Winmodeemini ei toimi linuxissa ja haluaisin SISÄISEN modeemin PCI-väylään, joka toimisi sekä linuxissa että win2000:ssa. Mistähän merkeistä/malleista teillä on kokemuksia/suositusta?
Mikä modeemi linuxiin?
Teppo
3294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Joo itselläni oli jonkin aikaa (rauta)modeemi, jossa on Rockwellin piiri. Eli jos aiot ostaa uuden modeemin, niin kannattaa ostaa tuolla piirillä. Ajurit latasin osoitteesta http://www.linuxant.com
Kannattaa muuten vilkaista seuraavalta sivulta ohjeita, että voiko modeemisi saada toimimaan linuxilla.
http://www.linmodems.org/
Jälleen on vain valitettavasti todettava, että _kaikki_ ulkoiset Com-porttiin liitettävät toimivat mistään ajureista riippumatta.
Ulkoisen laitteen hyvänä puolena myös pidän sitä, että katkaistessasi virran laitteesta, voit olla varma, ettei modeemi ota yhteyksiä minnekään ... Samaan varmuuteen sisäisen laitteen kohdalla pääset vain irroittamalla puhelintöpselin seinästä :(