Vijan kosteudessa?.Oma mittari muka oikias,jos tilalla ei ole murskaavaa kosteus mittaria,joka näyttä kosteuden oikein,sellainen viljelijä joka mittaa kosteuden huonolla mittarilla,olkoonkin vaikka digitaali mittari syyllistyy huijaukseen ja pitäisi saattaa edesvatuuseen teostaan
Miksi maanviljelijät
7
2453
Vastaukset
- mahdat tarkoittaa?
Kyllähän ammattimaisesti toimiva farmari teettää kosteusmittarin kalibroinnin vuosittain. Mitä järkeä olisi riskeerata, koska vastaanottopisteet ottavat jokaisesta erästä näytteet. Se murskaava mittari ei ole autuaaksi tekevä laite, mutta aloituksesi jo paljastaa asiantuntemattomuutesi.
- tuokin...
tarkoitti? Siis huijaa ketä,itseään? Jos viljan kosteus on liian suuri ei sitä oteta vastaan vaan joutuu viedä takaisin kuivaajaan.
- älykääpiö täällä
yrittää esittää viisasta. Tilojen välisessä kaupassa voi tulla kyseeseen, että käytetään pelkästään tilalla olevaa pikakosteusmittaria myytävän viljan kosteuden määritykseen. Muissa tapauksissa vain varmistetaan, ettei kuorma tule takaisin satamasta taikka rehutehtaalta.
Kyllä se normaalissa viljakaupassa kosteuden määrittely tapahtuu luotettavasti ja siitä on mahdollista tehdä reklamaatio, mikäli ei ole tulokseen tyytyväinen. Rinnakkaisnäyte otetaan siksi, että asia voidaan selvittää vielä puolueettomasti, joten mistään huijaamisesta ei todellakaan ole kysymys.
Sama muuten koskee muutenkin viljanäytteitä, huolellisesti otettu näyte, joka on mahdollisimman edustava, on viljelijän etu. Liian alhaisella hlp:lla oleva tavara tulee myös viljelijän laskuun takaisin ja rahti maksaa.
- HevosHuijari.
Onkos tämän viestin tarkoitus olla provosoiva vai voiko joku oikeasti olla noin umpityhmä? Luuletko että isännät tahallaan lähettävät vastaanottajalle liian kosteaa viljaa? Vastaanottaja lähettää liian kostean kuorman takaisin ja sitten on isäntä kusessa että mihin lasti laitetaan kun monellakaan ei ole paikkaa mihin voisi rekasta purkaa. Ja tuotto tuosta lastista meneekin sitten jo rahtikustannuksiin.
- &(&
Saksan pojan halpakaupasta kahvimylly jolla murskaa viljaa,tosin pieni että tarvii kaksi jauhatusta.
- HevosHuijari
&(& kirjoitti:
Saksan pojan halpakaupasta kahvimylly jolla murskaa viljaa,tosin pieni että tarvii kaksi jauhatusta.
Itse tilasin tuollaisen 70 eurolla
http://www.panthera.fi/?p=productsMore&iProduct=42
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2442165- 1891644
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461302Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501005- 41816
- 14800
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30771Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21760Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25746Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647