Arvioinnista

Auttakaa aloittelevaa opettajaa mäessä. Heräsin tässä todellisuuteen eräs päivä, kun tajusin, ettei opettajankoulutus antanut juurikaan aväitä kokeiden arvostelemiseen. Mistä ihmeestä löytää vinkkejä arvioimiseen? Kaipailisin lähinnä jonkin sortin arviointitalukkoja. Yritin googlettamalla löytää apuja, mutta en onnistunut. Arviointi tapahtuu numeroilla 1-5.

Kiitos kovasti jo etukäteen!
1815678
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Oletko jo löytänyt oppilaitoksen opetussuunnitelmassa olevat arviointikriteerit? Niihin pitäisi arvosanojen antamisen pohjautua.

Äänestä
  • Aloitteleva ope ei tarkoittanut ilmeisesti niitä kriteerejä vaan ihan konkreettisia pisteytystaulukoita, millaisilla pistemäärillä saa minkäkin arvosanan. Jos kokeesta saa pistemäärän 37, niin mikä on kokeen arvosana?

    Arviointikriteerejä niitä kyllä löytää sokea, kuuro ja kädetön heti paikalla mistä vaan, koska joka paikka pursuaa arviointia, arviointia, arviointia...

    Samaa pisteytystaulukointia minäkin olen kaipaillut. Taitaa olla jotain ihmeen salattua tietoa, jonka kysyminen koetaan häpeällisenä. Juu, ja netistä ei tosiaan löydy lainkaan apuja.

    Omassa aineessani olen väsännyt taulukkoa sellaiseksi, että yleensä puolella pistemäärästä saa noin seiskan. Eli alkup kysyjän asteikolla siis arvosanan 3.

    Tämäkin on taas sellaista osaamista, jota tarvitaan lähes päivittäin koulussa mutta jota ei koulutuksessa puolellakaan sanalla käsitellä! Hieno juttu!

    Äänestä

  • tuotah---- kirjoitti:

    Aloitteleva ope ei tarkoittanut ilmeisesti niitä kriteerejä vaan ihan konkreettisia pisteytystaulukoita, millaisilla pistemäärillä saa minkäkin arvosanan. Jos kokeesta saa pistemäärän 37, niin mikä on kokeen arvosana?

    Arviointikriteerejä niitä kyllä löytää sokea, kuuro ja kädetön heti paikalla mistä vaan, koska joka paikka pursuaa arviointia, arviointia, arviointia...

    Samaa pisteytystaulukointia minäkin olen kaipaillut. Taitaa olla jotain ihmeen salattua tietoa, jonka kysyminen koetaan häpeällisenä. Juu, ja netistä ei tosiaan löydy lainkaan apuja.

    Omassa aineessani olen väsännyt taulukkoa sellaiseksi, että yleensä puolella pistemäärästä saa noin seiskan. Eli alkup kysyjän asteikolla siis arvosanan 3.

    Tämäkin on taas sellaista osaamista, jota tarvitaan lähes päivittäin koulussa mutta jota ei koulutuksessa puolellakaan sanalla käsitellä! Hieno juttu!

    http://www.saunalahti.fi/lesippon/matematiikka/pistetaulukko.htm

    Äänestä


  • hyvä kommentti

    Äänestä

Vaikea juttu tuo arviointi.
Kysele apua työtovereiltasi.

Onpa kumma jos ei opiskeluaikana arviointiin saa eväitä..

Luepa sitten koulun Ops. Eiköhän arvioinnin pitäisi olla jotenkin suhteessa asetettuihin tavoitteisiin.

En tiedä ,mitä opetat,mutta yleensä tavoitteet pitäisi kertoa opiskelijoille.

Kokeet kai mittaa oppimista.

Äläkä vaan sorru julkisesti asettamaan oppilaita paremmuusjärjestykseen.

Äänestä

kuuluu kokeita ja mallivastauksia.

Äänestä

Itse käytän opettajana täältä sivulta löytymääni arviointitaulukkoa: http://www.kolari.fi/lukio/arvostelu.ph
siihen maksimipistemäärä ja oma läpäisyraja, itse käytän 20 %...

Sitten kun olet ne kaksi tietoa siihen syöttänyt, antaa sivu sinulle arvosanat täydellisesti :)
Kannattaa kokeilla!

Äänestä
  • juuri tuota samaista sivustoa hyödyksi, mutta läpäisyrajana 30%. Tällöin puolet pisteistä oikeuttaa asteikolla 4-10 numeroon 7.
    Tiedän kuitenkin kollegoja, jotka piirtävät käyrän joka ainosta kokeesta, joten tämä on suht helppo tapa toimia...

    Äänestä

  • Joo tosi kätevä, jos on tunnukset noille sivuille...:(

    Äänestä

  • on kätevää on kirjoitti:

    Joo tosi kätevä, jos on tunnukset noille sivuille...:(

    www.wsoyoppimateriaalit.fi/tehtavat/arvosanalaskuri

    Äänestä

  • epottaja kirjoitti:

    juuri tuota samaista sivustoa hyödyksi, mutta läpäisyrajana 30%. Tällöin puolet pisteistä oikeuttaa asteikolla 4-10 numeroon 7.
    Tiedän kuitenkin kollegoja, jotka piirtävät käyrän joka ainosta kokeesta, joten tämä on suht helppo tapa toimia...

