Oliko kukaan...

Juustopään omistaja

täällä olijoista laumanvartija katselmuksessa mennneenä viikonloppuna? Kertokaa kokemuksista

3

534

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • evanna

      Himoksella. Tarkoitus oli olla koko lauantaipäivä, mutta sää oli aika viileä, joten lähdimme pois jo puolilta päivin. Olimme paikalla klo 10. Silloin kaikki ei ollut vielä oikein valmiina ja kojuja oli tyhjillään, mutta näimme lähes kaikki laumanvartijat ja silloin oli hyvin aikaa jutella omistajien kanssa. Koirat oli todella ihania. Pari Pyrreä ja yksi Estrela tekivät suuren vaikutuksen nämä yksilöt kun olivat kovin huomion-ja hyväilynhaluisia. Omalla reviirillään tietysti käytös vierasta kohtaan on ihan toisenlaista.
      Podha ja Slovakian kuvac voisivat olla mahdollisia meidän rotuja, miksei myös Pyrre. Maremmano A. vaikutti myös tosi upealta, mutta ei sovellu meidän oloihin, kun se tarvitsee todella ison reviirin ja mielellään paimennettaviakin voidakseen hyvin. TM:t näyttivät vahtivan sielläkin.
      Olimme kyllä tyytyväisiä, että lähdimme, näimme koirat livenä. Omistajat olivat ylpeitä koiristaan. Ilmeisesti lähdimme pois ennen kuin tapahtuma varsinaisesti alkoikaan. Taisimme olla ainoat "vieraat".

      • Juustopään omistaja

        kun ei päästy lähtemään. ( mulla työkiireitä) Olisi kiva ollut nähdä koirat kanssa livenä ja nähdä just niiden käyttäytymistä. Pitää varmaan käydä katsomassa onko laumanvartijoiden sivuille tullut juttua sieltä.

        Ps. Meidän juustopää on vähän miehistynyt!!!!


      • evanna
        Juustopään omistaja kirjoitti:

        kun ei päästy lähtemään. ( mulla työkiireitä) Olisi kiva ollut nähdä koirat kanssa livenä ja nähdä just niiden käyttäytymistä. Pitää varmaan käydä katsomassa onko laumanvartijoiden sivuille tullut juttua sieltä.

        Ps. Meidän juustopää on vähän miehistynyt!!!!

        Laumanvartijoiden omistajat kertoivat, että näiden kanssa 1-2 vuoden iässä on aika haasteellista, mutta sitten nopeassa tahdissa rauhoittuvat ja oppivat tavoille. Kypsyvät myöhään ja urokset narttuja hitaammin. Pian varmaan joudut vaihtamaan Juustopään nimen.
        Ajattelimme mennä johonkin koiranäyttelyyn, mikäli paikka ja aika vaan sopivat. Kyllä niitä mielellään tapaisi toisenkin kerran.
        Miten Juustopään sisko voi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      144
      5282
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      132
      3397
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      126
      3299
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      36
      3203
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      43
      2674
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      37
      2265
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      22
      2208
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      229
      1996
    9. prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!

      Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".
      Maailman menoa
      11
      1884
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      89
      1795
    Aihe