Olen nuori nainen ja lähössä muutaman päivän työmatkalle ja kuukautisia pitäis saada siirrettyä käytännön syistä ton tripin yli. Olen lukenut, että Primolut N -kuurilla tällänen onnistuisi? En mielellään menis asian takia gynen pakeille enkä varsinkaan terveyskeskuksen yleisläälärille omalla paikkakunnalla, joten pystyiskö asian hoitaan esimerkiksi puhelimessa? Onko ehkä olemassa vaihtoehtoja näitten lisäksi? Entä miten ko. lääkettä käytetään, ehinkö siis hoitaa asian ennen matkaa, mille meen parin viikon päästä?
Kiitti etukäteen! :-)
Miten resepti Primolut-kuuriin?
6
7360
Vastaukset
- ..selviää.
Resepti on kuitenkin saatava lääkäriltä: Kysäseppäs yksityislääkärinvastaan otolta, kirjoittasko yleislääkäri reseptin? Korvaus tarvitsee kyllä maksaa. Tuskin kyllä kirjoittaa, ilman että näkee sinua. Tai kysy omasta terveyskeskuksesta vastaanotosta sama juttu, siellä varmaan onnistuu ilman lääkärin tapaamista, jos oma lääkärisi kirjoittais sen. Ei gynelle tarvi tollasen takia mennä.
- toimii hyvin
Itse soitin terveyskeskukseen ja sieltä lähetettiin resepti apteekkiin josta sain hakea Primolut -tablettini.Eli aika vaivattomasti onnistui!
Minulla onnistui hyvin menkkojen siirtäminen(kaksikin kertaa kokemusta),tabletit aloitetaan ottamaan n.3 päivää ennen oletettuja kuukautisia ja otetaan 1 tabl.enintään 10-14 pvän ajan.
Nyt kun soitat pian ni ehdit hommata lääkkeen hyvissä ajoin.
Omasta kokemuksestani kerron että söin 10 päivää,sitten lopetin ja taisi menkat alkaa sitten parin kolmen päivän päästä.Ja seuraavat tulivat sitten ihan alkuperäiseen aikaan.Toivottavasti sait apua ja onnistut.- ..vielä
Niin ja hinta oli 21.32....Ei paha hinta,koska 30 tabl.eli käy vielä siirtää myöhemminkin.
- bambielle
..vielä kirjoitti:
Niin ja hinta oli 21.32....Ei paha hinta,koska 30 tabl.eli käy vielä siirtää myöhemminkin.
Kiitti kovasti neuvoista ja kiltistä vastaamisesta, tosi ihana oli oikeesti lukea asiallista tekstiä ja kokemuksii! Tämä kysymys oli nimittäin vaivannut mua jo tosi kauan, ei hintakaan pelottavalta kuulosta. :-) Mie otan maanantaina asiaksi soittaa terveyskeskukseen, aattelinkin just, että face to face lääkäriaika tälläsen perusjutun takia tuntuis liiottelulta. Jos mennee hyvin, nii voin tulevillekin työmatkoille ottaa kuurin.
Mulla on kuiteski ollut aina viikolla parilla heittelehtivä kierto, viimeaikoina kylläki taas säännöllisempi. Voiko kuurin silti ottaa, sillä kalenterin mukaan kuukautiset kyllä osuu just työmatkan päälle ja tahtoisin varmistua, ettei just niihin muutamaan päivään osuisi se pahin? :-) - selviää...
bambielle kirjoitti:
Kiitti kovasti neuvoista ja kiltistä vastaamisesta, tosi ihana oli oikeesti lukea asiallista tekstiä ja kokemuksii! Tämä kysymys oli nimittäin vaivannut mua jo tosi kauan, ei hintakaan pelottavalta kuulosta. :-) Mie otan maanantaina asiaksi soittaa terveyskeskukseen, aattelinkin just, että face to face lääkäriaika tälläsen perusjutun takia tuntuis liiottelulta. Jos mennee hyvin, nii voin tulevillekin työmatkoille ottaa kuurin.
Mulla on kuiteski ollut aina viikolla parilla heittelehtivä kierto, viimeaikoina kylläki taas säännöllisempi. Voiko kuurin silti ottaa, sillä kalenterin mukaan kuukautiset kyllä osuu just työmatkan päälle ja tahtoisin varmistua, ettei just niihin muutamaan päivään osuisi se pahin? :-)Ota vaikka jo tarpeeksi ajoissa vaikka ohjeessa sanotaan se 3 päivää.Itsekin otin muistaakseni n.4-5 pvää ennemmin varmistaakseni ettei vaan ehdi alkaa,koska ei kans aina ihan niin tarkasti ala.Sit jos menkat ehtiikin alkaa,niin ei niitä sit saa kuitenkaan keskeytettyä tableteilla,eli hyvissä ajoin kun ottaa ni varmemmin saa siirrettyä menkat reisun yli :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1378318Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047519Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot925706Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,975656Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194830Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1452658Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys612513Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81485Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71444Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531349