Mian kasvatus epäonnistunut

Onhan se sääli että jonkun kasvatus on voinut mennä nuin kuralle, kuin Mian. 19v ja vieläkin murrosiässä. Näkee et on syntynyt kultalusikka suussa, aina saanut tahtonsa läpi, lisäksi kaikki hommattu aina jos tyttö saa raivarin. Tyypillinen itsekäs kiusaaja.
6880
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

että on saanut kasvaa liiaksi ilman rajoja ja nykyajan salliva ilmapiiri itsekeskeisyyden korostamiselle tekee lopun tehtävän.

Tuossa osuit kohdalle, ihme raivareita tulee näiltä bb-talon asukeilta, kuin teini-ikäisiltä, mutta onhan sekin trendi, aikuistutaan myöhemmin tai sitten ei ollenkaan.

Nikon kertomus äidistään kyllä huolestutti paljon enemmän ja se hysteerinen nauru kun kertoi äitinsä hyljänneen elämänsä rakkauden ja miehen, jotta nikolla olisi parempi olla, oli aika hyytävää kuultavaa, sillä osittain nikon persoona on kyllä tuosta "vioittunut" koska näki siten jo pienenä miten hän voi käytöksellään ohjata toisia ja ehkä sekin että aika vastuunsiirto asiasta lapselle, ettei mitään muuta keinoa muka ollut kuin totaalinen "elämänsä rakkauden" heitto pihalle. Tuon seurauksena nikon narsistinen puoli saanut liikaa vahvistusta ja yrittää samaa käytösmallia muihin ympärillä oleviin ihmisiin, siis saamaan ne reagoimaan oman tahtonsa mukaisesti, vaikka tuntuu välillä varsin ystävälliseltä ja lutuiselta, mutta hetken päästä taas ei.

Muuten oli hellyyttävää kuulla äiti-stoori, mutta pitäisi noiden äitien nyt kuitenkin muistaa, ettei se välttämättä tee lapselle/lapsille hyvää jos aina joustetaan ja lapsi ns.määrää huushollissa, niistä saattaa tulla vähän holtittomia ihmisiä jotka joutuvat ns.aikuisiälläkin hakemaan rajojaan ja kokevat olensa oikeutetusti keskipisteitä jonka mukana muiden sopii toimia ja reagoida.

Äänestä
  • Mä sain ainakin jutusta sen käsityksen, että äiti oli miehen hyljännyt sen takia, koska mies oli tehnyt erittäin selväksi sen, ettei hyväksynyt Nikon homoutta. Niin olisin minäkin suvaitsevana ihmisenä tehnyt - en voisi sellaista ihmistä rakastaa joka ei lastani hyväksy, vaikka kuinka ihmistä rakastaisin. Kyse ei siis ollut esim. Nikon käytöksestä vaan ominaisuudesta jolle hän ei minkään mahda.

    Äänestä

..tosiaan miten mia käyttäytyy kuin teini ikäinen. yleensä työillä menee teini ikä ohi jo ennen 18 vuotta...siis jos on normaalisti kypsynyt.ainakin minulla ja ystävilläni nämä teini-iän pahimmat oireet eli itsekeskeisyys ja lapsellinen räyhääminen sekä muiden kiusaus oli takana jo viimeistään siinä 17vuotiaana. mia todella ikäistään lapsellisempi.ehkä kehitys myöhässä?ei vaan aikuinen noin käyttäydy..

Äänestä

teini onkin!

Äänestä

Hehehe...

Äänestä

Kukahan se kertoisi Nyytille:

Kun kerrot toisen asukkaan olevan täysin turha, sanot ettei toinen asukas anna mitään ohjelmassa; se on nimeämiskeskustelu.
Nimenomaan koska ohjelmassa nimetään ulostus äänestyksen toisia, EI Itseä.

Tupakkajengin mielipide muista asukkaista tehtiin tiedoksi, sen oli ymmärrettävissä suuntaa antavaksi ohjeistukseksi nimeämisissä. Kieltoa ei voida kirjata jokaisella mahdollisella synonyymillä talonsääntöihin. (miten ei voi ymmärtää?)

“Mielipide on tuonut tähän maailmaan enemmän vaikeuksia kuin kaikki taudit ja maanjäristykset.”

Ilkeä arvostelu, juoruaminen, muunnettu totuus > “Omamielipide”. Sääntöjen vastaiset keskustelut; > tuotannosta > nimeämisistä “kiertoteitse”

“Älykäs ihminen, joka on ylpeä älykkyydestään, on kuin kuolemaantuomittu, joka on ylpeä tilavasta sellistään.”
Pieni olisi maailma, vain Mian reviirillä elettäessä.

“Mitä korkeampi enkelin asema on taivaisessa arvojärjestyksessä, sitä vähemmän sanoja he käytävät, niin että useimmat kaikkein ylhäisimmät ääntävät vain yhden tavun”

Etkö Mia huomannut > v**-*u on kaksi tavuinen, putosit siis ihan oikeasta syystä.
Shit*
Shit*
Shit*

Oli pienestä kiinni; kukkahattutädit saattoivat antaa miinusta, kiukkuisina, kun revit pois kampauksen.
Foorumeilla oltiin siitä hyvin hyvin tuohtuneita, et oikein aiheuttanut tärkeällä hetkellä Yläkuloa.
Kun maailma alkaa nuijiin se nuijii niin että nuijasta sirut lentelee..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Isä -30 kirjoitti:

Onhan se sääli että jonkun kasvatus on voinut mennä nuin kuralle, kuin Mian. 19v ja vieläkin murrosiässä. Näkee et on syntynyt kultalusikka suussa, aina saanut tahtonsa läpi, lisäksi kaikki hommattu aina jos tyttö saa raivarin. Tyypillinen itsekäs kiusaaja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu