Oliko kukaan...

Juustopään omistaja

täällä olijoista laumanvartija katselmuksessa mennneenä viikonloppuna? Kertokaa kokemuksista

3

540

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • evanna

      Himoksella. Tarkoitus oli olla koko lauantaipäivä, mutta sää oli aika viileä, joten lähdimme pois jo puolilta päivin. Olimme paikalla klo 10. Silloin kaikki ei ollut vielä oikein valmiina ja kojuja oli tyhjillään, mutta näimme lähes kaikki laumanvartijat ja silloin oli hyvin aikaa jutella omistajien kanssa. Koirat oli todella ihania. Pari Pyrreä ja yksi Estrela tekivät suuren vaikutuksen nämä yksilöt kun olivat kovin huomion-ja hyväilynhaluisia. Omalla reviirillään tietysti käytös vierasta kohtaan on ihan toisenlaista.
      Podha ja Slovakian kuvac voisivat olla mahdollisia meidän rotuja, miksei myös Pyrre. Maremmano A. vaikutti myös tosi upealta, mutta ei sovellu meidän oloihin, kun se tarvitsee todella ison reviirin ja mielellään paimennettaviakin voidakseen hyvin. TM:t näyttivät vahtivan sielläkin.
      Olimme kyllä tyytyväisiä, että lähdimme, näimme koirat livenä. Omistajat olivat ylpeitä koiristaan. Ilmeisesti lähdimme pois ennen kuin tapahtuma varsinaisesti alkoikaan. Taisimme olla ainoat "vieraat".

      • Juustopään omistaja

        kun ei päästy lähtemään. ( mulla työkiireitä) Olisi kiva ollut nähdä koirat kanssa livenä ja nähdä just niiden käyttäytymistä. Pitää varmaan käydä katsomassa onko laumanvartijoiden sivuille tullut juttua sieltä.

        Ps. Meidän juustopää on vähän miehistynyt!!!!


      • evanna
        Juustopään omistaja kirjoitti:

        kun ei päästy lähtemään. ( mulla työkiireitä) Olisi kiva ollut nähdä koirat kanssa livenä ja nähdä just niiden käyttäytymistä. Pitää varmaan käydä katsomassa onko laumanvartijoiden sivuille tullut juttua sieltä.

        Ps. Meidän juustopää on vähän miehistynyt!!!!

        Laumanvartijoiden omistajat kertoivat, että näiden kanssa 1-2 vuoden iässä on aika haasteellista, mutta sitten nopeassa tahdissa rauhoittuvat ja oppivat tavoille. Kypsyvät myöhään ja urokset narttuja hitaammin. Pian varmaan joudut vaihtamaan Juustopään nimen.
        Ajattelimme mennä johonkin koiranäyttelyyn, mikäli paikka ja aika vaan sopivat. Kyllä niitä mielellään tapaisi toisenkin kerran.
        Miten Juustopään sisko voi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      108
      4876
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3972
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1364
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      171
      1361
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe