Onko kukaan rakentanut kastellin muuttovalmista yksikerroksista?
Mikä lopulliseksi hinnaksi tulee,jos muuttovalmiin paketin hinta on 133 000? Siis avaimet käteen periaatteella.Kyseessä siis economy-malli 120 ja varsinais-suomi. Luultavasti pitää paaluttaa.
Ja tontin hintaa ei oteta mukaan. Onko arvioita?Saako alle 180000?
Kastellin muuttovalmis
12
9931
Vastaukset
- saa ehkä ei
paalut maksaa ja piha ja liittymät?
- sb_96
Valmiskastellin keskustelupalstalla on ainakin muutama jolla on juuri rakenteilla talo:
http://groups.msn.com/ValmisKastelli
Kysäse heiltä tietoja! - ei luulo auta
No ei aivan takuuvarmasti riitä vaikka varastaisit kaikki materiaalit.
Satun tietämään, en luule.- pahasti koska
Kastelli tekee nyt taloja hintaan johon hartiapankillakaan ei enää pääse. Tosin katsoppa talojen ulkonäköä, kaikki turha on riisuttu pois.
- netistä
Käy tsekkaamassa Kastellin sivuilta kuinka paljon muuttovalmiit talot maksavat. Hämmästyt kuinka edullisesti he tekevät. Kun jokainen tontti on oma tapauksensa ja liittymien yms. kulut vaihtelevat alueittain niin kokonaiskustannuksiin ei voi ottaa kantaa. Sen voi joka tapauksessa sanoa että paaluttaminen tulee kalliiksi.
- Kokemusta on
Jos nyt saisin päättää minkä talopaketin ostaisin niin valintani ei tosiaankaan olisi Kastelli-talot.
On meinaan kokemusta ihan paristakin kyseisen yhtiön ns.talopaketista.
Aikaa menisi pari päivää jos kaiken kertoisin mitä puutteita/virheitä oli ja jäi pysyvästi korjaamatta.
Muuten, tämä ei tosiaankaan ole mikään vitsi eikä huuhaa juttu. Mutta niin paljon vaan kyrsii että on ainakin joitakin varoitettava jotka unelmoi tästä samasta ongelmasta.- Nimetön
Kerro ny vaan..nää on taas näitä katkeria juttuja kun oot ostanu jonkun muun kun kastellin ja sit närästää...kastelli on sen verran iso firma että takuulla hoitavat asiakkaan loppuun asti.
- Pettynyt Kastelliin siis..
Nimetön kirjoitti:
Kerro ny vaan..nää on taas näitä katkeria juttuja kun oot ostanu jonkun muun kun kastellin ja sit närästää...kastelli on sen verran iso firma että takuulla hoitavat asiakkaan loppuun asti.
Ei varmaan monkiaan lue enää mutta vastaan silti:
En siis tosiaankaan ole kuin kerran erehtynyt tähän Kastelli merkkiin ja kaikki jotka kysyvät niin VARMAAN osaan mainostaa ongelmat jotka sain/(saimme)siis meitä on kaksi eri perhettä.
Ihan vaan tiedoksi että olen rakentanut kaikeke kaikkiaan 8 taloa elämäni aikana! - tosi pettynyt
Nimetön kirjoitti:
Kerro ny vaan..nää on taas näitä katkeria juttuja kun oot ostanu jonkun muun kun kastellin ja sit närästää...kastelli on sen verran iso firma että takuulla hoitavat asiakkaan loppuun asti.
Niin mekin luulimme, kun talopakettia valitsimme. Erehdyimme muuttovalmiiseen ja valmis tuli, mutta ei sellaista kun odotettiin. Tietoa sai kun osasi kysyä oikealla hetkellä - muuten ei varmasti. Ja keskenhän nuo prosessit vielä on; maalämpöpumppu ääntää koko talossa täristen eikä ilmanvaihto tunnu riittävältä. Rakennusvaiheessa tuli kosteutta rakenteisiin jne...
Eli tosi on, että nykyään toivomaansa ei saa edes rahalla. Muista firmoista en tiedä, kun meillä on vaan tämä yksi koti ja huonot muistot menneeltä rakennustalvelta. Ja voi toki olla, että muunkin talofirman kanssa olisi tullut ongelmia, mutta tällä kokemuksella en Kastellia suosittelisi kelleen.
- talonpoika.
lue rakennuttajan vastuu kastelli valmistalosta. tavaran vastaanottoa, kantoa ja varastoimista. talon esittely yteliaille. multa meni mielenkiinto tähän toimittajaan.
- tosi hyvät arviot
Et kait sä nyt taloprojektia voi budjetoida sen perusteella mitä arvoja täällä olevat ääliöt sulle heittää!
Paljonko pitää paaluttaa, miten syvälle? Miten isoja maansiirtoja pitää tehdä? Pitääkö peräti kallioitakin räjäytellä. Teetä maaperätutkimus ni se antaa edes jotain tietoa. Jos ei oo varaa sitä ostaa ni sulla ei oo varaa tehdä taloa.
Jos pitää paaluttaa ei Kastellin maanvarainen matalaperustus (=halvin mahdollinen) sovellu. Joudut tekemään paremmat perustukset. Arvio lisäkustannukseksi 20 000e. Paaluihin menee 4000-25000e. Littymiin menee 10 000e. Plus lukematon (=armoton) määrä muita kustannuksia.
Laske talopelillä kustannukset, se antaa aika tarkan arvion (jos syöttää oikein arvot).
Ja otapa huomioon mitä tossa economy-mallissa saat. Suorakaiteen muotoisen parakin ilman mitään kivaa ulkonäössä. Suoran sähkölämmityksen joka tietää isoja sähkölaskuja jotka vaan joka vuosi isonee. Sisustuksen johon et voi muuttaa käytännössä mitään. Aika halvalla sen kyllä toki saa, ihmetellä täytyy että miten Kastelli saa noi parakit pykättyä noin halvalla?
Halvalla ei toki tunnetusti saa hyvää. Ennemmin tai myöhemmin huomaat että miksi se oli halpa.
Joo ja sullehan voipi arvioida että se talo maksaa sulle 180 000 -570 000 euroa.
Kyllä se hinta tolle välille sattuu varmasti ;) - muuttovalmis
www.dekotalo.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata401410Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981355Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l2891245- 1091105
- 191051
- 651028
- 711012
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161009Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176878Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju17833