Olemmme lähdössä tammikuun alussa pariksi viikoksi Kuubaan omatoimimatkalle. Löytyykö suosituksia / vinkkejä kivoista ja kohtuuhintaisista hotelleista tai kotimajoituksista Havannasta(Vanha Havanna) ja Santiago de Cubasta? Entä onko kokemuksia Kuuban langattomista verkoista?
Vastaukset 9
- Rod Pokes
Moro!
Netistä löydät omaan hinta- ja vaatimustasoosi sopivat hotellit esim. näistä osoitteista:
http://www.cubahotelbookings.com/hotel-view.asp?lID=1&hID=99 tai http://www.cubahotelreservation.com/. Molempia olen käyttänyt ja mieleiset hotellit on aina löytynyt.Seuraavaksi olen Havannassa ajatellut majoittuvani Hotel El Mesón de la Flotaan. Hakusanoilla casa particulare löydät kotimajoitusta pilvin pimein. Havannassa hakeutuisin mieluummin vaikkapa Vedadoon Viejan sijasta. Viazul bussiasemilla on aina kotimajoituksen tarjoajia, eikä niiden tasoon ole koskaan tarvinnut pettyä. Katsokaa nyt kuitenkin, että kyseessä on rekisteröity casa, ovat kaikin puolin siistejä ja luotettavia. Kyllä Kuubassa kaikki järjestyy. Suomalaisen teknologiafriikin kannattaa nyt kuitenkin unohtaa langattomat verkot ja ottaa relax vaan. - casama
Hei!!
Vedadossa on suosittu kotimajoituspaikka . Hinta on noin 25 cuc/yö. Siellä olen itse ollut monta kertaa ja kaikki on aina toiminut tosi hienosti. Hae netistä casavera ja sun pitäisi päästä niiden kotisivulle, sieltä löytyy yhteystiedot. Suosittelen - kanario
Kauanko Te olette aikoneet olla Havannassa ja montako henkea teita on ?? Suuremmissa hotelleissa on langaton yhteys(uusi asia,hinnoista en tieda). Langallinen esim Havana Libressa 9 taalaa(cuc) tunti ja kiire ei saa olla!!!
Tapaan maanantaina suomalaisen,ainoan joka asuu recidencialla Stgo de Cubassa ja voin hanelta kysya myos sen kaupungin casa particulareista. Han toimii oppaana Aventura matkatoimistolle.
Mina,Matti,asustelen selvinpain Havannassa 4 -5 kk talvella lahella Revolution aukiota ja baseball stadion Latino Americanon kyljessa!!
Havannassa on uusi super systeemi : 3 eri bussilinjaa turisteille ja maksaa 5 cuc paiva( nyt 1 euro= 1.14 cuc). Voit hypata seur pys. pois ja jatkaa tunnin paasta,tai menna niin monta paikkaa,kuin haluata,vaihtaa toiseen kahdessa eri paikassa. Tassa lahella on myos noita casa particulareja ja ottaessasi laillisen,voit viisumiin myos kirjoittaa sen!!! Laiton,myos hyva,halvempi,mutta jos tulee ikavia asioita ja kysyvat,missa asut,alkavat vaikeudet!!
Jos jotain,kysykaa??? Jokainen reissussa tarvitsee toisten neuvoja.
Matti Kolehmainen- Zede
siellä Havanassa on tällä hetkellä? Onko pulaa tarvikkeista, kun tuo Ike teki tuhojaan? Copelia toiminnassa?
- kanario
Zede kirjoitti:
siellä Havanassa on tällä hetkellä? Onko pulaa tarvikkeista, kun tuo Ike teki tuhojaan? Copelia toiminnassa?
Hola Zede !!!
Onhan taalla pulaa monesta asiasta,mutta viimeinen myrakka ei tullut Havannaan viime viikolla!!
Ainoat varmat saatavilla olevat asiat kai ovat taxit ja sikarit ja poliisit,joita kuulemma Havannassa on 3,5 miljoonaa,(jokainen kyttaa toinen toistaan)!!??
"Ex-kanario" moi,
oletko Havannassa tammikuun viimeisellä viikolla? Saatan olla silloin siellä ja olis kiva tavata joku "alkuasukas".- jb
hola Matti
osaatko neuvoa Havannasta siistä kotimajoitusta tai hostelia joulun tienoiksi kahdelle pariskunnalle, joista toisilla teini mukana? Tarkoituksenamme viipyä joulun yli Hssa, jatkaa sitten esim. Trinidadiin ja muuallekin - kunhan ehdimme kotimatkalle loppiaisen tienoilla. Avoimin mielin, Kuuba on meille kaikille uusi kohde!
t.Jaana
ps. ethän ole Kolehmaisen Matti Enonkoskelta?
- teopoika
Vähän myöhässä mutta seuraaville tiedoksi.
Santiago de Cuba: www.salsacuba.net ja sieltä löytyy kaikki tarvittava apu
hyvää matkaa - kanario
Hola !!
Paseo nimisen kadun alapäässä on Melia hotelli. Siellä oli viime maaliskuussa langaton nettiyhteys. 2 tunnin kortti maksoi 12 cuc(halpa!!!) Normaalit nettihinnat ovat 6-12 cuc tunti ja kiirettä ei saa olla!!
2o de Mayo kadulla vastapäätä baseball stadionia on 2 hyvää kotimajoitusta: casa Gina ja casa Zoe&Victor,jälkimmäisessä hyvät ruuat ja super palvelu!! Huone kahdelle 25 cuc sis. hyvän aamiaisen.
Jos enemmän tietoa haluatte,kirjoittele.
"Kanario!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741670- 231172
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192619On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 71547
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55507
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398