Riittääkö rahat

Löysin hyvän kämpän, jossa vuokra 380€. Kelan laskurin mukaan saisin asumistukea vain 195€. Laskin että elämiseen jäisi pelkän vuokran ja sähkön jälkeen 200€. Kysyisinkin, että onko mahdollista saada toimeentulotukea sossusta?

Olen jo 24, ja olisi kiva kokeilla yksin asumista. Tähän saakka asunut aina kimppakämpissä. Valmistuin juuri ja töitä olen hakemassa, mutta mietityttää tuo taloudellinen pärjääminen, jos töitä ei heti löydykään. Kämppä on kuitekin hinnaltaan kohtuullinen kun on lähellä keskustaa ja todella hyväkuntoinen.
7757
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kyllä kahdella sadalla aina pärjää. Sillähän maksaa ruoan ja netin. Vaatteisiin ei kannata tuhlata. Ole säästeliäs vessapaperin kanssa.

Eikös sossun pitäis kuitenkin taata että jokaisella on mahdollisuus 399 euron perustoimeentuloon, vai koskeeko tämäkin vain juoppoja, nistejä, maahanmuuttajia ja manneja.

Luulisi juuri valmistuneen ansaitsevan tukensa, vaan ei kommunistihuorien Suomessa. Ehei, täällä pitää olla tosi vittupää ja huijari menestyäkseen.

Äänestä

Oletan, että vuokra on paikkakunnallasi kohtuullinen. - Laske oikeus toimeentulotukeen: Tulopuolelle työkkäri ja asumistuki ja muut mahdolliset tulot ja menopuolelle vuokra, sähkö, julkisen terveydenhuollon sairauskulut ja kotivakuutus koti-irtamisto osalta sekä yksin asuvan perusosa.
Eli karkea laskelma: 392 195-380-399=-192. Saisit kuukausittain toimeentulotukea vähintään 192e.

On sinunkin jo aika asettua omille jaloillesi. Onnea työnetsintään!

Äänestä

tai en viitsi. Joku tuossa laski, että 195€ ja silloin voit pomminvarmasti ottaa asunnon. Minä ottaisin jo ilman sitä, se kyllä edellyttää, että et tupakoi ja käytä viinaksia. Vaikka ruuan hinta on noussut hirvittävästi, niin minä pärjään 30€ viikko ja nälkää en näe, leivon aamiaissämpylät pakkaseen ja pikkupullatkin, pikkupyykin pesen käsin ja lakanoille käytän maksullista taloyhtiön pesukonetta, kananmunat ovat halpoja vielä, munakasta, lättyjä, makaronilaatikkoa. Ja kirpparit ovat oikein lempipaikkoja, olen jo ostanut iltojeni piristykseksi eurolla neljä tuoksukynttilää, muutaman joululahjonnaisen. Ja sinulla on aikaa käyttää hyväksi kirppareita, tarjouksia.. minulla on joskus vaikeuksia, kun vielä opiskelen ja on pakkoluentoja paljonkin. Mutta nautin tästä oman elämän hallinnasta.

Äänestä
  • Juup, on kyllä tottunut tuohon pihiin elämäntyyliin jo opiskellessa! Oon siitä harvinainen että en todellakaan käytä alkoholia, en polta, en matkustele jne. Vietän paljon aikaa kotona tai ystävien luona.
    Mikä parasta, asunto on lähellä keskustaa jolloin en tarvitse edes busskorttia! Mutta luulen että asuntoon on aika paljon muitakin hakijoita.

    Äänestä

  • asioista.Ja viina tupakka ja ylipainostakin pääsee helpommin eroon .Ja tärkeintä on kuten mainitsit parempi elämänhallinta.Muista olla luopumatta siitä jos menet töihin.

    Äänestä

rahaa lisää! Miksi et saisi? jokainen on oikeutettu toimeentulotukeen, kun tulot ja menot eivät kulje käsikädessä.

Asuntosi vuokra (380e) on lisäksi kohtuullinen vuokra, joten eipä sossulla ole mitään kotkottamista asiasta. Jos on, niin pyydä heitä etsimään halvempi asunto sinulle.

Äänestä

tietenki saat sossusta tukea aina jos sulle jää vähemmän rahaa käteen ku mitä se perustoimeentulotuki on eli n.399e ni saat siihen sen verran lisää että sulla vähintään on toi perustoimeentulotuki jäljellä.eli ku jää kätee 200e ni saat sosiaalista sen n.200e lisää että sulla on se perus toimeentulotuki. ja mulle sosiaali vielä ton lisäks maksaa vuokran ja sähkön?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


muutto yksiöön? kirjoitti:

Löysin hyvän kämpän, jossa vuokra 380€. Kelan laskurin mukaan saisin asumistukea vain 195€. Laskin että elämiseen jäisi pelkän vuokran ja sähkön jälkeen 200€. Kysyisinkin, että onko mahdollista saada toimeentulotukea sossusta?

Olen jo 24, ja olisi kiva kokeilla yksin asumista. Tähän saakka asunut aina kimppakämpissä. Valmistuin juuri ja töitä olen hakemassa, mutta mietityttää tuo taloudellinen pärjääminen, jos töitä ei heti löydykään. Kämppä on kuitekin hinnaltaan kohtuullinen kun on lähellä keskustaa ja todella hyväkuntoinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu