Vijan kosteudessa?.Oma mittari muka oikias,jos tilalla ei ole murskaavaa kosteus mittaria,joka näyttä kosteuden oikein,sellainen viljelijä joka mittaa kosteuden huonolla mittarilla,olkoonkin vaikka digitaali mittari syyllistyy huijaukseen ja pitäisi saattaa edesvatuuseen teostaan
Miksi maanviljelijät
7
2371
Vastaukset
- mahdat tarkoittaa?
Kyllähän ammattimaisesti toimiva farmari teettää kosteusmittarin kalibroinnin vuosittain. Mitä järkeä olisi riskeerata, koska vastaanottopisteet ottavat jokaisesta erästä näytteet. Se murskaava mittari ei ole autuaaksi tekevä laite, mutta aloituksesi jo paljastaa asiantuntemattomuutesi.
- tuokin...
tarkoitti? Siis huijaa ketä,itseään? Jos viljan kosteus on liian suuri ei sitä oteta vastaan vaan joutuu viedä takaisin kuivaajaan.
- älykääpiö täällä
yrittää esittää viisasta. Tilojen välisessä kaupassa voi tulla kyseeseen, että käytetään pelkästään tilalla olevaa pikakosteusmittaria myytävän viljan kosteuden määritykseen. Muissa tapauksissa vain varmistetaan, ettei kuorma tule takaisin satamasta taikka rehutehtaalta.
Kyllä se normaalissa viljakaupassa kosteuden määrittely tapahtuu luotettavasti ja siitä on mahdollista tehdä reklamaatio, mikäli ei ole tulokseen tyytyväinen. Rinnakkaisnäyte otetaan siksi, että asia voidaan selvittää vielä puolueettomasti, joten mistään huijaamisesta ei todellakaan ole kysymys.
Sama muuten koskee muutenkin viljanäytteitä, huolellisesti otettu näyte, joka on mahdollisimman edustava, on viljelijän etu. Liian alhaisella hlp:lla oleva tavara tulee myös viljelijän laskuun takaisin ja rahti maksaa.
- HevosHuijari.
Onkos tämän viestin tarkoitus olla provosoiva vai voiko joku oikeasti olla noin umpityhmä? Luuletko että isännät tahallaan lähettävät vastaanottajalle liian kosteaa viljaa? Vastaanottaja lähettää liian kostean kuorman takaisin ja sitten on isäntä kusessa että mihin lasti laitetaan kun monellakaan ei ole paikkaa mihin voisi rekasta purkaa. Ja tuotto tuosta lastista meneekin sitten jo rahtikustannuksiin.
- &(&
Saksan pojan halpakaupasta kahvimylly jolla murskaa viljaa,tosin pieni että tarvii kaksi jauhatusta.
- HevosHuijari
&(& kirjoitti:
Saksan pojan halpakaupasta kahvimylly jolla murskaa viljaa,tosin pieni että tarvii kaksi jauhatusta.
Itse tilasin tuollaisen 70 eurolla
http://www.panthera.fi/?p=productsMore&iProduct=42
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2254117Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112603Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382325Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te981327- 481159
- 751047
- 59923
- 45906
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58901