Voihan d-vitamiini tipat laittaa korvikkeen sekaan vai pitääkö antaa lusikalla erikseen?
Annetaanko vauvalle niin paljon korviketta kun hän vaan syö, kun tuo maidon tulo lakkas jo 3vk päästä synnytyksestä?
Annetaanko vauvalle niin paljon korviketta kun hän vaan syö, kun tuo maidon tulo lakkas jo 3vk päästä synnytyksestä?
Vastaukset 3
Vanhimmat
D-vitamiinit saa laittaa korvikkeen sekaan. Ja vauva saa syödä niin paljon kun vaan syö. Vauva pulauttaa ylimääräiset ulos, jos on tullut syötyä maha vähän liian täyteen. Mutta jos vauva tahtoo senkin jälkeen kovasti ruokaa, anna sitä. Synnärille mulle vielä sanottiin, et jos vauvan mahassa on enemmän ruokaa kun hän tarvitsee, se tulee kakkan mukana "käyttämättömänä" ulos.
Meille annettiin neuvolasta ohjeet ,et ei tartte anta D-vitamiiniä ,jos korviketta menee yli litra per vrk.Eipä oo sit annettu.
Meillä annettiin heti alusta asti lusikalla ni nyt kun alotettu opettelee vellien syömistä lusikalla ni on mun mielestä menny paljon helpommin. ja korviketta on annettu nii paljon kun vaan syö muuten huuto on kauhea:)