Korvavaha

mistä johtuu?

Tuntuu että mulla on enemmän korvavahaa kuin muilla. Mistä voi johtua että sitä on enemmän? Mulla on myös vähän huono kuulo, vaikka olen nuori vielä. Voiko huono kuulo johtua liiasta korvavahasta?

8

10643

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Omark

      Kyllä runsas vaikku heikentää kuuloa! Toisilla vaikkua kertyy huomattavan paljon. Tosin kuulo voi olla oikeastikin alentunut monilla nuorilla, kun musiikkia kuunnellaan liian kovalla.

      Terveydenhoitaja tai sairaanhoitaja (esim. terveysasemallasi tai opiskelijaterveydenhuollossa tai työterveyshuollossa, minkä piiriin kuulutkin) voi huuhdella korvasi ja todennäköisesti hän voi tutkia kuulosi tai ohjata tutkimukseen muualle. Se on ihan yksinkertainen juttu, kuuntelet piippauksia ja nostat ohjeen mukaisesti kättä pystyyn, kun kuulet piippauksen.

      Itse ostin noin vuosi sitten apteekista Audispray-nimistä korvasumutetta. Se on ymmärtääkseni aika luonnonmukainen tuote. Mulla ainakin tuolla tuotteella lähti vaikkua irti, eikä tarvinnut käydä hoitajalla korvia huuhtomassa. Nyt ovat pysyneet hyvinä.

      • Nimimerkki

        Vaikku vaikuttaa käsitysteni (korvalääkäriltä) paljon ymmärtääkseni jopa niin paljon että kuulo
        ei ole enään sen jälkeen normaalin "kuulon rajoissa"
        tilapäisesti.
        ja allergiat ainakin ilmeisesti kerää vaikkua itselleni ei viljat (Huom. riisi ja maissikin) ei sovi jos syön vaikkua tulee jos jo yksi vaikutus niille mainitaan lievin sanoisin oireista
        vaikku löytyy seuraavana aamuna. Jotenkin tutkisin allergiat jos sitä kertyy kunnolla. ps. en ole lääkäri/sairaanhoitaja.


      • "mistä johtuu?"
        Nimimerkki kirjoitti:

        Vaikku vaikuttaa käsitysteni (korvalääkäriltä) paljon ymmärtääkseni jopa niin paljon että kuulo
        ei ole enään sen jälkeen normaalin "kuulon rajoissa"
        tilapäisesti.
        ja allergiat ainakin ilmeisesti kerää vaikkua itselleni ei viljat (Huom. riisi ja maissikin) ei sovi jos syön vaikkua tulee jos jo yksi vaikutus niille mainitaan lievin sanoisin oireista
        vaikku löytyy seuraavana aamuna. Jotenkin tutkisin allergiat jos sitä kertyy kunnolla. ps. en ole lääkäri/sairaanhoitaja.

        Mulla on melko paha allergia (pöly, siitepöly) nenä tukossa ympäri vuoden. Eli siitäkö se vaikku sitten johtuu...?


      • ja sitä tulee jokaiselta
        "mistä johtuu?" kirjoitti:

        Mulla on melko paha allergia (pöly, siitepöly) nenä tukossa ympäri vuoden. Eli siitäkö se vaikku sitten johtuu...?

        Korva puhdistuu itsestään niin, että tärykalvo kasvaa koko ajan ulospäin ja työntää samalla vaikkua eteenpäin korvakäytävässä. Normaalisti ihmisillä se vaikku tulee korvan ulkopuolelle itsestään eikä sinne korvaan saisi mitään sormea ohuempaa työntääkään.

        Itselläni vain sattuu olemaan sellaiset korvat, että ne ei työnnä vaikkua ulos. Pitäisi käydä pesetyttämässä niitä, mutta se on ollut meikäläisellä niin iso urakka, että en ole viitsinyt. Viimeksi 2 v sitten 2 sairaanhoitajaa pesi mun korvia vuoronperään eikä kumpikaan saanu vaikkua ulos. Sitten tuli työkiireitä ja tässä ollaan, korvat lukossa lähes päivittäin. Nyt olen yrittänyt taas itse esiliotella niitä, jos sitten kävisin pesetyttämässä.

        P.S. Se peseminen ei satu yhtään. Minulla vain tulee niin isot tulpat kovettunutta vaikkua sinne, että ne ei helpolla irtoa. Toisaalta melu haittaa jo muutenkin, että en edes haluaisi kuulla tämän paremmin. Kurjaa on vain se, kun vaikut suihkussa turpoaa ja korvat lonksuu ja on tukossa usein vielä puolenpäivän aikaankin eikä vesi tule ulos. Tällaista. Ammattia en kehtaa paljastaa, on vähän huonot kengät suutarin lapsilla... :)


    • hjhhhh

      ....

    • hhhjhgtttt

      .....

    • Anonyymi

      Nissanspray on Audispraytä huomattavasti parempi.

    • Anonyymi

      Äiti tuli am:3.00 nyt huuhdellaan korvia kloorilla ,minun korvia et kyllä huuhtele sillä huuhtele vaan omiasi ei antanut nukkua vedellä huuhdella sen minä hyväksyn 45min huuhdeltiin ruiske pullolla 2 pikkusta murusta vain tuli.Remo-wax 3kertaa päivällä a20min yöksi 2-3h 20 tippaa sitten tipahtaa pois joku toinenkin aine se pistelee 20min pakko huuhdella pois famolax ensi viikolle taas aika hoitajalle korvahuuhteluu lähteeköhän koti konstein ei ainakaan👂🤫🤔

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      72
      4254
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      99
      3694
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3389
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      2950
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      40
      2438
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2399
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2142
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      1776
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      14
      1597
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      33
      1572
    Aihe