ruotsin opettajamme..:/

taitaa jäädä kertomatta

Meinaa mennä hermot meidän ruotsin opettajamme kanssa lukiossa. Yläasteella ruotsin opiskelu oli kiinnostavaa ja tunsin osavaanikin sitä jotenkin.

Mutta meillä on semmoinen opettaja nyt että antaa tunnilla vaan tehtäviä tehtävän jälkeen. Kielioppiasioita hän ei meille juurikaan opeta, itse luemme kirjasta ja alamme tekemään niitä tehtäviä. Ei puhu meille ikinä ruotsia, vaikka kuulemma sitä osaakin (asunut lapsena Ruotsissa, kehuskellu että kun oli katsomassa tv-ohjelmaa, huomasikin vasta vähän myöhemmin että se olikin ruotsinkielistä). Nyt koeviikolla pohjatuntia ei meidän luokalle jostakin syystä voinut pitää. Teimme tunnilla kertausmonistetta, johon saimme vastauspaperit että tarkistimme sitä mukaa kun olimme tehneet. Niitä ei riittänyt kaikille, ehkä 2-3 ihmiselle yhteinen. Eräs poika kysyi tunnin jälkeen, että saisiko vastausmonisteen itselle kun tehtävämonisteet saimme. Emme siis ehtineet tehdä niitä läheskään loppuun asti. Opettaja sanoi ettei saa. Poika siihen että voisiko opettaja käydä kopioimassa hänelle vastausmonisteen, mutta opettaja ei voinut. Syynä yksinkertaisesti se ettei jaksa, on laiska. Sanoi siis tuon itse. Rinnakkaisluokkalaisilta oli kysynyt että ketkä haluaisi pohjatunnin. Oli katsonut ja laskenut ketkä sitä halusi, ja lähtenyt sitten kopioimaan edellisvuoden koetta ja jakanut sitten niille ketkä pohjatuntia halusi. "Te muut ette saa". En ihmettele jos ei monet pohjaa toivoneet, kun niistä ei paljon hyötyä siinä aineessa ole.. Opettajamme antaa meille aina uuden kappaleen sanat ensin opeteltaviksi, ja sitten vasta käymme tunnilla kappaletta läpi. Mielestäni pitäisi asian olla toisin päin, että voisi sanat jäädä pitemmäksikin aikaa päähän eikä tarvitsisi vain sanalitanoita opetella.. Tästä yksi oppilas kysyi, että miksi näin päin. Ope totesi vain että on itse kokenut tämän tavan hyväksi. Mitähän vielä..

Olemme opiskelijoiden kanssa paljon puhuneet näistä, varsinkin siitä kun ei puhu koskaan ruotsia meille. Mutta ei kukaan oikein uskaltaisi/viitsisi tästä hänelle huomauttaa, kun opettajamme hermostuisi siitä varmasti (ei nyt raivoa tai muuta sentään) ja ehkä olisi vaikutusta numeroon.. Kiva kun innostus ruotsista on lähtenyt melkein kokonaan..:s

Mitä kannattaisi tehdä vai kannattaisiko mitään? Miten saisin ruotsin opiskeluinnon pysymään? Ensimmäisen luokan alulla suunnittelin vielä kirjoittavani ruotsin, mutta en oikein enää usko.. Olen netistä yrittänyt etsiä jotakin kurssia/opettajaa tms, mutta en löydä kuin pääkaupunkiseudulla olevia..

Jooh jaksoikohan kukaan edes lukea... :D

2

1058

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ......

      Tässä yksi idea: Kirjoittakaa, omilla nimillä tai ilman, suoraan rehtorille kirje, jossa kerrotte mihin asioihin olette opetuksessa tyytymättömiä. Kirjoittakaa asiallisesti ja sitä silmälläpitäen, miten tuo vaikuttaa teidän opiskeluhaluunne ja -tuloksiinne. Haukkuminen ja voimasanojen käyttäminen tuskin saa aikaan mitään. Laittakaa mukaan selkeitä esimerkkejä opetusvelvollisuuden laiminlyömisestä. Tietysti tällaisen kirjeen voi kirjoittaa opettajalle itselleenkin.

      Mitä tulee tuohon sanalistojen opiskeluun ennen kappaleen käsittelyä, niin siitä todellakin voi olla enemmän hyötyjä kuin siitä, että samanaikaisesti kappaleen käsittelyn yhteydessä yritetään vielä oppia uudet sanat ja saada selvää kappaleen sisällöstä. Eli se on kyllä ihan perusteltu valinta. Toki opettajan pitäisi pystyä oppilaiden mukaan muuttamaan tyyliään, jos hänen hyväksi kokemansa tapa ei toimikaan jossain luokassa.

      • miemie^^

        Yläasteella meillä oli huono opettaja; eli tunneilla kuunneltiin radiota jne. Hän hetkeksi ryhdistäyti, kun hänestä valitettiin ja hänet laitettiin kursseille, muttei tämä ryhtiliike kauaa kestänyt!
        Nainen on iänkaikkisen vanha ja muodollisesti pätevä! Joten häntä ei myöskään helposti eroteta. Miksi tälläiset ihmiset saavat opettaa??? Myös muut opettajat tietävät nämä huonot opettajat ja jopa säälivät oppilaita!

        Lukiossa yhdellä kurssilla oli hyvä opettaja. Nyt sitte lähti ruotsin kirjotukset A:na-eli läpi menee kyllä, mutta ai että voikaan ottaa päähän! Sen kaiken ajan olis voinu käyttää ruotsin opiskeluun, oikeasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      60
      909
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      847
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      105
      803
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      786
    5. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      16
      756
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      34
      672
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      72
      586
    8. 42
      569
    9. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      557
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      64
      546
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      29
      533
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      26
      477
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      108
      453
    14. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      88
      448
    15. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      1
      447
    16. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      59
      443
    17. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      436
    18. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      36
      427
    19. 39
      413
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      407
    Aihe