B U C H A R E S T

Lomalle Lomps

Kertokaas onko kukaan käynyt, minkälaista oli , kannattaako mennä?
Tack

2

1339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unkarilaisen heila

      Kannattaa matkustaa ennemminkin tänne Timisoaraan, länsipuolelle maata. Konetta voi vaihtaa Budapestissa tai ottaa junan tänne. Timisoara on Romanian ns. paras kaupunki puistoineen ja aktiviteetteineen. Ulkona syöminen on suhteellisen halpaa, mutta merkkituotteet maksaa sen, minkä muuallakin. Museo- ja teatteriliput ovat huomattavasti halvempia kuin Suomessa! Täällä ei juurikaan näe mustalaisia (itse luulin, että niitä olisi ollut paljon paljon enemmän) tai katulapsia / imppaajia / kulkukoiria. Paikalliset ovat todella avuliaita ja puhuvat hyvää englantia :) Itse opiskelen täällä Timisoarassa ja voin suositella paikkaa lämpimästi. Toki, vaikka täällä onkin turvallista, tulee olla valppaana. Katukuvassa voi nähdä lukuisan määrän poliiseja, mikä rauhoittaa ilmapiiriä.

      • Virkkuska

        Hei !

        Onko sulla tietoa pääseekä Timisoarasta esim. Belgradin kautta Sarajevoon bussilla tai junalla ?
        Olemme tulossa ensi kesänä Romaniaan ja jatkamme siitä matkaa Sarajeevoon. Tarkoitus olisi mennä junalla ensin Bucharestista Sighisoaraan ja sen verran olen saanut selville että Sighisoarasta menee juna Timisoaraan mutta entä sitten...? Ainoa reitti minkä olen löytänyt on että palaamma takaisin Bucharestiin ja otamme sieltä yöjunan Belgradiin ja siitä sitten bussilla Sarajeevoon mutta onko sinulla tietoa että jos tulisi Timisoaraan niin kuinka siitä pääsisimme kätevimmin esim. Belgradin kautta Sarajevoon ?

        Terveisin Tuula Suomesta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2252
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      222
      2127
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      119
      1441
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      17
      1196
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1061
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      959
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe