yksin matkalla, aina ollut "omien tiensä kulkija".70-luvulla viimeksi Tunisiassa..Nyt haluaisin tietää, onko "kulttuuri" paljonki muuttunut turismissa.Voinko matkustaa yksin eteläiseen Tunisiaan ja ostaa sieltä "matkan saharaan ja kameliratsaksulle"?..ja viettää vaikkapa yön dyyneillä teltassa? Kertokaapaas kokeneet...Soussessa minulla "kotipaikka".Villapaitaa kait iltaisin tarvitaan..vai?
Soussen matka (2viikkoa)loka-marraskuun vaihteessa!
mummu 61
3587
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mikset ota matkatoimiston matkaa Saharaan - yö tosin hotellissa. Millaista Soussessa/Tunisiassa oli 70-luvulla, ois kiva tietää. Olin vuosi sitten, yksin matkustava 55 nainen,pari kertaa,kaksi ja kolme viikkoa kerrallaan. Ei hassumpaa,mutta yksin ei tullut mieleenkään mennä edes kaljalle, vaikka sellaiseen olen Kanarialla tottunut.
Saharan reissua kehuuvat täällä palstoilla ja sen aionkin tehdä matkatoimiston kautta.70-luvulla oli huomattavasti hiljaisempaa tietty, koska turismi levinnyt joka kolkkaan. Hotellimme, kuten pari muutakin olivat loistolukaaleja. Tosin pinnasänky levisi pomppivan kuopuksen alla jo ensimmäisenä vrk:na. Marmoria, lasia ja nahkaa hotelleissa, mutta jo kulman takana kurjuus ja kerjäläisiä.Nythän sen sitten näkee, mitenkä kehitys on mennyt eteenpäin. Pikkulasten kanssa tuolloin ei pahemmin matkusteltu pidemmälle.Kameleita pällisteltiin ja tennistä pelattiin. Paikalliset lapset poseerasivat hanakasti kameralle ja valkopäiset tyttäremme kokivat pään silittelyn kiusalliseksi, ainaskin vanhemmat!!:)) Paikalliset torit oli nähtävyys sinänsä. Lihat, kalat ja muut meren elävät oli kadulla myynnissä ja haju oli sanoinkuvaamaton.
Lauantaina lähtö, kerron marraskuussa, miten on muuttunut:)
..olen tavattoman iltauninen, enkä kaljaa juo, joten paikalliset ukot eivät pääse minua kiusaamaan. Ranskaa osaan senverran, että hämärässä jokainen kaksilahkeinen lentää 2 metrin päähän. Ihan rauhassa saavat kuolata perääni.....ai niin tosiaan, enhän ole enää kaksvitonen!!