Näiltä näkymin olen phuketissa jonkusen päivän joulukuun lopussa. Olisin erityisen kiitollinen jos joltain löytyisi suosituksia phuketin suht edullisista, mutta siisteistä majoituksista. Joulukuussa on sesonkiaika ja varmaan hyvä varata majoitusta etukäteen. Itse en ole ollut phuketissa aikaisemmin niin majoituksen löytyminen on aika hakuammuntaa. mieluiten katsoisin paikanpäältä majoitusta, mutta sesonki aikana se voi olla hieman haasteellista, vai mitä luulette?
edullinen siisti majoitus?
hjelppiä
6935
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
on kiirettä aikaa mut jos meinaat vaan muutaman päivän olla niin uskoisin että löydät majoituksen myös paikanpäältä.
esim soi banzaan junceylon ostoskeskuksen takana on hyvä vaihtoehto, paljon guesthouse-tyyppistä majoitusta kohtalaiseen hintaan.
pistä googleen esim "guesthouse banzaan patong phuket" niin tulee vaihtoehtoja. itsellä omakohtaisia kokemuksia chalermpornista, thai sun guesthousesta ja game mansionista, kaikki ihan ok, parhaana pitäisin chalermpornia siistien huoneiden ja hyvän henkilökunnan takia.
suhteen omaavat paikat eivät löydy internetistä..
oltiin phuketissa 5 päivää, kaverit yöpy hotel mermaidissa, joka oli tosi edullinen (ei uima-allasta eikä aamiaista)ja olivat tosi tyytyväisiä hinta/laatu. me oltiin viereisessä sugarpalmissa,otettiin se paikallisesta matkatoimistosta,oisko ollu 1500batia/yö ilman aamiaista. tosi ihana uima-allas, jossa kaverimmekin kävivät viettämässä aikaa.molemmat sijaitsee karonissa,kamalan puoleisessa päässä.
Moroja
Patongil ois rhat-u-thidin varrel Lamai Hotel. Ainakin kesäl halpa.
Varsinainen etu paikas o sen sijainti. Jos halluu säpinöihin banglal ni ei tartte tuhlata pengaa tuk-tukeihin. Kaikki tarp käv.matkan päässä.
Riippuu tietenkin tarpeista;-)
Lycka till
Kusti
Ainakin kahdeksan kirjoitusvirhettä .
On ne joskus 300 baht luukutkin siistejä.
Ja saa viedä ja tuoda vieraita vapaasti .
Olen aina mennyt phukettiin ilman hotelli varauksia ja aina on löytynyt tilaa,tosin joulu-tammikuu on kalleinta aikaa eli kovin halvalla ei varmaan saa muutakun aika paljon sivumalta,esin nanailla on hyviä hotskuja a300-500baht/yö mut sieltä on matkaa iltarientoihin jos niihin nyt haluaa,sansabailta aivan keskustasta(noin 30m banglalle)löytyy semmonenkun Didis Guesthouse,http://www.didi-phuket.net/Seiten/starteng.html sitä oon käyttänyt aika paljon,tosin hinta varmaan karkaa tonnin(bath)luokkaan joulukuussa.kannattaa muuten tingata joka paikassa,siinä paikassa on kivaa et keittiö on auki aamu 7 seuraavan aamun 5,sansabailla ja siinä ympäristössä on kymmeniä Guesthouseja muutamalla kadun pätkällä eli sieltä vaan kyseleen ja mikä parasta reppumatkailussa,ottaa ensin kämpän yhdeksi yöksi ja jos tykkää niin sit useemmaksi,oon muuten lähössä taas joulukuussa minäkin sinne päin tälläkertaa meen aluks ainakin yhden suomipojan paikkaan,http://siamphukethotel.com/ vähän kalliimpi mut mä tunnen kaverin oikein hyvin niin kaippa se mulle alennusta.Mutta kokonaisuutena sanoisin et ei ne paikat etsivältä lopu ja vähä huumoria ja hulluutta mukaan niin hyvä tulee,nukkuuhan sitä nyt yhden yön vaikka ulkona.
Ai niin kun lähdet lentokentältä niin ota mittari taksi,nää muut suharit pysähtelee matkalla kaiken maailman paikkoihin jossa koitetaan pakkomyydä jotain tiettyä maja-paikkaa,sama koskee myös mini-vaneja ne on halvenpia mut,,,,,en suosittele
HYVÄÄ MATKAA tiä vaikka törmättäs siellä.