Auttakaa aloittelevaa opettajaa mäessä. Heräsin tässä todellisuuteen eräs päivä, kun tajusin, ettei opettajankoulutus antanut juurikaan aväitä kokeiden arvostelemiseen. Mistä ihmeestä löytää vinkkejä arvioimiseen? Kaipailisin lähinnä jonkin sortin arviointitalukkoja. Yritin googlettamalla löytää apuja, mutta en onnistunut. Arviointi tapahtuu numeroilla 1-5.
Kiitos kovasti jo etukäteen!
Arvioinnista
18
15342
Vastaukset
- avuksi
Oletko jo löytänyt oppilaitoksen opetussuunnitelmassa olevat arviointikriteerit? Niihin pitäisi arvosanojen antamisen pohjautua.
- tuotah----
Aloitteleva ope ei tarkoittanut ilmeisesti niitä kriteerejä vaan ihan konkreettisia pisteytystaulukoita, millaisilla pistemäärillä saa minkäkin arvosanan. Jos kokeesta saa pistemäärän 37, niin mikä on kokeen arvosana?
Arviointikriteerejä niitä kyllä löytää sokea, kuuro ja kädetön heti paikalla mistä vaan, koska joka paikka pursuaa arviointia, arviointia, arviointia...
Samaa pisteytystaulukointia minäkin olen kaipaillut. Taitaa olla jotain ihmeen salattua tietoa, jonka kysyminen koetaan häpeällisenä. Juu, ja netistä ei tosiaan löydy lainkaan apuja.
Omassa aineessani olen väsännyt taulukkoa sellaiseksi, että yleensä puolella pistemäärästä saa noin seiskan. Eli alkup kysyjän asteikolla siis arvosanan 3.
Tämäkin on taas sellaista osaamista, jota tarvitaan lähes päivittäin koulussa mutta jota ei koulutuksessa puolellakaan sanalla käsitellä! Hieno juttu! - avuksi
tuotah---- kirjoitti:
Aloitteleva ope ei tarkoittanut ilmeisesti niitä kriteerejä vaan ihan konkreettisia pisteytystaulukoita, millaisilla pistemäärillä saa minkäkin arvosanan. Jos kokeesta saa pistemäärän 37, niin mikä on kokeen arvosana?
Arviointikriteerejä niitä kyllä löytää sokea, kuuro ja kädetön heti paikalla mistä vaan, koska joka paikka pursuaa arviointia, arviointia, arviointia...
Samaa pisteytystaulukointia minäkin olen kaipaillut. Taitaa olla jotain ihmeen salattua tietoa, jonka kysyminen koetaan häpeällisenä. Juu, ja netistä ei tosiaan löydy lainkaan apuja.
Omassa aineessani olen väsännyt taulukkoa sellaiseksi, että yleensä puolella pistemäärästä saa noin seiskan. Eli alkup kysyjän asteikolla siis arvosanan 3.
Tämäkin on taas sellaista osaamista, jota tarvitaan lähes päivittäin koulussa mutta jota ei koulutuksessa puolellakaan sanalla käsitellä! Hieno juttu!http://www.saunalahti.fi/lesippon/matematiikka/pistetaulukko.htm
- totta teit
avuksi kirjoitti:
http://www.saunalahti.fi/lesippon/matematiikka/pistetaulukko.htm
kiitos sinulle, olet pelastava enkeli!!!!
- 3463yhgerttgrfj
hyvä kommentti
- Nimetön
Vaikea juttu tuo arviointi.
Kysele apua työtovereiltasi.
Onpa kumma jos ei opiskeluaikana arviointiin saa eväitä..
Luepa sitten koulun Ops. Eiköhän arvioinnin pitäisi olla jotenkin suhteessa asetettuihin tavoitteisiin.
En tiedä ,mitä opetat,mutta yleensä tavoitteet pitäisi kertoa opiskelijoille.
Kokeet kai mittaa oppimista.
Äläkä vaan sorru julkisesti asettamaan oppilaita paremmuusjärjestykseen. - oppikirjoihin
kuuluu kokeita ja mallivastauksia.
- Opettajaope
Itse käytän opettajana täältä sivulta löytymääni arviointitaulukkoa: http://www.kolari.fi/lukio/arvostelu.ph
siihen maksimipistemäärä ja oma läpäisyraja, itse käytän 20 %...
Sitten kun olet ne kaksi tietoa siihen syöttänyt, antaa sivu sinulle arvosanat täydellisesti :)
Kannattaa kokeilla!- epottaja
juuri tuota samaista sivustoa hyödyksi, mutta läpäisyrajana 30%. Tällöin puolet pisteistä oikeuttaa asteikolla 4-10 numeroon 7.
