Eli haluaisin kokeilla laittaa tälle koneelle Linux- käyttöjärjestelmän. Haluan kuitenkin säilyttää tämän hyvän Vistan, jossa ei ole ongelmia esiintynyt. Mutta kun Linuxii nii kehutaa, nii pakko sitä on saada kokeella!!! Linuxihan on ilmainen, joten en menetä mitään:D Minulla silti pari kysymystä:
1. Saako vanhan Windowsin jätettyy koneelle, eli koneella olisi kaksi käyttöjärjestelmää? Saisiko käynnistyksen yhteydessa valita, kumpaa käytän?
2. Pystyykö linuxin poistaa koneelta niin, ettei siitä jää tavuakaan mun rakkaalle kiintolevylle?
3. Eikö linuxiin todellakaan ole viruksia olemassa???
4. Mikä voisi olla minulle paras vaihtoehto niistä kaikista linnuxseista? Koneessa 2 GB muistii, kiintolevy 225 GT ... mikä niistä paras? Koneella teen ehkä videoita ja elokuvia, surffaan netissä :D
Kiiton vastanneille etukäteen :D
1. Saako vanhan Windowsin jätettyy koneelle, eli koneella olisi kaksi käyttöjärjestelmää? Saisiko käynnistyksen yhteydessa valita, kumpaa käytän?
2. Pystyykö linuxin poistaa koneelta niin, ettei siitä jää tavuakaan mun rakkaalle kiintolevylle?
3. Eikö linuxiin todellakaan ole viruksia olemassa???
4. Mikä voisi olla minulle paras vaihtoehto niistä kaikista linnuxseista? Koneessa 2 GB muistii, kiintolevy 225 GT ... mikä niistä paras? Koneella teen ehkä videoita ja elokuvia, surffaan netissä :D
Kiiton vastanneille etukäteen :D
Vastaukset 8
Vanhimmat
1) Saa. Tulee multiboot-valikko ja -ohjelma, joko LILO tai GRUB.
2) Saa teurastettua, tosin pitää toiseen (sinun tapauksessa Windowsiin) käyttöjärjestelmään asentaa joku sopiva työkalu, tyylin Partition Magic.
3) On, mutta lukumäärä on laskettavissa sormilla ja varpailla.
4) Ubuntu Studio tai 64 Studio mikäli touhuat multimedian kanssa.
Lataa ensin Vistaan EasyBCD-ohjelma jolla saat linuxia poistaessasi muokattua mbr:n entiselleen vistalle.
Sitte osioi vistassa tyhjä merkkaamaton osio jonka linux saa käyttää. Koko mielellään n. 20-40GB siksi jos vaikka haluatkin käyttää linuxia pitempään niin sulla on tallennustilaa.
Sitten aloittajalle suositeltava on ubuntu koska siihen on aktiivinen suomalainen foorumi neuvoineen apuna.
Onnea kokeilullesi!
Että kuinkakohan sitte saan ton osion tehtyy. Mut viel yks juttu, joka ei nii tärkee oo, mut pääsenkö mä Linuxilla vanhoihin tiedostoihin käsiks? Et niinku jos mul on nyt koneella kuva, jonka oon kiintolevylle tallentanu VISTALLA nii saanko katottuu samaa kuvaa ILMAN KIKKOJA Linuxilla?
Joo kiitos onnentoivotuksista :D
menemällä vistassa adminina sisään ja sieltä ohjauspaneelin kautta levynhallintaan. Siellä ensin pienennät vista osiota tuon tarvitsemasi määrän vistan omalla levynhallinnalla siis ja sitten jätät sen vapautuneen osion silleen jolloin esim ubuntu näkee sen osioimattomana tilana ja käyttää sen.
Ubuntussa on ntfs-tuki joten pääset kyllä kaikkiin vistassa tallentamiisi tiedostoihin.
Tuo "ilman kikkoja" osa riippu täysin jakelusta. Mut voit asennoitua että linux ei ole windows (onko se sit hyvä vai huono voit ite päättää). Itse asiassa, linux ei ole edes käyttöjärjestelmä, vaikka sillä yleensä sellaista tarkoitetaan. Linux jakelu on käyttöjärjestelmä.
Useimmat linuxjakelut ovat helppoja asentaa rinnalle Windowsin kanssa ja on muutenkin järkevää, että koneella on kaksi käyttöjärjestelmää (tai enemmänkin jos tykkää tutkia erilaisia käyttiksiä). Jos jonkun ryssii tottaalisesti jumiin niin onhan toinen pelittävä.
Ubuntu on aloittelijalle paras ratkaisu sillä sille saa paljon apuja ja ohjeita suomeksi. Ubuntussa on helppo asennusohjelma. Mandriva on myös helppo asentaa ja on muutenkin kiva jakelu, lähes Ubuntun veroinen.
http://wiki.ubuntu-fi.org/Asentaminen
http://fi.wikibooks.org/wiki/Ubuntu_tutuksi
Molempia voit aluksi kokeilla asennuslevyltä asentamatta niitä! Tosin CD-levyltä käytettynä käyttis toimii hitaammin ja osin puutteellisesti esim. multimedia tueltaan.
Viruksista ei tarvitse kantaa huolta ja palomuurikin on linuxytimessä eikä siihen tarvitse normaalikäytössä kajota lainkaan.
Virus Linux-jakeluun ei oikein helposti onnistu, koska sen pitäisi ensin "saastuttaa" käyttäjä, jotta tämä olisi halukas asentamaan viruksen koneelleen. Ilman asennusta virus ei voi toimia ja kone on yhtä turvassa kuin virus olisi säilötty lasipurkiin kellariin.
Jos se koneesi on AMD/ATI romua, noihin uusimpiin Vistakoneisiin on asennettu ONLY VISTA AMD-ATI kortteja joihin ei saa ajureita edes muille Windowseille, Linux kyllä imeisesti ne kortit löytää, mutta semmoista pientä kuten äänenvoimakkuus-säätö jne. voi jäädä puuttumaan.
Omassa vanhassa Intelkoneessani kyllä toimii sekä Linux että Vista hyvin (Jos joku kuvittelee Vistan yleensäkään toimivan hyvin, kun n.35% Vistan pakko-ostajista maksaa vaihtaakseen Vistan WinXP:hen).