    Onpa koulussa löysä arvostelu. Kun opiskelin Helsingin Yliopistossa matemaattisia aineita, oli tiukempaa. Jos maksimipisteet olivat esim. 30, minimi 0 ja arvosana vaihteli hyväksytyillä välillä 1- ... 3, niin jotenkin näin sai arvosanan:
    arvosana
    1- 13 pistettä
    1 15 pistettä,
    1 18 pistettä
    2- 21 pistettä
    2 23 pistettä
    2 25 pistettä
    3- 27 pistettä
    3 29 pistettä

    Tuo nyt on suuntaa-antava taulukko. Mielestäni tämän taulukon sai jotenkin sumplittua niin, että pisteiden lisäys olisi aina sama. Puolikkaita arvosanoja ei ollut, esim. 2,5
    En ole opettaja ja suomenkielestä en saanut päästötodistukseen lukiosta kuin 8/10.

    Äänestä

Vanha, hyvä kaava: Kokeen maksimipisteet jaetaan 6:lla, saadaan kerroin. Tämän asetat taskulaskimen muistiin (M näppäin tms.). Jaa oppilaan saamat pisteet em. kertoimella ja lisää lukuun 4. Desimaaliluvun kokonaisosa näyttää arvosanan ja desimaaliosasta saadaan tasaluku, "plussa", ½ tai "miikka"

Desimaaliosan tulkinta: 0-0,125 on tasan, 0,126-0,375 on "plussa", 0,376-0,625 on ½, 0,626-0,875 on "miikka" ja taas 0-876-0,000 on seuraava tasanumero. Tuntuu vaikealta, mutta toimii. Jos koe oli liian helppo tai vaikea, voi maksimipistemäärää hieman muuttaa, niin kerroinkin muuttuu. Normaalisysteemillä puolet pisteistä on 7.

Äänestä

Voi hyvänen aika noita teidän taulukoita ja kaavoja. Kas kun ette ota huomioon heisenbergin epätarkkuusperiaatettakin.

Mikään ole sen helpompaa kuin katsahtaa silmäyksellä ensin kokeet, miten ovat menneet, laatia pistetaulukko sen jälkeen, esim 20 prosenttia oikeuttaa vitoseen ja vastaavasti kymppiin oikeuttava pistemäärä ja laskea kahden pisteen kautta kulkevan suoran kaava.

Olen aina ihmetellyt, miten voi olla vaikeaa yksi pistetaulukko. Varsinkin kun excel tekee taulukon lähes puolestasi, itse joudut vain näpyttämään kaavan.

Valmiiden taulukoiden heikkous on siinä, että ne eivät h u omioi loppupään arvosanoja. Mitä jos haluatkin, että kympin saa jo alle kahdella pisteellä täydestä? Ala siinäbsitten vetämään viivottimia sivuttain ja pystyyn, mitettimään mikä taulukoista on sopivin.

Opetelkaa hyvät ihmiset kahden pisteen kautta kulkevan suoran yhtälö!

Äänestä
  • Kuulostaa ihan opettajalta tuo nimimerkki Perusmatikkaa. Ihme, ettei matikasta tykätä?

    Äänestä

  • Kuka tai mikä auktoriteetti sanoo että arvosanataulukon pitäisi olla lineaarinen pistemäärien suhteen? Itse ainakin annan oppilaille kokeesta pisteet ja sitten suhteutan arvosanat pistemääriin siten että arvosanat jakautuvat ryhmän kesken oikeudenmukaisella tavalla. Sitähän YTL:kin tekee pistemäärien kanssa.

    Äänestä

  • kerrotko vielä millä tavalla suhteuttamasi pisteet menevät oikeudenmukaisesti, jos ne eivöt noudata lineaarisuutta? millä perusteella toinen saa kympin ja toinen ysin, jos pisteet eivät asetu lineaarisesti? se että annat pisteet ja määrittelet korkeimman kympiksi ja heikoimman vitoseksi noudattaa edelleem lineaarisuutta. olen todella kiinnostunut, miten arvosanasi oikein menvöt ei lineaarisesti.

    Äänestä

  • jasper766 kirjoitti:

    Kuulostaa ihan opettajalta tuo nimimerkki Perusmatikkaa. Ihme, ettei matikasta tykätä?

    no ihme, että kaikesta vingutaan nykyäön, kun edes kritiikkiä ei korkeastikoulutetut nuoret kestä siitä, etteivät osaa edes perusmatikkaa opettajina.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


aloitteleva ope kirjoitti:

Auttakaa aloittelevaa opettajaa mäessä. Heräsin tässä todellisuuteen eräs päivä, kun tajusin, ettei opettajankoulutus antanut juurikaan aväitä kokeiden arvostelemiseen. Mistä ihmeestä löytää vinkkejä arvioimiseen? Kaipailisin lähinnä jonkin sortin arviointitalukkoja. Yritin googlettamalla löytää apuja, mutta en onnistunut. Arviointi tapahtuu numeroilla 1-5.

Kiitos kovasti jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu