yritys erossa

osakkeeton

olemme panneet eron vireille ja meillä on yritys (oy)joka on perustettu liiton aikana josta koko osakekanta toisella miten jako meneekö puoleksi

3

1840

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .......

      Erossa toimitetaan ositus. Se tapahtuu niin, että lasket omaisuutesi ja vähennät siitä velkasi. Sitten puolisosi laskee oman omaisuutensa ja vähentää siitä velkansa. Lopuksi varakkaampi siirtää köyhemmälle omaisuutta tai käteistä rahaa sen verran, että molempien nettovarallisuus on yhtä suuri.

      Jos teidän on vaikea päästä sopuun jonkun esineen tai esim. yrityksen arvosta, niin juristit voivat hinnoitella sen puolestanne.

      • omistaja kuolee ensin

        miten sitten jako menee jos virman omaistaja kuolee ja kummallakin on ex- liitosta lapsisa ja lisäksi yksi yhteinen lapsi.. Yritykseen on otettu lainaa joka toinen kumppani on taannut muttei ole osakkaana firmassa???.
        Entäpä jos ensin kuolee aviopuoliso jolla ei ole osuutta firmaa?


      • perinnönjako
        omistaja kuolee ensin kirjoitti:

        miten sitten jako menee jos virman omaistaja kuolee ja kummallakin on ex- liitosta lapsisa ja lisäksi yksi yhteinen lapsi.. Yritykseen on otettu lainaa joka toinen kumppani on taannut muttei ole osakkaana firmassa???.
        Entäpä jos ensin kuolee aviopuoliso jolla ei ole osuutta firmaa?

        Kuoleman jälkeen toimitetaan ositus, jos vainaja oli naimisissa. Muuten pelkästään perinnönjako. Jos ei testamenttia ole, vainajan omaisuus menee hänen lapsilleen kokonaisuudessaan.

        Jos takaaja kuolee, niin pankki pyytää velalliselta uuden vakuuden.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      88
      1404
    2. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      1217
    3. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      74
      1039
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      79
      955
    5. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      361
      841
    6. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      62
      837
    7. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      170
      805
    8. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      210
      764
    9. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      6
      729
    10. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      91
      704
    Aihe