nyt on asiat siinä pisteessä et oon kyllästyny suomeen ja suomalaiseen meininkii. tänne otetaan kaikkii somaleita ja muit mitkä elää herroiks tekemät töitä mut työntekoo ei arvosteta. vois lähtee vaik americaan. pärjäähä siel mexicolaisetki hyvin ku tekee vaa töit.
mites sinnes pääsis. kkannattaks vaik kun oli peruskoulus ja amikses englanti 5 tai 6 nii eiks siel kuitenki pärjää?
Miten parhaiten
4
671
Vastaukset
- arvosanasi
suomenkielessa?
- alkup kirjottaja
Suomen kieli ei oo yhdyssana, jos luulit olevas hauska.
- dddoooopppppiiiisss
että oikeasti olet tosissasi:
Laillisesti USAan muuttaminen on vaikeaa. Yksi vaihtoehto on se, että olet Suomessa töissä firmassa joka on esim. osa jotain amerikkalaista yritystä, ja firma lähettää sinut sinne.
Jos ihan itse meinaat Juu Es of Eihin lähteä, niin sinun tulee ensin löytää (täältä Suomesta käsin!) työpaikka ja sellainen, että työnantaja suostuu hoitamaan paperisodan puolestasi. Työnantajan pitää pystyä perustelemaan, miksi pätevää työvoimaa ko. tehtävään ei ole kotimaasta (USAsta) löytynyt.
Tai sitten on vaihtoehtona osallistua valtion Green Card-arpajaisiin. Huomattavaa on, että arpajaisissa ei voi voittaa Green Cardia, vaan mahdollisuuden hakea ko. korttia eli työlupaa.
Kaikenkaikkiaan, kovasti on ylämäkeä, jos sinne meinaa lähteä.
Turistina voi olla 90 päivää, mutta ei saa tehdä töitä. - Sam.
on liittyä johonkin vapaaehtois järjestöön. Järkkäävät sängyn ja ruoan työtä vastaan.
Googlaa: voluntary work USA.
Tällai saat ainakin jonkinlaisen kuvan maasta ja sen menosta. Myöskin paikallisia kontakteja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502224Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82922Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11904Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖23874- 68863
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt51821Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me117816Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu9743vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22733