvalinta???


      • makuasia
        maantiekiitäjä kirjoitti:

        Eli oisko 175/65 R14 sitten ihan selkeesti epäsopiva rengasvalinta???

        Se on kait makuasia.Jokaisella varmasti omat mielipiteet,mutta itse kokeiltu -97 farkussa.talvirenkaat 185/65-14 sekä pelti,että aluvanteilla ei kummassakaan moitittavaa.Kesä 195/60-15 aluvanteilla ihan passeli sekin mikäli alusta on kunnossa.Onhan se niin mitä matalammaksi profiili käy kumia on vähempi vanteen päällä ja jyrinä kasvaa etenkin farmarimallissa(tyhjä peräkoppa)


      • rengaspera
        maantiekiitäjä kirjoitti:

        Eli oisko 175/65 R14 sitten ihan selkeesti epäsopiva rengasvalinta???

        Eihän sitä ole rekisteriotteeseen merkitty. Se on pienempi kuin pienin hyväksytty rengas. Saattaa ajo-ominaisuudet kärsiä ja maavara loppuu.


      • Lagupekka
        rengaspera kirjoitti:

        Eihän sitä ole rekisteriotteeseen merkitty. Se on pienempi kuin pienin hyväksytty rengas. Saattaa ajo-ominaisuudet kärsiä ja maavara loppuu.

        Kun ostin tämän kyseisen Farmari Lagunan vm 98 viime talvena niin kaupassa tuli mukana kesärenkaina jotkut 205 puolimatalaprofiilirenkaat vai mitä ne nyt onkaan. EN muista lukuja enkä jaksa mennä katsoon, mutta koskaan en ole ajanut huonommilla renkailla. Renkailden leveys tekee kärrystä ihmevispaajan ja kiihdyttäessä tai jarruttaessa vähän normaalia voimakkaammin auto puoltaa heti reippaasti. Varsinkin jossain uraisilla teillä on tuntuma ihan kuin olis ohjauksessa väljää.
        Talvirenkailla, jotka ovat 185 kitkat ovat kymmenen kertaa paremmat ajaa kesäkelilläkin kuin tuollaiset vispaajat. Ensi kesäksi teen näistä renkaista (vaikka ovat vielä hyvässä kunnossa) veneeseen lepuuttajat ja ostan tilalle jotkut 185 perusrenkaat... olkoonkin että ulkonäkö kärsii joidenkin mielestä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      93
      3283
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2772
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      109
      2384
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      40
      1784
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      242
      1593
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1547
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      41
      1525
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1330
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1296
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1191
    Aihe