Tiedän kuitenkin kollegoja, jotka piirtävät käyrän joka ainosta kokeesta, joten tämä on suht helppo tapa toimia... - on kätevää on
Joo tosi kätevä, jos on tunnukset noille sivuille...:(
- Ei tarvitse tunnaria
on kätevää on kirjoitti:
Joo tosi kätevä, jos on tunnukset noille sivuille...:(
www.wsoyoppimateriaalit.fi/tehtavat/arvosanalaskuri
- Per.Rei
epottaja kirjoitti:
juuri tuota samaista sivustoa hyödyksi, mutta läpäisyrajana 30%. Tällöin puolet pisteistä oikeuttaa asteikolla 4-10 numeroon 7.
Tiedän kuitenkin kollegoja, jotka piirtävät käyrän joka ainosta kokeesta, joten tämä on suht helppo tapa toimia...Onpa koulussa löysä arvostelu. Kun opiskelin Helsingin Yliopistossa matemaattisia aineita, oli tiukempaa. Jos maksimipisteet olivat esim. 30, minimi 0 ja arvosana vaihteli hyväksytyillä välillä 1- ... 3, niin jotenkin näin sai arvosanan:
arvosana
1- 13 pistettä
1 15 pistettä,
1 18 pistettä
2- 21 pistettä
2 23 pistettä
2 25 pistettä
3- 27 pistettä
3 29 pistettä
Tuo nyt on suuntaa-antava taulukko. Mielestäni tämän taulukon sai jotenkin sumplittua niin, että pisteiden lisäys olisi aina sama. Puolikkaita arvosanoja ei ollut, esim. 2,5
En ole opettaja ja suomenkielestä en saanut päästötodistukseen lukiosta kuin 8/10.
- Konkariope
Vanha, hyvä kaava: Kokeen maksimipisteet jaetaan 6:lla, saadaan kerroin. Tämän asetat taskulaskimen muistiin (M näppäin tms.). Jaa oppilaan saamat pisteet em. kertoimella ja lisää lukuun 4. Desimaaliluvun kokonaisosa näyttää arvosanan ja desimaaliosasta saadaan tasaluku, "plussa", ½ tai "miikka"
Desimaaliosan tulkinta: 0-0,125 on tasan, 0,126-0,375 on "plussa", 0,376-0,625 on ½, 0,626-0,875 on "miikka" ja taas 0-876-0,000 on seuraava tasanumero. Tuntuu vaikealta, mutta toimii. Jos koe oli liian helppo tai vaikea, voi maksimipistemäärää hieman muuttaa, niin kerroinkin muuttuu. Normaalisysteemillä puolet pisteistä on 7. - Perusmatikkaa
Voi hyvänen aika noita teidän taulukoita ja kaavoja. Kas kun ette ota huomioon heisenbergin epätarkkuusperiaatettakin.
Mikään ole sen helpompaa kuin katsahtaa silmäyksellä ensin kokeet, miten ovat menneet, laatia pistetaulukko sen jälkeen, esim 20 prosenttia oikeuttaa vitoseen ja vastaavasti kymppiin oikeuttava pistemäärä ja laskea kahden pisteen kautta kulkevan suoran kaava.
Olen aina ihmetellyt, miten voi olla vaikeaa yksi pistetaulukko. Varsinkin kun excel tekee taulukon lähes puolestasi, itse joudut vain näpyttämään kaavan.
Valmiiden taulukoiden heikkous on siinä, että ne eivät h u omioi loppupään arvosanoja. Mitä jos haluatkin, että kympin saa jo alle kahdella pisteellä täydestä? Ala siinäbsitten vetämään viivottimia sivuttain ja pystyyn, mitettimään mikä taulukoista on sopivin.
Opetelkaa hyvät ihmiset kahden pisteen kautta kulkevan suoran yhtälö!- jasper766
Kuulostaa ihan opettajalta tuo nimimerkki Perusmatikkaa. Ihme, ettei matikasta tykätä?
- MiksiLineaarinenTaulukko
Kuka tai mikä auktoriteetti sanoo että arvosanataulukon pitäisi olla lineaarinen pistemäärien suhteen? Itse ainakin annan oppilaille kokeesta pisteet ja sitten suhteutan arvosanat pistemääriin siten että arvosanat jakautuvat ryhmän kesken oikeudenmukaisella tavalla. Sitähän YTL:kin tekee pistemäärien kanssa.
- siisHäh
kerrotko vielä millä tavalla suhteuttamasi pisteet menevät oikeudenmukaisesti, jos ne eivöt noudata lineaarisuutta? millä perusteella toinen saa kympin ja toinen ysin, jos pisteet eivät asetu lineaarisesti? se että annat pisteet ja määrittelet korkeimman kympiksi ja heikoimman vitoseksi noudattaa edelleem lineaarisuutta. olen todella kiinnostunut, miten arvosanasi oikein menvöt ei lineaarisesti.
- seSiitä
jasper766 kirjoitti:
Kuulostaa ihan opettajalta tuo nimimerkki Perusmatikkaa. Ihme, ettei matikasta tykätä?
no ihme, että kaikesta vingutaan nykyäön, kun edes kritiikkiä ei korkeastikoulutetut nuoret kestä siitä, etteivät osaa edes perusmatikkaa opettajina.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053121Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus931451- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461314Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1551228Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803