Marraskuussa lähdetään

matkalla taas

Tarkoitus on Costa Ricaan matkata marraskuun lopulla ja tulla joulukuun alussa takaisin.

Meillä matka menee ensin kolmeksi päiväksi New Yorkiin ja sieltä sitten pariksi viikoksi CR.aan josta vielä parin päivän NYC-joulushoppailun kautta takaisin.

Itse ollaan varattu vasta menopaluu Nykiin ja sinne alkupätkän hotellit. Costa Ricassa on tarkoitus ottaa 'open voucher' paketti vuokra-autoineen sikäläiseltä matkatoimistolta (Tierra verde).

Voin pistää omalta osaltani kokemuksia, kunhan ne käyn hakemassa - toistaiseksi vastaanotetaan muiden kokemuksia..

4

2005

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • loviisa

      Mahtavan matkakohteen olette valinneet. Useissa maissa olen matkaillut, mutta mahtavampaa luontoa, kuin Costa Ricassa, en ole muualta löytänyt.

      Tukaaneja, muurahaiskarhuja, laiskiaisia - tulivuoria, snorklausmahdollisuus jne. Kävelimme mm puiten yläpuolella olevalla riippusillalla, josta näki hyvin sademetsään.

      Olimme siellä 18 päivää, vuokrasimme auton ja kiertelimme katsomassa maata. Hotellin löysimme aina jostakin (Ensimmäiset ja viimeiset yöt san Josesta oli varattu etukäteen), muuten luotimme onneemme ja aina jostakin löytyi, ei aina kuitenkaan eka paikasta, mistä kysyimme.

    • loviisa

      Suuri osa Costa Rican teistä on pikkuisen parempia kuin perunapelto, osa huonompiakin - tiellä oli usein valtavia kuoppia ja muuta kiharaa. Kannattaa ehdottomasti vuokrata KORKEAPOHJAINEN auto. Kulkeminen teillä on hidasta, koska tiet ovat todella surkeita, vain joku pätkä on kunnollista.

      Maastoauto on must!

      Ihanaa matkaa teille!

    • matkalle aikova

      Miten sulla reissu sujui? Laita ihmeessä kokemuksia tulemaan.

      Olen itse lähdössä kesällä reissaamaan etelä-amerikkaan mm. costa ricaan. Pelkät lennot varattu ja loput arvotaan paikan päällä.

      Kaipailisin kokemuksia hotelleista ja mestoista missä kannattaa käydä. Oliko "open voucher" toimiva ratkaisu paikan päältä?

      • matkalla taas

        Menikin näin kauan kun muistin päivittää tänne matkakokemukset - Hienot on luonnot, eläimistö ja maisemat siunaantuneet Costa ricalaisille...

        Nelivetoautolla tuli n. 3000km ajeltua (neliveto ja navigaattori ovat aika pakollisia) yksi puhjennut rengas vain harmina.. Nelivetoa tarvitsee mm. Poas tulivuorelle matkatessa (viikko reissumme jälkeen siellä olikin vuosikymmeniin suurin maanjäristys joka tuhosi tiet - turistit loukussa jne..) - pääteitä lukuunottamatta tiet ovat OIKEASTI täynnä jalkapallon kokoisia kiviä joiden yli on ajeltava, samoin tie saattaa mm. viedä joen poikki (siis ei siltaa) vaan on luotettava siihen, että auto menee joen pohjaa pitkin ilman että joki vie mennessään...

        Voucher systeemi toimii ihan hyvin - jos et edellytä reissultasi aina viiden tähden hotelleja - kaikki hotellit olivat fiksuja noin 3* hotelleja tai parempia. Auto oli uudenkarhea suzuki grand vitara 4x4 joka oli ihan oiva peli sinne maastoon.

        Ajaminen paikasta toiseen monesti loman aikana ei välttämättä sinällään ole loman kannalta fiksuin idea, koska lomaa kuluu välien kulkuun ja ajamiseen (toki näkeehän sitä paljon siinäkin)

        Hienoja kokemuksia saa varmasti kunhan itsensä saa paikanpäälle eikä vain kökötä hotellin altaalla (tätä tuskin costaricaan matkaaja kyllä tekeekään) oman matkani hienoimpia kokemuksia oli ultrakevyellä helikopterilla lento puunlatvoja hipoen metsien ja meren yllä Samarassa - Flying crocodile hotellin palveluna..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      162
      1374
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      40
      965
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      705
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      620
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      612
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      35
      604
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      19
      580
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      567
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      553
    Aihe