Olemmme lähdössä tammikuun alussa pariksi viikoksi Kuubaan omatoimimatkalle. Löytyykö suosituksia / vinkkejä kivoista ja kohtuuhintaisista hotelleista tai kotimajoituksista Havannasta(Vanha Havanna) ja Santiago de Cubasta? Entä onko kokemuksia Kuuban langattomista verkoista?
Havannan hotellit
9
3157
Vastaukset
- Rod Pokes
Moro!
Netistä löydät omaan hinta- ja vaatimustasoosi sopivat hotellit esim. näistä osoitteista:
http://www.cubahotelbookings.com/hotel-view.asp?lID=1&hID=99 tai http://www.cubahotelreservation.com/. Molempia olen käyttänyt ja mieleiset hotellit on aina löytynyt.Seuraavaksi olen Havannassa ajatellut majoittuvani Hotel El Mesón de la Flotaan. Hakusanoilla casa particulare löydät kotimajoitusta pilvin pimein. Havannassa hakeutuisin mieluummin vaikkapa Vedadoon Viejan sijasta. Viazul bussiasemilla on aina kotimajoituksen tarjoajia, eikä niiden tasoon ole koskaan tarvinnut pettyä. Katsokaa nyt kuitenkin, että kyseessä on rekisteröity casa, ovat kaikin puolin siistejä ja luotettavia. Kyllä Kuubassa kaikki järjestyy. Suomalaisen teknologiafriikin kannattaa nyt kuitenkin unohtaa langattomat verkot ja ottaa relax vaan. - casama
Hei!!
Vedadossa on suosittu kotimajoituspaikka . Hinta on noin 25 cuc/yö. Siellä olen itse ollut monta kertaa ja kaikki on aina toiminut tosi hienosti. Hae netistä casavera ja sun pitäisi päästä niiden kotisivulle, sieltä löytyy yhteystiedot. Suosittelen - kanario
Kauanko Te olette aikoneet olla Havannassa ja montako henkea teita on ?? Suuremmissa hotelleissa on langaton yhteys(uusi asia,hinnoista en tieda). Langallinen esim Havana Libressa 9 taalaa(cuc) tunti ja kiire ei saa olla!!!
Tapaan maanantaina suomalaisen,ainoan joka asuu recidencialla Stgo de Cubassa ja voin hanelta kysya myos sen kaupungin casa particulareista. Han toimii oppaana Aventura matkatoimistolle.
Mina,Matti,asustelen selvinpain Havannassa 4 -5 kk talvella lahella Revolution aukiota ja baseball stadion Latino Americanon kyljessa!!
Havannassa on uusi super systeemi : 3 eri bussilinjaa turisteille ja maksaa 5 cuc paiva( nyt 1 euro= 1.14 cuc). Voit hypata seur pys. pois ja jatkaa tunnin paasta,tai menna niin monta paikkaa,kuin haluata,vaihtaa toiseen kahdessa eri paikassa. Tassa lahella on myos noita casa particulareja ja ottaessasi laillisen,voit viisumiin myos kirjoittaa sen!!! Laiton,myos hyva,halvempi,mutta jos tulee ikavia asioita ja kysyvat,missa asut,alkavat vaikeudet!!
Jos jotain,kysykaa??? Jokainen reissussa tarvitsee toisten neuvoja.
Matti Kolehmainen- Zede
siellä Havanassa on tällä hetkellä? Onko pulaa tarvikkeista, kun tuo Ike teki tuhojaan? Copelia toiminnassa?
- kanario
Zede kirjoitti:
siellä Havanassa on tällä hetkellä? Onko pulaa tarvikkeista, kun tuo Ike teki tuhojaan? Copelia toiminnassa?
Hola Zede !!!
Onhan taalla pulaa monesta asiasta,mutta viimeinen myrakka ei tullut Havannaan viime viikolla!!
Ainoat varmat saatavilla olevat asiat kai ovat taxit ja sikarit ja poliisit,joita kuulemma Havannassa on 3,5 miljoonaa,(jokainen kyttaa toinen toistaan)!!??
"Ex-kanario" moi,
oletko Havannassa tammikuun viimeisellä viikolla? Saatan olla silloin siellä ja olis kiva tavata joku "alkuasukas".- jb
hola Matti
osaatko neuvoa Havannasta siistä kotimajoitusta tai hostelia joulun tienoiksi kahdelle pariskunnalle, joista toisilla teini mukana? Tarkoituksenamme viipyä joulun yli Hssa, jatkaa sitten esim. Trinidadiin ja muuallekin - kunhan ehdimme kotimatkalle loppiaisen tienoilla. Avoimin mielin, Kuuba on meille kaikille uusi kohde!
t.Jaana
ps. ethän ole Kolehmaisen Matti Enonkoskelta?
- teopoika
Vähän myöhässä mutta seuraaville tiedoksi.
Santiago de Cuba: www.salsacuba.net ja sieltä löytyy kaikki tarvittava apu
hyvää matkaa - kanario
Hola !!
Paseo nimisen kadun alapäässä on Melia hotelli. Siellä oli viime maaliskuussa langaton nettiyhteys. 2 tunnin kortti maksoi 12 cuc(halpa!!!) Normaalit nettihinnat ovat 6-12 cuc tunti ja kiirettä ei saa olla!!
2o de Mayo kadulla vastapäätä baseball stadionia on 2 hyvää kotimajoitusta: casa Gina ja casa Zoe&Victor,jälkimmäisessä hyvät ruuat ja super palvelu!! Huone kahdelle 25 cuc sis. hyvän aamiaisen.
Jos enemmän tietoa haluatte,kirjoittele.
"Kanario!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922167Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n452122Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501855Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861271
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311100Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men571043- 67956
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910