DIRTY MIND VAI 1999?

DM VAI NROLEVY?

Kumpi on tiukempi funk-groove-paketti, Dirty Mind vai 1999? Ensimmäinen tarjoilee orgaanisempaa, toinen elektronisempaa tatsia. Molemmat ovat minimalistisia ja soitannallisesti tiukkoja. Vaan kumpi on vielä tiukempi? Ja miten niin muka? ;)

3

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jukka

      on parempi. Miksikö? No se nyt vaan sattuu olemaan paljon tasaisempi ja jotenkin letkeämpi albumi kuin 1999. Biisit groovaavat enemmän mun makuun ;)

      Itse asiassa 1999 on vähiten pitämäni albumi niistä Princen kaikkein arvostetuimmista levyistä. Sillä on vain yksi biisi, joka nousee ehdottomiin Prince-suosikkeihini: Little Red Corvette. Dirty Mindilla on useampia.

      • tilt

        Tätähän ollaan mietitty jo aiemminkin. Ja ketjun aloittaja olin minä :)

        Mutta jos näiden kahden väliltä täytyy valita, niin Dirty Mind on kyllä minustakin vahvempi kokonaisuus; täynnä lyhyitä ja ytimekkäitä funk-grooveja, joista ainakin 2 nousee Princen top 20-biiseihin: Uptown ja Head. 1999:lla nämä funk-jammailut venyvät osittain turhan pitkiksi ja jotkut ovat hieman mitäänsanomattomia (All the Critics Love U in New York). 1999-levyltä
        Princen parhaiden biisien joukkoon nousee minullakin vain Little Red Corvette, mutta D.M.S.R. on myös mainitsemisen arvoinen. Vielä kolmantena loistavana kappaleena mainitsen Lady Cab Driverin, joka ollaan yleensä jätetty aika vähälle huomiolle.


    • Wendy

      Molemmat ovat osoittautuneet loistaviksi albumeiksi kun olen niitä syksyn ratoksi kuunnellut. Aloitin Dirty Mindista, joka hurmasi intensiivisellä, hengeltään huolettoman iloittelevalla funkillaan. Kokonaisuus on tyylikäs ja timmi. Siirtyminen Dirty Mindin riemusta levyyn 1999 vähän arvelutti. Luettuani tältä palstalta miten porukka on kokenut 1999:n musiikin yksipuolisena jumittamisena tai muuten hankala, aloin jo vähän katua että olin ehtinyt tilaamaan sen. Aluksi 1999 kuulostikin omituiselle, biisistä riippuen näennäisen kevyelle tai vinksahtaneelle, mutta aika pian huomasin olevani niin koukussa, etten muuta enää kuunnellut. Melkein huolestuttaa kun olen tilapäisesti unohtanut sen mikä kiehtoi Dirty Mindissa, joka sekin kuitenkin oli melkoisessa tehokuuntelussa. 1999 on ennakkoluuloton ja kokeilunhaluinen. Prince tuntuu todella päässeen irti eikä ole juuri piitannut rajoista tai kuulijoitten mieltymyksistä, paitsi tietysti parissa ensimmäisessä biisissä. 1999 tulee omasta maailmastaan. Pidän kovasti elektronisesta soundista, joka kuulostaa toisaalta leikkisälle, mutta myös synkän futuristiselle. Paikoin musiikki oli niin mekaanista että Kraftwerk alkoi kummitella mielessäni, kun taas jossain kohti mieleeni assosioitui 80 –luvun Depeche Mode. Liekö Gore tutustunut levyyn, enpä tiedä. Muuten DM tulee musiikillisesti niin eri suunnasta. Itse en kokenut että biisien kestoa olisi häiritsevästi venytetty turhanpäiten, vaan päinvastoin kaikki kuulostaa tarkoituksenmukaiselle. Levy on täynnä kuuntelunautintoa pitkittäviä ja toinen toistaan hypnoottisempia teoksia. Kokonaisuutena 1999 on kuitenkin Dirty Mindia hajanaisempi. Vaikka hyviä biisejä ovatkin, Free ja International Lover ovat hieman häirinneet minua kun ovat niin erilaisessa seurassa. Dirty Mind on todella kova funk –levy. 1999 on kuitenkin sen lisäksi vielä paljon muuta ja siksi kiehtovampi. Tämmöinen fiilis tuli aika vahavasti kuuntelun myötä, mutta loppuviimeksi tämä kahden upean albumin vastakkainasettelu on vähän hölmöä kun molemmilla on paikkansa. Kaiken kaikkiaan intoiluni uudesta musiikkilöydöstä on kuuntelun myötä senkun vain yltynyt. Kyllä Prince on mieletön! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      64
      3740
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      66
      3532
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      94
      3352
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      58
      2752
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      72
      2580
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2231
    7. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      51
      1408
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1145
    9. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1122
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1118
    Aihe