haiseeko teillä..?

pissapöksy

Pesen alapääni kahdesti päivässä. Emättimestä minulla ei tule mitään epäilyttävää vuotoa mutta housut haisevat silti epämiellyttävälle, lähinnä väkevälle pissalle ja pakko käyttää pikkuhousunsuojaa :( Ilmeisesti minulla on siis jotain vuotoa virtsaputkesta. Klamydia, papa, hiiva ja tippuri on testattu, samoin virtsan bakteerit, kaikki ok. Mikähän ongelman voisi aiheuttaa vai onko ihan normaalia että pöksyt haisevat pissalle?? Etenkin kahvia juotuani tulee väkevä haju. Luin virtsaputken divertikkelistä joka voi aiheuttaa jotain eritevuotoa. Mitähän muita oireita sellaisessa olisi? Lääkäri on hyvin välinpitämätön vaivaani. Hankala tietää mikä on normaalia ja mikä ei... tuskinpa lähden muiden housuja nuuhkimaan ja vertailemaan. Kärsinkö nyt vaivastani yksin vai mitä teen? Haiseeko normaalin ihmisen pöksyt pissalle vaikka vaihtaisi joka päivä ja pesisi alapään vedellä 2 krt päivässä?

4

1599

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ----------

      Liian usein ja varsinkin pesuaineilla alapään peseminen on vain pahasta. Mutta jos haju on selvästi pissan hajua, kyseessä on varmaan virtsankarkailu. Sieltä voi tiputella niin vähän ettei itse huomaa. Ponnistaessa tai yskäistessä voi hyvinkin tirahtaa. Joskus huomaa kun joku nainen yskii alitajuisesti jalat ristissä estääkseen virtsan karkailun. Tuota ongelmaa voi parantaa vatsanpohjan lihasten jumpalla. Fysioterepeuteilla on käytännössä rutiinia neuvoa kaikkia iäkkäämpiä naisia näistä jumppaliikkeistä. Sieltä omat jumppaohjeenikin sain.

      • pissapöksy

        Lantionpohjan lihakseni ainakin ovat erinomaisessa kunnossa, gynekologi on ne tarkistanut. Ja olen vasta kolmekymppinen enkä synnyttänyt.

        En pese alapäätäni saippualla, vain vedellä. Ja kaksi krt päivässä on pakko suorittaa pesu koska pesen alapääni aina isomman hädän jälkeen ehkäistäkseni virtsatulehduksia. Hiivatulehduksia minulla ei ole ollut ikinä ja limakalvot ovat kunnossa.

        Kokeilin painaa virtsaputkea emättimen kautta ja virtsaputkesta tuli silloin nestettä. Että onkohan sellainen sitten normaalia :( No, kärsinpä vaivastani jos ei tästä pahene. Kurjaa vaan pitää pikkuhousunsuojaa kokoajan. Muuten pissan haju tarttuu päällyshousuihinkin.


    • täälläkin

      minullakin haisee kahvin jälkeen virtsa voimakkaalle, normaalia.jotkun ruuat muuttavat virtsan tasapainoa ja yksi on kaikkien tietämä parsa. ole huoletta, muut ei sitä varmastikaan haista. ja pyri pesemään alapääsi kerran päivässä, ph tasapaino järkkyy pahasti ja hajuja ym tulehduksia voi syntyä herkemmin, tulehduksella tarkoitin hiivasientä.mutta jos asia paljon vaivaa mene lääkärille ja VAADI hoito

      • Anonyymi

        Kun valkosipulia syö niin silloin mun pissa tuoksuu kitkerälle en tiedä miksi onko se normaalia


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      104
      4703
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      27
      2425
    3. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      110
      2362
    4. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2199
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      425
      2020
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      176
      1567
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      102
      1291
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      33
      1097
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      986
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      80
      879
    Aihe