Agressiivisuus

minavain.

Koirani ollessa pentu menimme koirapuistoon. Heti portilla iso lauma koiria kävi pennun päälle ja murisi.Yks niistä laahasi niskaotteella pienin väliajoin pentua. Lähdimme pois.
Nyt vanhempana (2v.)koira käyttäytyy agressiivisesti muita,mutta ei kaikki koiria kohtaan.Ilman syytä. Myöskin remmissä rähjää jonkin verran. Miten saisin koirasta pois tuon epäluuloisuuden?! Pitääkö pysyä poissa koirapuistoista? Sieltä kun meidät viimeksi häädettiin pois. Ainiin, sopiiko lapset koirapuistoon, sopiva leikkipaikka heille?!!!
Minä en veisi.Vanhemmat antavat viskoa keppejä. Niistäkin saattaa tulla paha tappelu koirien kesken.

6

697

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kikkali

      en usko, että pelkästääb yhestä huonosta koirapuistokokeilusta koiran käytös muuttuu noin paljon,. tai no onhan se varmaan mahdollistakin ehkä. mut meillä on 3 huonoa kokemusta koirpuistosta eikä koiramme luonne muihin koirii ole muuttunut mitenkään. ei tarvitse jättää puistoa kokonaan väliin. jos koirasi on uros. menet vain sillon kun paikalla on narttuja tai sitten varmistat portilla jo että miten toinen koira suhtautuu muihin. koirapuisto ei ole paras mahdollinen lasten leikkipuisto, mutta minä otan lapset mukaan puistoon, mutta lapset pysyvät minun jaloissani eikä heittele keppejä. vaan pääosin kiipeilevät puiston pöydällä eivätkä juoksentele pitkinpoikin puistoa. :) keppien heittely on puistossa aina kiellettyä jos puistossa on muita koiria omasi lisäksi. :)

      • koirapuistoon.

        lapset kuuluu koirapuistoon yhtä paljon kuin koirat lasten leikkipuistoihin!


      • On..
        koirapuistoon. kirjoitti:

        lapset kuuluu koirapuistoon yhtä paljon kuin koirat lasten leikkipuistoihin!

        Meilläpäin on ihan yleistä että lapsiakin on puistossa ...on myös yleistä että koirat ovat siinä vieressä olevassa lastenpuistossa ..:)

        En itse pääsisi juuri koskaan puistoon jos en pitäisi lasta mukana ... menkää suoraan sanomaan asian omaiselle että voitko viedä lapsesi pois jos se häiritsee .Kyllä me ainakin lähdettäisiin .


      • aitaukseen
        koirapuistoon. kirjoitti:

        lapset kuuluu koirapuistoon yhtä paljon kuin koirat lasten leikkipuistoihin!

        -Vaarallista ja hygienian kannalta arveluttavaa touhua. Isot kymmeniä kiloja painavat koirat juoksevat vauhdilla ilman tarkoitusta taklaten vahingossa lapsen, kenen vastuu? Tietenkin "tappaja" koiran ja ei sosiaalisen koiran, lapsivihaaja ynm. Myös valitettavasti koirien ulostekasat johon lapset törmäilevät väistämättä silloin tällöin kun heidän menonsa on vaappuvaa ja kompuroivaa. Ja on paljon muitakin epäpuhtauksia tarjolla joka paikassa joiden kulku on lapsen suuhun lyhyt askel! Itse ainakin ollaan muiden puistossa olevien koirien omistajien kanssa sanottu että ei onnistu lapsen tuominen sinne yhtä aikaa jne. eikä siitä ole koskaan riitoja tullut. Myös moni koira ei ole tottunut lapsiin, ne yksinkertaisesti aristelevat ja katsovat pitkin kuonoaan ihmeissään.


      • aitaukseen kirjoitti:

        -Vaarallista ja hygienian kannalta arveluttavaa touhua. Isot kymmeniä kiloja painavat koirat juoksevat vauhdilla ilman tarkoitusta taklaten vahingossa lapsen, kenen vastuu? Tietenkin "tappaja" koiran ja ei sosiaalisen koiran, lapsivihaaja ynm. Myös valitettavasti koirien ulostekasat johon lapset törmäilevät väistämättä silloin tällöin kun heidän menonsa on vaappuvaa ja kompuroivaa. Ja on paljon muitakin epäpuhtauksia tarjolla joka paikassa joiden kulku on lapsen suuhun lyhyt askel! Itse ainakin ollaan muiden puistossa olevien koirien omistajien kanssa sanottu että ei onnistu lapsen tuominen sinne yhtä aikaa jne. eikä siitä ole koskaan riitoja tullut. Myös moni koira ei ole tottunut lapsiin, ne yksinkertaisesti aristelevat ja katsovat pitkin kuonoaan ihmeissään.

        Minäkin olen huomannut monen koiran arastelevan lapsia, varsinkin niitä kaikkein pienimpiä ipanoita. Meilläkään ei ole kotona lapsia, tietty ulkona ollaan lapsiakin nähty, mutta koirani ei silti ole kovinkaan riemuissaan ventovieraan muksun kanssa. Ja jos ottaa lapset puistoon mukaan, on syytä katsoa että lapset eivät häiritse koiria, eli oikeastaan lasten pitäis pysyä istumassa tms niin mitä järkeä on mukuloita ottaa ollenkaan mukaan. Jos puistossa ei ole muita koiria niin silloin sillä ei ole väliä. Kuitenkin koirapuistossa koiran kuuluu saada olla koira, juosta ja telmiä, olla vapaa. Niin silloin ei ole lapsiin tottumattomalle koiralle, tai vaikka olis tottunutkin, mukavaa jos muksut juoksentelee siellä, koira voi häiriintyä ohi juoksevista lapsista ja nopeista liikkeistä.


    • Brizis

      Valitettavaa, että koirasi on saanut huono alun koirapuistossa. Minunkin koirani (oli silloin nelikuinen) päälle kävi koirapuistossa kaksi rotweileria. Onneksi sen omistaja sai nartun ja minä uroksen napattua kiinni, ennen kuin pentu oli jauhelihaa. Jatkoimme kuitenkin koiriksessa käyntiä. periaatteessa koirapuistoon ei saa viedä vihaisia kiria ja jos vie on sieltä poistuttava välittömästi muiden koirakoiden saapuessa paikalle. Ne lapset en todellakaan pidä lapsista koirapuistoissa. Heittelevät keppejä ja kiviä, juoksevat ja huutavat ja kirkuvat ja ajavat koiria takaa. En minäkään voi viedä koiraa lasten leikkikentälle miksi ihmeessä kakaroiden pitäisi päästä koirapuistoon.

      T: B

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      341
      6860
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      67
      5938
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      194
      5416
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      79
      4216
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      48
      3418
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      6
      3383
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      64
      3343
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      35
      3059
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      12
      2287
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      41
      1165
    Aihe