virran mittaus

Onko muita tapoja mitata esim akusta virtaa A kuin tämä

minulla on 18v nimh 3.5ah akku

jännite näkyy olevan 19.68V
200ohm alueella,0.06

19.68:6=3.28ah
52907
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

U
------
R x I

jännite
-----------
vastus x virta


?

Äänestä

olla amppeerialue (A) Mittaus tehdään niin että mittarin napa akun napaan ja mittarin - napa moottorin napaan,tai siihen mihin akun napa kytkeytyy kun akku on paikoillaan.Akun - napa pitää yhistää koneen - napaan ja sitten kone käyntiin.Akkuporakoneissa niinkuin muissakin sähkömoottoreissa virta vaihtelee kuormituksen mukaan eli tyhjäkäynnillä virta on pienimmillään ja maksimikuormalla suurimmillaan.Tosin ilman mittailujakin voi akun kuormitettavuuden päätellä jos tiedossa on akun jännite (V) ja amppeeritunti Ah).Jos Ah on 3,5 niin se meinaa sitä että voit tunnin ajan kuormittaa täyttä akkua 3,5A:n virralla,puoli tuntia 7,0A jne.
Ja jos sähkötehoa tarvitset tietää niin virta X jännite= teho,esim 12V X 3,5A = 42W (wattia)

Äänestä
  • tässä kysymyksessä kun ei ole moottoria akuissa eikä muutakaan,tämä on laitteessa vara lähteenä jos verkkovirta katkeaa,kuormitus on sama koko ajan mutta siitähän ei ollut kysymys.


    Yleismittarilla en ainakaan minä ole muuta tapaa todennut kuin mitata ensin jännite ja sitten ohm ja laskea siitä

    Äänestä

  • yleismittarilla kirjoitti:

    tässä kysymyksessä kun ei ole moottoria akuissa eikä muutakaan,tämä on laitteessa vara lähteenä jos verkkovirta katkeaa,kuormitus on sama koko ajan mutta siitähän ei ollut kysymys.


    Yleismittarilla en ainakaan minä ole muuta tapaa todennut kuin mitata ensin jännite ja sitten ohm ja laskea siitä

    Akun kapasiteetti (Ah) mitataan kaavalla virta x aika. Yleismittarin virta-aluetta voi käyttää, mutta lisäksi tarvitaan kello ja jännitemittari. Jännitteen laskettua sovitun tason alapuolelle pysäytetään kello.

    Löytyy tietysti valmiita laitteita, jotka tekevät tuon mittauksen automaattisesti. Akun vastusta ei kannata lähteä yleismittarilla mittaamaan, siitä saattaa seurata savumerkkejä. Sisäisen vastuksen voi mitata kuormitustestillä. Vastuskuormaa lisätään, kunnes paras teho on saavutettu. Sitten mitataan kuormitusvastuksen arvo, joka on siis sama kuin akun sisäinen vastus (Ri).

    Äänestä

Toivottavasti mittasit 200 ohmin alueella irrallista kuormitusvastusta. Ja Ah on eri asia kuin A. Ah on ampeeritunti, käytetään esim. akun kapasiteetin ilmoittamiseen ja A on virta...,

Ja kun laskuissasi U/R = I mitataan U, kun kuormitusvastus on kytkettynä, saadaan tarkempi virran arvo.

Ja onhan noissa yleismittarissa yleensä virranmittausmahdollisuus, tosin yleensä vain 2 aluetta, 200mA ja 10A. Ja 10A alueella joutuu toisen mittajohdon tökkäämään eri reikään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yleismittarilla kirjoitti:

Onko muita tapoja mitata esim akusta virtaa A kuin tämä

minulla on 18v nimh 3.5ah akku

jännite näkyy olevan 19.68V
200ohm alueella,0.06

19.68:6=3.28ah

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu