Ole 14v poika ja minulla on ollut jonkin aikaa oikeanpuoleinen kives hieman kipeä. en ole lyönyt sitä mihinkään tjts. olen suihkussa kokeillut löytyykö patteja ym. mutten ole huomannut mitään. kumpikin kiveksistä on suurinpiirtein saman kokoinen. mistähän tämä johtuu, pahimmillaan olen pelännyt kivessyöpää.. ei kauheesti innosta ajatus että jompikumpi palleistani leikattaisiin..
mikä vikana??
....?
4453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos kiveksesi ovat suurenruneet kyseessä voi olla nivustyrä, mikä hoidetaan leikkauksella, ja jos kipu jatkuu mene lääkäriin vaikka voiki ol vähä noloo
Mulla taas oikeanpuoleinen kipeytyy välillä niin araksi ettei siihen voi edes koskea ja sitten on hankala istua tai mitään. Ei ole saanut mitään iskua tai mitään mutta välillä kipeytyy niin ettei muusta tietoa
huomasin että oikeanpuoleinen tuntuu vähän vasenta kovemmalta. pitäis kai niitä kipeitä palleja terkkarille tai muulle sellaiselle näyttää, mutta nolottaa, ja pelottaa ajatus että siellä on oikeesti jotain vakavaa ja pitäis leikata pois.
Kivesten ajoittainen kipuilu on normaalia, joillakin sitä sattuu usein, joillakin ei koskaan.
Ensimmäiset mahdolliset syyt, mitä tulee mieleen:
- Se voi liittyä murrosikään ja kehon kasvamiseen
- Kivespussien koko vaihtelee päivän mittaan, sinulla voi olla välillä liian tiukat tai sitten liian löysät, jolloin kivekset jäävät roikkumaan naruistaan.
- Olet istunut liian kauan samassa, kalustosi kannalta pahassa asennossa. Kun nouset tuolista, niin vähän ajan kuluttua kipu voi olla samaa luokkaa kuin kunnon potkun jälkeen. Paina välillä Pause-näppäintä ja oio koipiasi vähän aikaa.
Kivessyöpää on turha epäillä, sitä se ei ole.