terroriyllytys

6299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Niinpä.
ja kun puhutaan nyt siitä "yhteisöllisyydestä", kuinka jokaisen pitää olla varpaisillaan ja tarkkailla muita niin tuossa ole yksi joka olisi kipin kapin syytä poistaa muonavahvuudesta?

Äänestä
  • Jos joku suunnittelee ihmisten tappamista, jokaisen velvollisuus on ilmoittaa siitä poliisille, eikä ryhtyä avustamaan videoiden tekemisessä ynnämuussa. Virallinen taho on ollut valitettavan heikosti tietoinen siitä, mitä tapahtuu reaalimaailmassa. Jos olisi ollut käsitystä aikaisemmin tapahtuneeesta Jokelan tapauksesta, olisi ollut itsestään selvää, että tiistaina kesken tentin kouluun saapunut Saari olisi pidätetty koulun portilla. Olisi ollut selvittämistä siinä, että koulutarvikkeina oli pistooli, runsaasti ammuksia ja bensiiniä.

    Sherlock

    Äänestä

Kun palstalla tuo juridiikka ei kukoista, niin kertoisin, että yllyttäminen ei ole rikos, ellei teko tai rangaistava yritys tapahdu.

Tältä pohjalta, ketähän nyt tuo Linkola olisi yllyttänyt, niin että hän olisi syyllistynyt rikokseen?

Äänestä
  • Saivartelija on siis sitä mieltä, että joukkomurhaan yllyttäminen on sallittua, mutta jos mainitsee nimeltä jonkun yksittäisen ihmisen niin tällöin tapahtuu rikos. Rikoslakia pitäisi muuttaa tai hullut laitettakoon pehmustettuun koppiin.

    Äänestä

  • yllyttäminen kirjoitti:

    Saivartelija on siis sitä mieltä, että joukkomurhaan yllyttäminen on sallittua, mutta jos mainitsee nimeltä jonkun yksittäisen ihmisen niin tällöin tapahtuu rikos. Rikoslakia pitäisi muuttaa tai hullut laitettakoon pehmustettuun koppiin.

    yllyttäminenhän on sitä, niin kuin lakitekstissä ilmaistaan, - joka tahallaan taivuttaa toisen tahalliseen rikokseen tai sen rangaistavaan yritykseen.

    Joten, jos yllytetty

    Äänestä

  • edelleen kirjoitti:

    yllyttäminenhän on sitä, niin kuin lakitekstissä ilmaistaan, - joka tahallaan taivuttaa toisen tahalliseen rikokseen tai sen rangaistavaan yritykseen.

    Joten, jos yllytetty

    --

    Joten, jos yllytetty ei taivu, niin yllyttäjä ei syyllisty rikokseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


johti toimenpiteisiin kirjoitti:

Lukekaa seuraavat linkit:

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1592912

http://tuuritapio.blogspot.com/2007/11/linkolan-opetuslapsi-ryhtyi-murhaamaan.html

http://yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=1&ag=84&t=364&a=2921

Sherlock epäilee, että opetuslapsia saattaa olla muitakin. Yllyttäminenkin on rikos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu