Kysymys

Novasc

Olisin sellaista kysellyt, että tuleeko bokserit miten hyvin toisten koirien kanssa toimeen? Sellaista olen kuullut, että samojen sukupuolten välillä voi kärhänää tulla... (?)
Mutta minun tilanteeni olisi seuraava:
Minulla on Novascotiannoutaja uros, ja seuraava koira jonka tulen hankkimaan olisi bokseri. Uros olisi mieleisempi, mutta miten tuleva bokseri tulisi toimeen toisen koirani kanssa? Olisiko narttu sittenkin parempi vaihtoehto?

2

567

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuore boksuemäntä

      että uros ja narttu tulee paremmin toimeen. Mutta oon niin tuore boksutytön emäntä etten osaa sanoa miten uros boksu menee muun uroksen kanssa. Veikkaisin että todennäköisesti lujatahtoisempi kuin novascotian noutaja että siinä voi pomon paikka isompana vaihtua näiden kesken.

      Mun sisarella oli kaksi uros-rottweileria ja täytyy sanoa ettäolihan se sille vanhemmalle aika stressaavaa kun nuorempi yritti koko ajan hakea pomon paikkaa. Eivät tapelleet mutta semmosta ärsyttävää jäynä-kiusaa harrasti. Tää oli velmu tämä nuorempi, oli hiukan isokokoisempi ja oli helppo laittaa toisen selän päälle kuono ja siitähän ei vanhempi tykännyt. Sen vanhemman koiran kiva luonne hiukan siis kärsi stressistä. Ei siitä kiukkuinen tullut mutta ei ollut enää niin iloinen ja yliystävällinen kuin ennen. Jossain vaiheessa avioeron myötä joutui luopua nuoremmasta koirasta kun ei ollut aikaa kahdelle niin vanhemman mukava luonne palautui. Mutta yksilöitähän ne ovat varmasti koirat.

      Boksu-uroksilla kumminkin taitaa olla tuota taistelutahtoa muiden koirien kanssa, oon kuullut sanottavan, että siinä mielessä voi olla ettei vanhemman koiran osa ole kiva. Mutta toivottavasti saat omakohtaista kokemusta vaikka kahden uros-boksun omistajalta.

    • bastiffi

      minulla on 8v bokseri uros. Noin 3 vuotiaaksi asti käytiin ahkerasti (lähes päivittäin) koirapuistossa sitten alkoi urosten kanssa rähjääminen. Tunnen muutaman bokserin omistajan joille käynyt samalla lailla. En kyllä suosittele ottamaan urosta.
      Nyt meillä on bokserin kaverina ranskanbulldoggi tyttö joka on meidän uroksen silmäterä.
      Bokserit on luonteeltaan ihania joten suosittelen rotua lämpimästi mutta toisten urosten kannalta meillä on ainakin käynyt näin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      97
      3654
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      28
      3175
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      58
      3145
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      61
      2935
    5. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      58
      2759
    6. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      64
      2740
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      63
      2484
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      2301
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2148
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2142
    Aihe