nyt on asiat siinä pisteessä et oon kyllästyny suomeen ja suomalaiseen meininkii. tänne otetaan kaikkii somaleita ja muit mitkä elää herroiks tekemät töitä mut työntekoo ei arvosteta. vois lähtee vaik americaan. pärjäähä siel mexicolaisetki hyvin ku tekee vaa töit.
mites sinnes pääsis. kkannattaks vaik kun oli peruskoulus ja amikses englanti 5 tai 6 nii eiks siel kuitenki pärjää?
Miten parhaiten
4
681
Vastaukset
- arvosanasi
suomenkielessa?
- alkup kirjottaja
Suomen kieli ei oo yhdyssana, jos luulit olevas hauska.
- dddoooopppppiiiisss
että oikeasti olet tosissasi:
Laillisesti USAan muuttaminen on vaikeaa. Yksi vaihtoehto on se, että olet Suomessa töissä firmassa joka on esim. osa jotain amerikkalaista yritystä, ja firma lähettää sinut sinne.
Jos ihan itse meinaat Juu Es of Eihin lähteä, niin sinun tulee ensin löytää (täältä Suomesta käsin!) työpaikka ja sellainen, että työnantaja suostuu hoitamaan paperisodan puolestasi. Työnantajan pitää pystyä perustelemaan, miksi pätevää työvoimaa ko. tehtävään ei ole kotimaasta (USAsta) löytynyt.
Tai sitten on vaihtoehtona osallistua valtion Green Card-arpajaisiin. Huomattavaa on, että arpajaisissa ei voi voittaa Green Cardia, vaan mahdollisuuden hakea ko. korttia eli työlupaa.
Kaikenkaikkiaan, kovasti on ylämäkeä, jos sinne meinaa lähteä.
Turistina voi olla 90 päivää, mutta ei saa tehdä töitä. - Sam.
on liittyä johonkin vapaaehtois järjestöön. Järkkäävät sängyn ja ruoan työtä vastaan.
Googlaa: voluntary work USA.
Tällai saat ainakin jonkinlaisen kuvan maasta ja sen menosta. Myöskin paikallisia kontakteja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2714687Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442857Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k292841Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761801Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061654Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601429
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151180