Haimme pari päivää sitten bokserinpennun ja sille on vettä aina tarjolla samassa paikassa missä tarjotaan ruoka. Kerran ainoastaan olen saanut sen latkimaan vettä, itse sormea kupissa lotkottelemalla. Ihan kuin se pelkäisi sitä kuppia? Kuppi on kyllä iso ja kiiltävä, alumiininen mutta ruuan syö kyllä samanlaisesta kupista. Olen kokeillut myös toisenlaisia kuppeja mutta enpä näe sen oma-aloitteisesti juovan eikä oikein työlläkään. Pissaa tulee kyllä ja ruokaan laitan piimää ja kuivamuonat liotan vedessä mutta vähältä se tuntuu. Pitäskö tässä nyt jo tosissaan huolestua?
Paljonko pennun pitää juoda
7 viikkoinen
4447
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
alu rosteriin.
Pennun ruuassa on nestettä jo valmiina (nappulat liotettu piimä), eli juominen varmaan sen takia vähäistä. Aikuisella koiralla, jolla nappulat annetaan kuivina, tilanne on toinen ja vettä kuluu enemmän. Nyrkkisääntönä kannattaa pitää, ettei terve koira itseään tapa janoon tai nälkään, jos ruokaa ja vettä tarjolla. Itse painin samaisen ongelman kanssa kun oma koira oli pentu, mutta huoli oli ainakin omassa tapauksessa turha.
Joo löysinkin netistä että koira juo 0,5 dl/ painokiloaan kohti. Eli eihän tommonen pentu edes paina paljon mitään ja se tarvittava määrä tosiaan varmaan tulee sitten jo ruuasta. Kiva kun vastasitte!
Niin se vesikuppi on siis rosteria, meni sanat sekasin..
pikkuinen joi ensin tosi hintsusti, nyt jo (11ja puol vk mopsi) juo paljon, tai siis useita kertoja päivässä. ensimmäiseen kahteen viikkoon en nähnyt kun pari kertaa juomassa. kyllähän ne ruoasta saa nestettä (sikälimikäli liotettua)