ruotsin opettajamme..:/

taitaa jäädä kertomatta

Meinaa mennä hermot meidän ruotsin opettajamme kanssa lukiossa. Yläasteella ruotsin opiskelu oli kiinnostavaa ja tunsin osavaanikin sitä jotenkin.

Mutta meillä on semmoinen opettaja nyt että antaa tunnilla vaan tehtäviä tehtävän jälkeen. Kielioppiasioita hän ei meille juurikaan opeta, itse luemme kirjasta ja alamme tekemään niitä tehtäviä. Ei puhu meille ikinä ruotsia, vaikka kuulemma sitä osaakin (asunut lapsena Ruotsissa, kehuskellu että kun oli katsomassa tv-ohjelmaa, huomasikin vasta vähän myöhemmin että se olikin ruotsinkielistä). Nyt koeviikolla pohjatuntia ei meidän luokalle jostakin syystä voinut pitää. Teimme tunnilla kertausmonistetta, johon saimme vastauspaperit että tarkistimme sitä mukaa kun olimme tehneet. Niitä ei riittänyt kaikille, ehkä 2-3 ihmiselle yhteinen. Eräs poika kysyi tunnin jälkeen, että saisiko vastausmonisteen itselle kun tehtävämonisteet saimme. Emme siis ehtineet tehdä niitä läheskään loppuun asti. Opettaja sanoi ettei saa. Poika siihen että voisiko opettaja käydä kopioimassa hänelle vastausmonisteen, mutta opettaja ei voinut. Syynä yksinkertaisesti se ettei jaksa, on laiska. Sanoi siis tuon itse. Rinnakkaisluokkalaisilta oli kysynyt että ketkä haluaisi pohjatunnin. Oli katsonut ja laskenut ketkä sitä halusi, ja lähtenyt sitten kopioimaan edellisvuoden koetta ja jakanut sitten niille ketkä pohjatuntia halusi. "Te muut ette saa". En ihmettele jos ei monet pohjaa toivoneet, kun niistä ei paljon hyötyä siinä aineessa ole.. Opettajamme antaa meille aina uuden kappaleen sanat ensin opeteltaviksi, ja sitten vasta käymme tunnilla kappaletta läpi. Mielestäni pitäisi asian olla toisin päin, että voisi sanat jäädä pitemmäksikin aikaa päähän eikä tarvitsisi vain sanalitanoita opetella.. Tästä yksi oppilas kysyi, että miksi näin päin. Ope totesi vain että on itse kokenut tämän tavan hyväksi. Mitähän vielä..

Olemme opiskelijoiden kanssa paljon puhuneet näistä, varsinkin siitä kun ei puhu koskaan ruotsia meille. Mutta ei kukaan oikein uskaltaisi/viitsisi tästä hänelle huomauttaa, kun opettajamme hermostuisi siitä varmasti (ei nyt raivoa tai muuta sentään) ja ehkä olisi vaikutusta numeroon.. Kiva kun innostus ruotsista on lähtenyt melkein kokonaan..:s

Mitä kannattaisi tehdä vai kannattaisiko mitään? Miten saisin ruotsin opiskeluinnon pysymään? Ensimmäisen luokan alulla suunnittelin vielä kirjoittavani ruotsin, mutta en oikein enää usko.. Olen netistä yrittänyt etsiä jotakin kurssia/opettajaa tms, mutta en löydä kuin pääkaupunkiseudulla olevia..

Jooh jaksoikohan kukaan edes lukea... :D

2

1001

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ......

      Tässä yksi idea: Kirjoittakaa, omilla nimillä tai ilman, suoraan rehtorille kirje, jossa kerrotte mihin asioihin olette opetuksessa tyytymättömiä. Kirjoittakaa asiallisesti ja sitä silmälläpitäen, miten tuo vaikuttaa teidän opiskeluhaluunne ja -tuloksiinne. Haukkuminen ja voimasanojen käyttäminen tuskin saa aikaan mitään. Laittakaa mukaan selkeitä esimerkkejä opetusvelvollisuuden laiminlyömisestä. Tietysti tällaisen kirjeen voi kirjoittaa opettajalle itselleenkin.

      Mitä tulee tuohon sanalistojen opiskeluun ennen kappaleen käsittelyä, niin siitä todellakin voi olla enemmän hyötyjä kuin siitä, että samanaikaisesti kappaleen käsittelyn yhteydessä yritetään vielä oppia uudet sanat ja saada selvää kappaleen sisällöstä. Eli se on kyllä ihan perusteltu valinta. Toki opettajan pitäisi pystyä oppilaiden mukaan muuttamaan tyyliään, jos hänen hyväksi kokemansa tapa ei toimikaan jossain luokassa.

      • miemie^^

        Yläasteella meillä oli huono opettaja; eli tunneilla kuunneltiin radiota jne. Hän hetkeksi ryhdistäyti, kun hänestä valitettiin ja hänet laitettiin kursseille, muttei tämä ryhtiliike kauaa kestänyt!
        Nainen on iänkaikkisen vanha ja muodollisesti pätevä! Joten häntä ei myöskään helposti eroteta. Miksi tälläiset ihmiset saavat opettaa??? Myös muut opettajat tietävät nämä huonot opettajat ja jopa säälivät oppilaita!

        Lukiossa yhdellä kurssilla oli hyvä opettaja. Nyt sitte lähti ruotsin kirjotukset A:na-eli läpi menee kyllä, mutta ai että voikaan ottaa päähän! Sen kaiken ajan olis voinu käyttää ruotsin opiskeluun, oikeasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe